Јањушевић о КЗК: Да ли су им ментори који хоће да изазову хаос у Србији задовољни што су казнили ЕПС Дистрибуцију
Народни посланик Крсто Јањушевић прокоментарисао је решења која је Комисија за заштиту конкуренције донела против ЕПС Дистрибуције рекавши да све што су урадили урадили су на штету буџета Србије и грађана
- У журби у заступању само њима познатих интереса, а никако интереса Републике Србије и њених грађана, господа из Комисије за заштиту конкуренције праве грешке у корацима онако провидно и сурово како то комбинација журбе и нејасних намера зна да произведе, кроз штету буџету Србије и њених грађана - каже Јањушевић и додаје:
- Из само њима познатих разлога, доказа, оцена које су прикупили необично брзо, доносе решење по ком ЕПС Дистрибуција мора да плати казну од 330 милиона динара јер како тврде ЕПС Дистрибуција злоупотребљава доминантност на тржишту.
Прочитајте и:
- НОВИ УДАР НА СРБИЈУ! Страни тајкуни преко КЗК хоће да повећају цену струје и снизе стандард грађана
- Због грешке Комисије за заштиту конкуренције грађани Србије морају да плате 35 милиона динара
- ДА ЛИ КЗК РАДИ ЗА ИНТЕРЕС ТАЈКУНА? ЕПС Дистрибуција кажњена зато што послује по законима државе Србије
- Двоструки аршини: Зашто Милоје Обрадовић и КЗК штите приватна предузећа, а кажњавају државна?!
Јањушевић сматра да је КЗК требала да испоштује пресуду Врховног касационог у Управног суда који су поништили прво решење Комисије којим је ЕПС Дистрибуцију казнила са 330 милиона динара. Он такође, сматра да су у овом случају оштећени само грађани Србије:
- Суд је донео одлуку да се ЕПС Дистрибуцији као одштета исплати и затезна камата која износи 35 милиона динара и која се исплаћује из државног буџета, у преводу неодговорност КЗК плаћа народ. Небитно је њима било шта казе Закон, они и даље имају наручено мисљење, наручене оцене, прецизније налогодавце и менторе па су пожурили са новим решењем и кажњавају ЕПС Дистрибуцију за 412 милиона динара! Нова штета за буџет и грађане у најави...
♦ Кад је јавно „БАШ ЈАВНО“, а приватно „БАШ ПРИВАТНО“
Јањушевић је, такође, подсетио на то да је председник КЗК Милоје Обрадовић на телевизији износио податке и доказе о доминацији ЕПС Дистрибуције на тржишту електричне енергије иако је поступак против овог јавног предузећа био још у току.
- Упоредо са тим, на питања када ће бити завршен поступак против великих приватних компанија нису дали одговор јер је како казу у КЗК у току истражни поступак и да због тога не могу да износе податке у јавност. За њих је изгледа јавно баш "јавно", а приватно баш "приватно" - каже Јањушевић.
Јањушевић је такође упитао да ли је КЗК-у проблем то што грађани Србије плаћају најнижу цену струје у Европи:
- Хоце ли КЗК бити срећна ако будемо плаћали највису цену струје у Европи? Хоће ли тада бити задовљни, њихово мишљење бити позитивно, закључци и оцене на месту као и имати довољно доказа да је све у реду са Епс-ом? Тачније, да ли це им ментори тада бити задовољни? Јесу ли то можда они ментори са већ виђеним рецептом за креирање хаоса у Србији. Због горива су пробали правити колапс у Србији, прогласили су у Београду воду за пиће неисправном, а сада јуришају на ЕПС. Рачунају ваљда да кад се подигне цена струје да ће се и народ подићи против власти! Ако је тако могу слободно да рачунају да су се грдно преварили - каже Јањушевић и додаје:
- А можда су тајкуни угрожени од народа јер више не могу да гурају руке у народне џепове! Народ је дочекао да врати право на пристојан живот и рад у стабилној држави и право на бољу будућност! Мозда због тога по КЗК треба донети решење против народа!
Јањушевић је нагласио и то да не зна ко су ментори Комисије, али да може да им обећа да ће и они док год били у Србији имати најјефтинију цену струје у Европи као и остали грађани Србије и да неће успети да униште предузеће које добро послује.
Не знамо шта су и коме господа из КЗК обећали па журе са казнама, игнорисањем Закона и урушавањем ЕПС-а али нека рачунају да ће Србија у складу са Законом заштитити своје најважније јавно предузеће! А њима и свим њиховим менторима код којих очигледно иду по мишљење, закључке и решења ћемо омогућити да као грађани Србије јос дуго дуго плаћају најјефтинију цену струје у Европи!
Подсетимо, Комисија за заштиту конкуренције први пут покреће поступак испитивања повреде конкуренције против ЕПС Дистрибуције 2016. године, да би у експресном поступку, за само пет месеци, донела решење да се ЕПС Дистрибуција казни са 330 милиона динара.
ЕПС Дистрибуција након тога улаже жалбу Врховном касационом и Управном суду. Управни суд је после поновног одлучивања донео пресуду којом је у целости поништио решење Комисије и донео одлуку да се ЕПС Дистрибуцији врати свих 330 милиона динара, али и 35 милиона затезне камате. Управни суд је, такође, Комисији вратио на поновни поступак предмет везан за ЕПС Дистрибуцију.
С обзиром на то да је суд пресудио у корист ЕПС Дистрибуције, због решења које је донела Комисија за заштиту конкуренције, оштећени су само грађани Србије, јер ће из њихових џепова морати да се плати затезна камата од 35 милиона динара. Дакле, због несмотрене одлуке Комисије и намере да се казни једно државно предузеће, по сваку цену и без довољно доказа, што је потврђено и на суду, нанета је директна штета пореским обвезницима Републике Србије који то сад морају да плате. Поред тога што су грађани Србије оштећени због њихове неодговорне одлуке, и поред решења које је донела против државног предузећа, Комисија за заштиту конкуренције решила је и да Косово призна као независну државу.
Управни суд је у пресуди, укинуо решење КЗК против ЕПС Дистрибуције и вратио предмет на поновно поступање. Комисија је била у законској обавези да се придржава свега што јој је наложио суд. Међутим, Комисија за заштиту конкуренције, на челу са Милојем Обрадовићем, решила је да не поштује законе наше државе, као ни одлуку највишег судског тела Републике Србије, па нису предузели ниједну процесну радњу коју им је Управни суд наложио у поновном поступку против ЕПС Дистрибуције. Интересантно је да само дан пре састанка са Европском комисијом, КЗК доноси ново решење којим кажњава ЕПС Дистрибуцију са 412 милиона динара, иако законски није смела да донесе решење којим је нова казна већа од претходне чиме је повредила опште процесно начело реформатио ин пеиус.