Јасна порука Стефановића: Опозицију не занима Косово, већ само фотеље
Министар додаје да је народу јасно ко се бори за Косово и Метохију
Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић истиче да је Србија изложена тешким притисцима око Косова, али да је добро што председник Вучић на те притиске увек одговара доносећи решења која су у најбољем интересу народа.
Прочитаје и:
Он сматра да је једини циљ уједињавања опозиције то да се њени припадници дочепају фотеље, и да не бирају начин да то остваре, макар угрозили државне и националне интересе.
- Чињеница је да притисак расте, највише притисак странаца, и да постоји једна врста нервозе и покушаја да се Србија доведе у позицију да се што пре дође до неког решења, али је добро што председник Вучић није подложан таквим врстама притисака. Када смо дошли на власт, подсетићу вас да је претходна власт донела већ много лоших одлука, које су далекосежно отежале позицију Србије, и сада је на Вучићу да вади кестење из ватре, а нити је палио ватру, нити бацао кестење унутра. Велики проблем је што су преговори одлуком тадашњих власти и Јеремића, Ђиласа, Тадића и осталих пребачени из Уједињених нација, где имамо велики број држава савезника, у оквире Европске уније, чије најснажније земље подржавају такозвану независност Косова. И онда имамо потпуни парадокс, исти ти људи који су тада тврдили да је то добро због пута Србије у ЕУ сада кажу да не треба да преговарамо у ЕУ. Што то нисте рекли онда, док сте били на власти?
Стефановић наводи како нема сумње у то шта је интерес опозиције.
- И тада и сада тај интерес је исти и врло јасан, а то је фотеља. То је коалиција окупљена око фотеље, неке будуће, којој се надају, или неке никад непрежаљене, могли бисмо да полемишемо око које, али је свакако фотеља. Како другачије дефинисати то што се окупљају људи који имају сасвим другачије програме, а једна од ретких заједничких ствари им је то што су сви већ били у власти на овај или онај начин. Како су радили, показало је стање у којем су нам оставили земљу 2012. године, и економски и политички. Данас се уједињују људи који су доносили погубне одлуке, почевши од оног несрећног питања Међународном суду правде које је ужасно отежало позицију Србије, до фингираних протеста на Јарињу и Брњаку, после којих су нам ипак остали прелази. Нажалост, ни ово што данас раде није отежавање Вучићу, већ Србији. Таквом политиком они смањују Србији могућност да избори неку бољу преговарачку позицију.
Министар додаје да је народу јасно ко се бори за Косово и Метохију.
- Доћи до решења биће изузетно тешко. Опција замрзнутог конфликта нам свакако не доноси ништа добро, јер се број Срба у нашој јужној покрајини годинама не повећава. Кад бисмо, теоријски, чекали 100 година, питање је да ли би тада уопште било Срба на Косову и Метохији. Ко је тај ко се истински бори за њихове интересе, српском народу довољно говори и то што се сви албански медији и лидери захваљују Вуку Јеремићу због оног питања Међународном суду правде у Хагу, а Вучића називају ђаволом и сотоном. Истовремено, они који пишу различите прогласе узели су косовске пасоше и све документе, а сада изигравају велике патриоте.
Стефановић се осврнуо и на притиске које Србија трпи.
- То није ништа чудно. Настоје да притисну Србију на више тачака и тиме јој отежају да се бори за своје интересе најјаче што може. На њихову жалост, то им за сада не успева. Важно је да грађани схвате, којој год националности и вери да припадају, да треба да се боре за своју земљу. Што је њихова земља јача, то ћемо у крајевима у којима живе, било да се ради о Тутину, Сјеници, Бујановцу или било којем другом месту, моћи да градимо више болница, школа и путева. Људи су и тамо добили веће плате и пензије, зато што је Вучић успео да ојача земљу. И након свега тога се појављују неки попут Угљанина, који има силне примедбе, али их није имао док је био у Влади. Све се опет своди на фотељу. Просто, то им је као у математици најмањи заједнички именитељ. "Фотеља коалиција" је имала фотељу као приоритет и тада и данас. Али видећемо да ли ће у томе успети, ускоро ће локални избори у Мајданпеку и опозиција ће имати прилику да докаже колико их народ воли. Да видимо колико народ цени политику фотеље, а колико Вучићеву политику и све оно што он ради за Србију.
Министар је додао да се од убиства Оливера Ивановића тим злочином манипулише.
- Од дана када је извршен тај злочин, на делу су покушаји његове злоупотребе. Неки су одмах хтели да пребаце кривицу на Београд, а многи се не либе да злоупотребе и мртвог човека, само да се дочепају власти. Оно што ми је сметало од првог тренутка јесте то што нисмо имали сарадњу ни са приштинским органима, ни са Еулексом. Све ово што је долазило са њихове стране било је фингирање сарадње. Никад нисмо добили ниједну од ствари које смо званично тражили, ниједан видео-снимак или нешто значајно. То говори само да или не постоји политичка воља да учествујемо у истрази, или неко доле зна ко је убио Оливера, па да га крије. Нема трећег.
- Прошли су месеци, а не делује да приштинске власти имају намеру да било шта предузму, и зато сумњам да је то једним делом искоришћено у кампањи против Србије. И када су помињана имена људи са севера КиМ који, наводно, имају везе са тим, те инсинуације су имале за циљ да дисквалификују Србију. Видим да се ти људи и даље слободно крећу, али не само по северу Косова, крећу се и кроз Приштину. Нити их ко зове на разговор, нити их хапси. Инсинуирају да су они убице и инспиратори, а ништа не предузимају. Ми, нажалост, немамо довољно сазнања да можемо да кажемо да имамо решен случај, али их прикупљамо. Проверавамо све, али веома је тешко спроводити истрагу везаних руку када немате могућности да дођете на терен, да саслушавате сведоке или прегледате снимке са камера. Међутим, кључно питање, које понављам од првог дана, јесте због чега Еулекс није преузео истрагу. То је било потпуно логично.
Говорећи о случају убиства певачице Јелене Марјановић, Стефановић је истакао да је уверен да су у овом случају докази јаки.
- Људи морају да разумеју да притвор није кривична санкција. Његово укидање не значи да је неко невин. Он се сада брани са слободе до почетка суђења, али није ослобођен. Уверен сам да је Више тужилаштво у Београду, у сарадњи са људима из Одељења за убиства, прикупило довољно доказа, на основу којих је и подигло оптужницу. Било би добро да се суђење не отеже годинама. Правда је када имате пресуду у разумном року. Уверен сам да су докази јаки, али остаје на суду да процењује.