ЈЕДНА ОД КЉУЧНИХ ТЕМА КОСОВО И МЕТОХИЈА Вучић о састанцима у Паризу: Србија увек брани своје интересе
Како је истакао председник, тема која у Паризу доминира је Газа и израелско-палестински сукоб, а понегде неко спомене и украјинску кризу.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је вечерас у Паризу имао веома дуг и исцрпан разговор са белгијским премијером Александром де Кроом, као и да је једна од главних тема била КиМ.
Он је за ТВ Хепи рекао да су такви форуми веома важни да се разговара, али да ће Србија увек да брани своје интересе.
"ВАЖАН И САДРЖАЈАН СУСРЕТ СА ПРИЈАТЕЉЕМ" Вучић се огласио након састанка са Макроном у Јелисејској палати (ФОТО)
"ШТО ЈЕ БАБИ МИЛО, ТО ЈОЈ СЕ И СНИЛО" Вучић из Париза о америчком захтеву за формирање ЗСО у складу са уставом тзв. Косова
ВУЧИЋ СЕ ОБРАТИО ИЗ ПАРИЗА Председник истакао важност очувања добрих односа са Француском (ФОТО)
- Разговарали смо. Прво јутрос смо имали билатерални састанак који је био веома дуг исцрпан са белгијским премијером Александром де Кроом. Они постају председавајућа чланица Европске уније од 1. јануара 2024. године. Они се припремају за тај период и разуме се да ће се бавити и Западним Балканом, регионом из којег ми долазимо, и заинтересовани су били за косовско-метохијску ситуацију, али и сви остали - рекао је Вучић.
Међутим, како је истакао председник, тема која и у Паризу доминира је Газа и израелско-палестински сукоб, а понегде неко спомене и украјинску кризу.
- Видели смо да су готово сви говорили, као и гости који су долазили из Либана и свих других делова света, о страдању деце на том подручју и да је у фокусу био живот. Тако да смо ми, да ли је то добро или лоше, ипак негде мало скрајнути у овом тренутку - рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је разговарао и о европским интеграцијама са белгијским премијером и да је то веома важно, али да то зависи од расположења у ЕУ.
- Хоћемо ли ми следеће године или оне тамо године постати чланица Европске уније? Нећемо. И то нема везе са нама, то нема везе ни са ким. То има везе са расположењем у ЕУ. Прва је Француска, која жели другачије да се поставе односи унутар саме Уније, да би размишљала о томе. Ја не мислим да је то за нас све посебно лоше. Мислим да је добро да разговарамо о стварању јединственог економског тржишта, да у томе учествујемо, да добијемо зелене такозване пропусне линије за наше камионе, да не морају да чекају на границама, тиме би значајно смањили своје трошкове - рекао је он.
Вучић је подсетио и да је недавна посета Урсуле фон дер Лајен веома важна, јер План раста за Западни Балкан доноси шест милијарди евра, а да би више од две милијарде требало да припадне Србији.
- Дакле, видимо шта је то још што можемо добити, што је то што још ми можемо да учинимо, наравно, желећи себе да мењамо у позитивном смеру, али увек чувајући наше националне интересе и чувајући и наше традиционалне пријатеље, не окрећући им леђа у првој секунди када нам није лако или када нам је тешко, а да опет државу Србију ниједног тренутка не угрозимо. Није нам лака позиција, али зато су ови разговори од изузетног значаја - додао је он.
У извештају ЕК оцењено је да је Србија напредовала у одређеним областима, а председник је раније прокоментарисао да Србија иде ка европском путу, али да води рачуна о својим интересима и да има и препрека на том путу и да се оне односе пре свега на КиМ и однос према Русији.
- Две су кључне ствари, једна је Косово и Метохија. Ми смо једини који имамо то посебно поглавље 35. А друга ствар је усклађивање са спољном политиком Европске уније, односно увођење санкција Руској Федерацији. Ја то никада нисам крио. Чак кад су они фини, видели сте да је Урсула вон дер Лајен била заиста љубазна и пристојна у Београду и није хтела ни да каже - увести санкције Руској Федерацији, него је то онако дипломатски рекла - однос, што ваљда значи изједначавање у спољној политици. Да преведем ја то наравно, да сам сам рекао и то пред њом- то је увођење санкција Руској Федерацији и они ће на томе разумљиво наставити да инсистирају - рекао је он.
Вучић је рекао да смо до сада успевали да чувамо своју политику и да будемо самостална и независна држава.
- Јер ја себи неретко поставим једно питање. Ако ми морамо у свему да будемо исти као сви, а шта ће нам онда уопште држава, шта ће нам влада? О чему ми да доносимо одлуку? О чему грађани Србије да доносе одлуку - истакао је Вучић.
Отопљавање односа САД и Кине било би добро за свет
- Сви знају да предстоји велико ривалство Америке и Кине. Велика је ствар 15. новембра што се састају Бајден и Си. Цео свет ће да гледа тај сусрет у Сан Франциску у Калифорнији. То су две убедљиво најмоћније земље, а сви остали, ма колико снажни били, мали су и нису упоредиви са ове две велике силе, рекао је он.
Он се осврнуо и на наше резултате који се односе на стопу раста и истакао да ће ове ове године наши резултати бити бољи три пута, него резултати Европске уније.
- Тиме драстично смањујемо разлику између нас и Европе. Они су нам бежали, деценијама, направили огромну разлику у односу на нас и ми полако ту разлику смањујемо. Зато видите све већи број људи који се враћају из Беча, који се враћају из Минхена у Београд, нагласио је он.
Он је рекао да када просечна плата пређе хиљаду евра, можемо да очекујемо да ће вратити и већи број људи и подсетио да ће то бити веома брзо - за годину и по дана, по његовој процени. Он је додао да ће следеће године држава уложити и огромна средства у војну индустрију уколико, како је истакао, добије поверење народа на изборима.
- Тражићемо још неке ствари, дакле око повећања додатних минималаца, минималних плата и плата током следеће године, али о томе када будемо спремили тај план у потпуности, истакао је председник.
Упитан како ће регион да регује на одлуку о додатним улагањима у војну индустрију, Вучић је рекао да се то не тиче региона.
- Највећим делом биће за извоз. Наравно, ја потпишем да мора да остане 25 одсто у Србији, а остало људи морају да зараде, морају да дају плате. Нама од тога живи добар део Ужица, добар део Ваљева, добар део Чачка, Лучани. Крагујевац, Трстеник, дакле нећу говорити о Баричу и о томе да се полако враћа и 'УТВА' , 'Teleoptik' из Земуна, рекао је председник.
Он је подсетио да има и добар део приватних компанија које добро раде, тренутно за друге војске широм света и истакао да се нада да ће радити и за нашу војну индустрију.
Србија мора да настави са оваквим нивоом привлачења инвестиција
- Мислим да је за нас од кључног значаја да разумемо да се налазимо на пола пута, да смо једно полувреме завршили успешно, али да морамо да утакмицу доведемо до краја, да морамо да завршимо на одговоран и озбиљан начин, да морамо да наставимо са оваквим нивоом привлачења инвестиција, да морамо да чувамо земљу, да не смемо да уђемо ни у један облик екстремизма, да не смемо да се враћамо у прошлост у време катанчења фабрика, рекао је Вучић говорећи о важности ових избора за Србију.
Додао је да стабилан курс динара траје 11 година и да то може да буде угрожено преко ноћи.
- Зато позивам људе да гласају за стабилност, за сигурност, да гласају за будућност, а не за прошлост Србије. Ја ћу бити свим срцем и свом својом снагом и енергијом на страни листе 'Srbija не сме да стане' јер верујем да је ту будућност и верујем да је важно да завршимо своје пројекте до 2027. године, до велике манифестације коју имамо, то је EXPO, рекао је Вучић.
Председник је коментаришући почетак изборне кампање која је све интензивнија у последње време, рекао да је она интензивна само у псовкама и увредама и на рачун родитеља и деце.
- Очекивао сам интензивне програме и планове, а још ниједан нисам чуо осим да мој отац није мој отац, него ми је отац неко други, а да мајка то није рекла ни њему, ни мени, нити било коме. И осим што сам чуо да мој син Вукан није мој син, него је комшијски син, а од оних других сам чуо да је холограм и да је непостојеће дете, па отприлике шетам туђу децу или не знам кога кад их водим на стадион, рекао је Вучић.
Истакао је да је поносан на листу "Александар Вучић - Србија не сме да стане" на којој је први, председник СНС-а Милош Вучевић.
Они су изашли са програмима и са оним што ће заиста да ураде, што нису празна обећања и засновани су на економској стварности, на реалности Србије, рекао је Вучић.
Навео је да ће просечна плата бити преко 1.400 евра до 2027. године као и да ће минималац и пензија бити преко 650 евра.
Када је реч о програмима опозиционих кандидата, Вучић је рекао да је људима у Србији јасно да гласом за некога ко није са листе 'Srbija не сме да стане', гласају за Драгана Ђиласа.
- С једне стране имате листу 'Srbija не сме да стане', а с друге стране имате све остале које можете да подведете под име суштинског лидера једне листе, а то је Драган Ђилас. Дакле, или гласате за Драгана Ђиласа или гласате за листу 'Srbija не сме да стане', нека народ изабере, рекао је он.
Вучић је додао да не постоје техничке владе већ да је тај термин измишљен.
- Када се формира влада, да ли је она техничка или није, зна се шта влада ради. Бесмислице су то. Чисте измишљотине, рекао је Вучић и додао да се тај термин користи "зато што им је тако лакше да продају маглу народу".
На питање да ли очекује да ће на предстојећим изборима опозиција имати помоћ Европске уније или неког страног фактора, Вучић је рекао да очекује да ће имати.
- Када их питате што то радите, што се мешате у изборе у Србији они кажу, не, не дајемо ми те паре за изборе, него дајемо за разне пројекте, рекао је Вучић за ТВ Хепи.
Навео је да међународно и јавно и приватно право "по њима функционише само по принципу права јачег" као и да ће морати много више да уложе да би "њихови пулени могли да имају озбиљнију шансу".