"Још тражим кости мужа убијеног пре 24 године": Исповест жене којој су Хрвати ОДУЗЕЛИ НАЈМИЛИЈЕГ током "Бљеска"
Данас се навршава 24. године од хрватске војне акције "Бљесак" у коме су хрватске паравојне, војне и полицијске снаге убила 283 Срба
Парастосом у цркви Светог Марка у Београду и полагањем венаца и цвећа на споменик српским жртвама у ратовима на подручју бивше Југославије у Ташмајданском парку, данас је обележена годишњица страдања Срба у хрватској војно-полицијској акцији "Бљесак".
У том нападу хрватских паравојних, војних и полицијских снага 1. маја 1995. године на Западну Славонију, која је била под заштитом снага Унпрофора, за само 36 сати убијено је 283 Срба, већином цивила, од којих 57 жена и деветоро деце, а 15.000 их је протерано са својих огњишта.
Душанка Којић из Окучана ни после 24 године није сахранила свог супруга јер не зна где је покопан. Зна да је убијен 1. маја у шуми у селу Ширинци.
КОЛИНДА ИМИТИРА ТУЂМАНА И РУГА СЕ СРПСКИМ ЖРТВАМА: Погледајте како је дошла на годишњицу ЗЛОЧИНАЧКЕ ОПЕРАЦИЈЕ "БЉЕСАК"
За само 36 сати Хрвати су убили 283 Срба: Данас је годишњица сурове акције "Бљесак", а ПРАВДА СЕ ЧЕКА!
За само 36 сати Хрвати су убили 283 Срба: Данас је годишњица сурове акције "Бљесак", а ПРАВДА СЕ ЧЕКА!
- Нисмо га још пронашли, већ 24 године трагамо, не знамо ни где је, ни где су му кости. Чули смо да има гробница са три тела која није ексхумирана - каже Душанка и додаје да је сваки 1. мај за њу тежак и болан.
Повремено одлази у Окучане, али каже да су сада тамо неки непознати људи и да нема више ниједног њеног комшије. Председник Документационо-информационог центра Веритас Саво Штрбац каже да се данас у Окучанима окупио хрватски врх да слави, док Срби из Хрватске расути по целом свету тугују.
- Нико из хрватског врха још није одговарао за овај злочин у акцији "Бљесак". Злочини су почињени над цивилима, али и над војницима јер су убијани након заробљавања - рекао је Штрбац.
Он је подсетио да се зато пред Жупанијским судом води кривични поступак против председника бивше Републике Српске Крајине (РСК) Милана Мартића и команданта бивше СВК генерала Милана Челекетића због гранатирања Загреба у коме је погинуло шесторо људи.
Они су то наредили како би Хрвати обуставили напад на Западну Славонију. Ако њих могу да гоне, онда неко мора да гони и тадашњи хрватски врх", истакао је Штрбац.
Председник координације удружења породица несталих са простора бивше Југославије Драган Пјевач каже да правде за Србе нема и навео је да је само у селу Медари код Окучана убијено 22 људи.
Породица Вуковић остала је без деветоро својих чланова, међу којима је било и троје деце од 11, осам и седам година.
"Хрвати су ГЛУП НАРОД, стално п*ше причу како су Срби ти које морамо да мрзимо" Ведрана Рудан поново "ЗАПАЛИЛА" РЕГИОН!
ВУЧИЋ НАПАДНУТ У БЕРЛИНУ! Дачић изнео шокантне детаље: То је само припрема... Свим силама крећу на Србију!
"Јасно чији је интерес на првом месту" Британци о Макроновом "ХЛАДНОМ ТУШУ" на Самиту у Берлину
- Сестре те деце су поднеле захтев за накнаду штете за душевни бол. Изгубиле су спор и добиле да плате 3.500 евра судских трошкова. Толико о правди за Србе - рекао је Пјевач.
Он је додао да је Хрватска земља која је после рата смањила број националних мањина највише у Европи, са 22,5 одсто на 7,5 одсто, од тога су већина Срби.
- Сигурно је да су Срби из Хрватске највеће жртве. Хрватска данас има проблем са становништвом, људи одлазе не само из економских разлога већ је тешко живети у земљи где се релативизује усташтво - рекао је Пјевач.