Кад славимо Ђурђевдан, а када Ђурђиц? Знате ли КОМ свецу су посвећени ови дани?
Сматра се једном од пет највећих слава у Србији
Дан Светог победоносца Георгија слави велики број кућа, па се ова слава налази на четвртом месту по броју славара.
КИША ПАДА НА ЂУРЂЕВДАН: Ево шта то значи
ЂУРЂЕВДАН ЈЕ НАЈОМИЉЕНИЈА СЛАВА У СРБА: Најбитније је ОВО да урадите да бисте правилно прославили
Колико је поштован у нашем народу говори и чињеница да се он слави два пута годишње - као празник преноса моштију светитеља (Ђурђиц) и 6. маја када се обележава дан његове смрти (Ђурђевдан).
Свети Ђорђе се на иконама најчешће представља на коњу, у војводском оделу, како убија аждају. На иконама за празник Ђурђиц, представљен је као „пешак" без коња, у стојећем ставу и са копљем или мачем у руци.
СУТРА ЈЕ ЂУРЂЕВДАН: Ево шта морате ОБАВЕЗНО да урадите уочи овог празника
Верује се да аждаја симболизује многобожачку силу, која је прождирала хришћанске жртве. Свети Ђорђе је својом мученичком смрћу победио ту аждају и задао јој смртни удар. Женска прилика која се уочава на икони је царица Александра, а може се сматрати да она представља младу Христову Цркву, коју је Свети Ђорђе избавио од аждаје, након чега је она добила слободу да се развија.
Када чујете како је настала ПЕСМА "ЂУРЂЕВДАН" сузе ће вам саме потећи (ВИДЕО)!
Прича се и да је Георгије био историјска личност, као и да је служио цару Диоклецијану све до тренутка када му се храбро супроставио и рекао да је хришћанин. Тиме је започело његово страдање за веру. Тамница, окови, крваве ране по целом телу и сва друга страшна мучења нису поколебали младића да се непрестано, усрдно и искрено моли. Када је молитвом васкрсао једног мртваца, многи су примили веру Христову, а међу њима и царева зена Александра.
Свети Ђорђе погубљен је 303. године, а како наводи се да су се многа чуда дешавала од тада на његовом гробу.