КАДА ЋЕ СЕ ЗНАТИ КОНАЧАН ДАТУМ ЗА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДЕ? Следе највећи изазови од 2000. године, ово ће бити КЉУЧНА питања
После проглашења коначних резултата, председник Србије обавиће консултације са свим парламентарним странкама око формирања Владе.
Чланове нове Владе Србије, чије се формирање очекује до краја јула, већ чекају многобројни изазови и тешки задаци који се односе на Косово и Метохију, снабдевање тржишта производима - храном и енергентима, тражење баланса у компликованим светским односима које је додатно закувала криза у Украјини.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЧ ДАНАС У СЛОВАЧКОЈ: Присуствује великом догађају, међу гостима биће и Курти
ЂУКАНОВИЋ РАСКРИНКАО ЗОРАНУ МИХАЈЛОВИЋ: "Она је отворена за медије који криминализују Вучићеву породицу - нарочито ДЕТЕ"
Прелиставање дневних новина за 2. јун 2022. године
Како је, пре два дана, у говору пред посланицима после полагања заклетве за нови петогодишњи мандат, најавио председник Александар Вучић, циљ је да останемо војно неутрални, поштујемо међународно право и напредујемо на европском путу, тражећи компромис за питање Косова и Метохије и не одричући се пријатељстава на Истоку и на Западу. Стога, посао нових министара биће "ход по жици", јер је маневарски простор Србије прилично сужен.
Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар употпуњује овај пејзаж јавним очекивањем да се Србија после формирања нове владе придружи санкцијама Русији.
Он је на Самиту демократије Југоисточне Европе, који је одржан у Будви, истакао да је Србија једина држава у Европи која није увела казнене мере према Москви, иако се сагласила са резолуцијама Уједињених нација и декларацијама ЕУ којима се осуђује руска инвазија на Украјину.
- Скоро све државе Западног Балкана су усагласиле начин, уз подршку Украјини и њеном народу, да учине да Русија кроз санкције плати цену за инвазију. Надам се да ће се Србија придружити тој групи и да ће се ускладити кад формира владу - поручио је Ескобар.
Приштина је уз сагласност моћних земаља, попут САД и Немачке, кренула у лобирање за улазак лажне државе у међународне институције. Већ су поднели кандидатуру за Савет Европе, а не крију да им је циљ и НАТО.
Наша земља је као контраудар већ припремила нова отпризнавања такозваног Косова.
Подршка лажној држави Косово стигла је у среду и од Бугарске. Њихов министар одбране Драгомир Заков, у разговору са колегом из такозваних приштинских институција Армендом Мехаљем, истакао да ће његова земља подржати пријем тзв. Косова "у НАТО и друге међународне организације". Том приликом, у Софији је речено да ће Бугарска пружити помоћ и у области безбедности, у образовању кадета и у обуци припадника КБС.
Шеф делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре истакао је да ЕУ очекује да Србија у потпуности усклади своју политику са ЕУ и похвалио потезе досадашње владе. Он је, износећи ставове о тренутној позицији ЕУ и Србије, у односу на рат у Украјини, навео да нове околности могу бити подстрек за убрзанији пут ка ЕУ. Жиофре је истакао да ЕУ рачуна на нашу земљу и верује да "смо заједно бољи".
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић истиче да изазови са којима ће се суочити нова влада неће бити нимало лаки и да ће она вероватно бити у најтежој политичкој ситуацији од 2000. године до данас.
Пре свега се, како објашњава, истичу економија, безбедност, отворена државна и национална питања - Косово и Република Српска:
После Трноваца прецизни рокови
Уколико недавно гласање у Великом Трновцу буде и последње и приговор Албанаца буде одбачен, коначни резултати би могли бити проглашени до половине јуна. Од тада би онда почели да теку рокови - десет дана за доделу мандата, односно 30 за конституисање парламента. Од тренутка када буде оформљен нови парламент, креће да тече 90 дана, што је максималан рок за формирање кабинета у Немањиној.
- Посебно су важне три ствари, а то су организација и функционисање државе у условима рата и светске економске кризе, задржавање балансиране политике у односу на Исток и Запад и безбедносно-дипломатске иницијативе у односу на статус Срба у региону. Биће изузетно тешко јер су ресурси ограничени, а рату се не назире крај. Запад ће инсистирати на санкцијама Русији и хитно "затварање" питања попут Косова и Републике Српске - наводи он.
С друге стране, појашњава Станковић, Русија је понудила фер цену гаса и једина следи логику српских интереса по питању Косова и РС:
- Биће несумњиво асиметрија између јачине западног притиска и добитка који нам западни партнери нуде. Тешко је оценити епилог садашњих политичких констелација у актуелном геополитичком и дипломатском тренутку - каже он.
А, пре формирања нове владе потребно је прећи још неколико корака. Најпре прогласити коначне резултате парламентарних избора одржаних 3. априла, који се још чекају због понављања гласања у Великом Трновцу (последњи пут 27. маја). И даље трају рокови за решавање приговора.
Председник Народне скупштине Ивица Дачић рекао је да је то што још није конституисан нови сазив, резултат сталних поништавања избора и указао "на специфичну ситуацију у Великом Трновцу код Бујановца, која може да траје унедоглед":
- Кажу држава је неспособна и нема нове Скупштине, а људи треба да разумеју да је оволика дужина чекања проузрокована различитим жалбама, тужбама и судским одлукама, а могућност за њих је отворена управо путем дијалога власти и опозиције. То су били захтеви европских институција и парламентараца да се продуже одређени рокови за подношење приговора и жалби, па сада на сваку одлуку имате рок од 72 сата да неко размисли да ли ће да поднесе жалбу, тужбу или приговор - навео је он.
Консултације на Андрићевом венцу
После проглашења коначних резултата, председник Србије обавиће консултације са свим парламентарним странкама око формирања Владе.
Мандат ће дати оној странци која га буде обавестила да има већину. Коалиција око СНС освојила је 120 мандата, "Уједињени за победу Србије" 38, СПС-ЈС 32, НАДА 15, "Морамо" 12, Заветници и Двери - ПОКС по десет, СВМ - пет, СДА - два, "Муфтијин аманет" - два, колико има и "Заједно за Војводину". Према овој расподели снага, актуелна власт у којој су тим око СНС, социјалисти и Мађари има већину.