КАКО ЈЕ ВУЧИЋЕВА ПОЛИТИКА ДОПРИНЕЛА РЕШАВАЊУ МАКЕДОНСКОГ РАСКОЛА? Инцијатива "Отворени Балкан" кључни политички маневар
Црквени раскол је трајао 60 година.
Изненађење за све је био тренутак када је патријарх и Сионод Васељенске патријаршије донео одлуку о прихватању тзв. Македонске (Охридске) архиепископије у окриље православног света. Раскол Српске православне Цркве и Македонске Цркве, Охридске архиепископије, трајао је од шездесетих година двадесетог века решен је веома мирним и конструктивним дијалогом.
Првенствено доприносом патријарха српског Порфирија са синодом СПЦ у Сремским Карловцима донео је финалну одлуку о прихватању македонске браће у црквено јединство што је кулминирало "литургијом помирења" у храму Светог Саве.
Такође Поглавар Српске православне цркве (СПЦ) Порфирије, на заједничкој литургији СПЦ и Македонске православне цркве (МПЦ), признао је аутокефалност Македонске православне цркве.
Он је у уторак (24. маја) говору рекао да ће након комплетирања правних докумената, бити припремљен званични акт и обавештене све остале православне канонске цркве. Литургија на којој је објављено признање аутокефалности је одржана на дан Светих словенских просветитеља Ћирила и Методија.
ЦРНОГОРСКИ МИНИСТАР ПРАВДЕ ОТКРИО: Ево када ће бити потписан темељан уговор са СПЦ
МАКЕДОНЦИМА ПОТРЕБАН ПОСЕБАН АКТ СРПСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ: Упркос благослову СПЦ, мораће још да сачекају на пуну самосталност
"ПОЗДРАВЉАМО ОДЛУКУ СПЦ" Вучић и Пендаровски се састали у Давосу
Али какав је допринос држава имала ту?
Политика председника Србије Александар Вучића током протеклих година је инклузивна и отоворена ка нашем региону и нашим комшијама.
Јачање присуства Србије у свим дипломатским, регионалним и економским областима Балкана је примећено је у протеклом периоду.
Једна од држава са којом је Србија развила веома блиске и интезивне односе јесте Северна Македонија.
Првенствено током короне послато је неизмерна количина помоћи у виду медицинске опреме, а касније и вакцина, које је Београд успешно и рапидно набављао омогућавајући брзу вакцијнацију (у једном тренутку чак и други у Европи).
Након тога несташице жита, намерница опет је подстакло Скопље да се окрене Београду - где је Београд изашао у сусрет.
Кулминација сарадње формирала се у инцијативи "Отворени Балкан" у коју се укључили Србија, Северна Македонија и Албанија.
Кроз саму инцијативу у коју су биле позване и остале државе Западног Балкана, Београд, Скопље и Тирана желе да створе јединствен систем сарадње на угледу на ЕУ .
СПЦ као кључна тачка сарадње
Српска Православна Црква је током векова имала веома битну улогу у дрштвеном, политичком и духовном животу српског народа.
У данашњици која је испуњена ратом у Украјини, великим притисцима на Србију и тражењем признавања независности Косова, СПЦ долази поново као помиритељ и ујединитељ.
Инцијативом председника сарадња Србије и Северне Македоније напредује рапидно, а доприносом патријарха и СПЦ она је попримила другачији - дубљи и приснији однос.
Јер сада поред заједичког економског и дипломатског развоја, две државе створиле су духовно јединство за будућност и мир Балкана.