КАО ПРОДУЖИТИ ЉУДСКИ ЖИВОТ "Гуглова" тајновита организација открила прве резултате истраживања
Мистерија откривена
Не догађа се често да нам "Гуглова" тајновита компанија "Цалицо", која се бави продужавањем људског века, омогући увид у резултате својих мистериозних истраживања.
Прочитајте и:
То се догодило овх дана, када је Дафне Колер, шефица "Цалицоа", на конференцији за медије у Сан Франциску објавила какав утицај рестриктивне дијете имају на побољшање здравља и, чак, продужење живота, преноси "Бизнис инсајдер".
Колер је објаснила да су експерименти на лабораторијским мишевима показали да смањење уноса калорија помаже код ублажавања симптома старења.
- Рестрикција калорија је једна од ствари које су више пута показале да могу да продуже животни век многих врста - рекла је Колер.
Игорм случаја, научници су у америчком Геронтолошком журналу објавили прво клиничко тестирање рестрикције калорија код људи. И закључци су веома позитивни!
За студију су одабрали 200 људи који нису гојазни, старости између 21 и 51 године, па су некима од њих рекли да уносе уобичајен број калорија, а другима да у току две године уносе 25 одсто мање него што би иначе радили. Они који су били на дијети су показали пораст индикатора доброг здравља: холестерол, крвни притисак и шећер су им били нижи него онима који нису били на дијети.
Ипак, студија је била прелиминарна и углавном дизајнирана да би се видело да ли људи могу да се придржавају дијете у дужем временском периоду од две године. Око 82 одсто учесника је успело. Остало је нејасно да ли ће корисни ефекти - нижи холестерол и крвни притисак - моћи да се преведу у дужи живот.
Ипак, истраживања на мајмунима и мишевима показују да би се то могло догодити. Разни делови тела мајмуна и мишева су слични онима код људи. Дакле, бројна истраживања која указују да дијета може да продужи животе животиња стварају наду да би то исто могло да важи и за људе.
Септембарска студија објављена у журналу "Натуре" открила је да су ћелије одраслих резус макаки мајмуна, који су уносили 30 одсто калорија мање у друге две трећине свог живота, у просеку биле седам година млађе него што су мајмуни заправо имали година. Слично је утврђено и код мишева.
Да би утврдили како дијета утиче на начин на који су животиње стариле, научници су проучили генетски процес метилације који је највероватније повезан са старењем. Дуга и упорна дијета је утицала на тај процес код животиња - као да је неко "убацио клип међу зупчанике њиховог биолошког сата".