КЛИНЦИ ДИКТАТОРИ: Они уцењују, малтретирају и злостављају своје родитеље!
Када се каже "насиље у породици" обично се мисли на агресивне родитеље који малтретирају своје дете. Али застрашујући је број обрнутих случајева: деца малтретирају родитеље, а они о томе ћуте - јер их је срамота.
Иако Мартина више ни не жели да види ту СМС-поруку, она једноставно не може да је обрише. На крају крајева, њу је послао њен рођени син. Порука је пуна псовки и претњи: "Кад то читам, облива ме хладан зној", каже педесетогодишња жена са запада Немачке. Када су овакве породичне драме у питању нико не жели да му се објави право име. Тако је и са њом - сувише ју је срамота. Њен син сада живи у поправном дому, након што је на рођену мајку кренуо са - палицом за бејзбол. Али он је ни из дома не оставља на миру.
Медији су пуни текстова о родитељима који злостављају своју децу, али оних о томе да и деца понекад психички и физички злостављају своје сопствене родитеље - једва да има. Притом нека од њих то раде и пре него што постану пунолетна. У ствари, таквих случајева има застрашујуће много: стручњаци процењују да у око 10 до 16 одсто породица у Немачкој деца малтретирају своје родитеље - нека понекад, а нека редовно. Није реч само о деци која у пубертету "откривају" шта је то и противе се свему што им се каже - већ и о мало старијима.
Прави број таквих случајева није могуће са сигурношћу утврдити, јер се многи родитељи стиде да било коме кажу шта се дешава. Истовремено, они мисле да су једини на свету које мучи тај проблем. Зато је реткост, али и веома добро, што је Мартина спремна да и јавно о томе прича - макар и под измишљеним именом.
С њеним сином, зваћемо га Недим, и раније је било проблема. Запустио је школу, почео да користи и дрогу. Већ са 16 је и код куће захтевао да се сви придржавају правила која он поставља. На зиду дневне собе висе слике породице са одмора и са венчања једне од четири старије ћерке - с њима никада није било проблема. Зато се мајка одувек питала шта је то што је погрешно урадила са Недимом. Два пута је чврсто доносила одлуку да ће да се обрати Служби за бригу о деци и омладини, и тек из трећег пута је коначно и отишла код њих.
Она, међутим, каже да то није било од велике помоћи. Штавише, да је заиста спровела у дело савете које је добила од службеника, управо та служба би морала да се умеша како би - заштитила дете! Речено јој је, на пример, да сину, ако ујутру одбија да устане и иде у школу, пролије чашу воде по лицу. Или рецимо ово: да га "пусти", да му не даје ништа за јело, да му не даје новац, нити да му дозвољава да уопште спава у њиховој кући:
- Па како то да урадим? Он је још увек моје дете - каже Мартина.
ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ ТАМАРЕ: Муж је хтео тестером да ме раскомада
Врхунац се догодио једне вечери кад је син дошао кући под утицајем дроге - мајка нема појма какве. Код куће је био и човек из Службе за бригу о деци и омладини који је отишао, када је видео да са Недимом те вечери уопште неће моћи да разговара. Након тога син се разбеснео, оцу је поручио да "цркне", однекуд извукао палицу за бејзбол и кренуо на мајку.
- Не знам уопште одакле му та палица - каже мајка.
Отац је ипак стао пред сина, тако да се све завршило са псовкама и претњама, а Недим је - отишао из куће. Дан касније, ухапсила га је полиција. То је сада већ било конкретно кривично дело - напад хладним оружјем. Отада га мајка више није видела. Понекад само добија СМС-поруке пуне претњи и увреда.
- Можда сам заказала код њега - каже Мартина док с муком гуши сузе. - Остали су сви лепо васпитани. Али он... Немам појма шта сам погрешно урадила.
- Обоје смо заказали - теши је отац.
Психијатар за децу и омладину Вилхелм Rothaus тврди:
- Родитељи никада нису једини проблем када је реч о деци, али могуће је да стварају неповољне околности за њихов развој.
РОДИТЕЉИ, ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: Шах деци гарантује успех у животу (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Немачка, иначе, има драстичне законе за заштиту деце и малолетника. Ту уопште није паметно малишана "мало лупити по стражњици", чак и кад прави глупости - велика је могућност да неко од пролазника у том случају чак позове и полицију. Зато је и психијатар Rothaus био затечен управо гомилом случајева - малтретирања родитеља.
- Има много више случајева него што је познато. И међународне процене показују да се у око десет одсто породица јавља такво понашање - каже Rothaus. Ако се узме у обзир то да у Немачкој има око осам милиона породица с малолетном децом, онда је могуће да таквих случајева има и стотине хиљада.
Насиље деце у свим друштвеним слојевима
ИСПОВЕСТ ЗЛОСТАВЉАНЕ ХРИСТИНЕ: Уживао је да ме туче пред родитељима, а они су одобравали!
Стручњаци исто тако тврде да се такво понашање може затећи међу свим социјалним групама - код богатих и сиромашних, образованих и необразованих. До неких 14 година, томе су склоне и дечаци и девојчице, након тога је ипак више дечака. "Нарочито се добро сећам једне мајке која ми је признала да понекад дигне руку на своју ћерку иако зна да то није лепо, али да је 'ужасно са каквим презиром се односи према мени'."
Насиље деце често је за родитеље изненађење, јер се њиме крше постојеће норме у породици. Ипак, то се догађа пре свега у породицама где и сами родитељи имају неке слабости - психичке или физичке - што доводи до преокрета у хијерархији. "Дете постаје шеф у породици", каже психијатар и указује да то у ствари намеће превише одговорности и задатака и за само дете. "Али та улога је превише привлачна и нерадо је се одричу."
ТУГА У ВЕНЕЦУЕЛИ: Због немаштине родитељи бацају децу у контејнер (ВИДЕО)
С друге стране су дечаци као што је Тобијас. И то је измишљено име за четрнаестогодишњака који сада седи у својој соби у кући на истоку Немачке у којој се живи под посебним надзором. Соба је уређена веома скромно: један плави кревет и црвени ормарић поред њега. И сто на коме је фотографија Тобијаса са мајком и млађом сестром. "Стално смо се свађали. Полудео сам и рекао јој да више не желим стално да слушам оно што ми прича. Рекао сам јој да више не може да ми наређује", каже Тобијас. Он тврди да је никад није тукао, али признаје да јој је претио. "Моја мајка је била немоћна са мном."
Тобијас од почетка године живи овде, са младима сличне судбине. Њихове приче звуче готово идентично: лоше друштво, дрога, нису имали воље низашта, проблеми са полицијом... Тринаестогодишњи Марсел потукао се са новим дечком своје мајке која га је одгајала без оца. Сада и он живи у дому у коме владају строга правила - скоро као у војсци. Школа и учење. У слободно време је права награда ако сме да се оде на пецање, мало ради у башти или гледају филмови.
ДЕФИНИТИВНА ОДЛУКА СУДА: Алексиним родитељима скоро два милиона одштете!
Шта је било погрешно у њиховим породицама? Младима је веома тешко да одговоре на то питање. Премало правила? "Морам да кажем да сам правио многе глупости за које никада нисам био кажњен", признаје Тобијас. И педагог који прати њихов развој објашњава да то није тако једноставно, нити је питање да ли има сувише или премало правила: "То често није никакво циљано насиље, већ пре чин недоумице и очаја".
Има ли наде? Док се гледају сузе мајке, делује готово апсурдно што психијатар Rothaus објашњава да су и деца по правилу подједнако несрећна - и Тобијас има мамину слику на столу. "Имао сам случај једне девојчице која ми је стално говорила да је несрећна што се свађа са мајком и да би волела да то промени." Али када онда родитељи заиста дошли на заједничку терапију, у тренутку су се сви "вратили у старе ровове" и ћерка је одмах наставила д вређа и понижава родитеље.
ПОКОСИО ИХ КОМБИ: Троје деце и родитељи повређени у саобраћајци!
Шта дакле да се ради? Психијатар једино може да саветује да родитељима не помаже много да "гутају" све што им се ради и да се надају да ће њихово дете да се "опамети". Након неког периода насиља, важан први корак је - потражити стручну помоћ. У супротном ће сукоб пре да ескалира, него што ће да се смири. "Јер тек кад родитељи успеју себе да натерају да посете саветовалиште и да након тога кажу да 'морају да се поставе границе', тек онда заиста и почиње да се развија некакав однос."
Тако је и код Мартине. Она још увек плаче када помисли на свог сина, али он јој из поправног дома и даље шаље СМС-поруке. У њима су за сада још увек претње и псовке, али и њему мора да је јасно да - тако то не иде.