КО ЋЕ БИТИ ГРАДОНАЧЕЛНИК БЕОГРАДА? Од 14 кандидата највише њих се бави ОВОМ професијом, док је некима занимање НЕПОЗНАТО!
У недељу ће Београђани бирати између 14 листа које предлажу свог кандидата за градоначелника. Међу њима има правника, економиста и лекара, али и оних поред чијег имена не стоји професија. Поставља се питање - које су дужности и овлашћења првог човека Београда?
Међу кандидатима највише има правника. На списку су и адвокати, два лекара, политиколог, економисти, али има и кандидата поред чијег имена не стоји професија. Према статуту Града Београда, градоначелника бира Скупштина града из реда одборника, на четири године, тајним гласањем. Бира се већином гласова од 110 одборника.
Пошто се формира Скупштина, кандидата за градоначелника предлаже председник Скупштине града. Према Закону о граду, градоначелник представља и заступа град, извршава одлуке Скупштине града, предлаже решења о питањима важна за функционисање града, усмерава и усклађује рад градске управе.
Како пише у закону, градоначелник је наредбодавац за извршење буџета. Има и овлашћење да доноси појединачне акте.
Трећи пут у три године одржавају се избори за 110 одборника у Скупштини града Београда. Градска изборна комисија утврдила је и укупан број уписаних бирача и у главном граду има их 1.602.112.
Београд је свог првог управитеља добио давне 1839. године. На ту функцију изабран је Јован Герман. Чак и у време Другог светског рата, од 1941. до 1944. године, Београд је имао свог управитеља. На тој функцији смењивала су се њих тројица и сви су били нестраначке личности.
У новијој историји Београда, најдужи стаж као председник Скупштине Београда имао је Бранко Пешић. Он је биран у три мандата, а на тој функцији провео је девет година и 14 дана. Одмах после њега најдужи по стажу био је Живорад Ковачевић. Биран је у два мандата, а на функцији председника Скупштине града био је осам година.
На ту функцију биране су и жене – Слободанка Груден и Радмила Хрустановић.
Извор: Србија Данас/РТС