КО ЈЕ ОВДЕ ЛУД? ЕУ подржавала протесте у Србији због "Рио Тинта", а фабрике литијума ничу широм Европе!
Суверенистичка политика коју Србија води последњих година много смета некима који би врло радо вратили време када су они одлучивали о свему у нашој земљи.
Таман када се ситуација око рудника литијума у Србији смирила из Европске уније нам долази вест да ће португалска енергетска компанија Галп и шведски произвођач батерија за електрична возила Нортволт данас су најавили изградњу "највеће фабрике за прераду литијума у Европи".
"Део ових проблема је наслеђен!" Професор Петар Ђукић одбрусио онима који лешинаре на енергетској кризи (ВИДЕО)
"ОД ПРОТЕСТА НЕМА НИШТА" Срђан Шкоро ОПЛЕО ПО ЋУТИ: Кратковиди политичари имају проблема са КАРАКТЕРОМ (ВИДЕО)
БЕСРАМНО! Мариникине и Ђиласове новине ЖЕСТОКО УДАРИЛЕ ПО СРБИЈИ: Испливао нови АНТИСРПСКИ текст!
Вредност ових инвестиција се процењује на око 700 милиона евра (789,6 милиона долара), с обзиром да на тржишту расте потражња за литијум-јонским батеријама за погон електричних возила.
Заједничко предузеће у власништву 50/50 ''Аурора'' управљаће фабриком која ће имати почетни годишњи капацитет производње до 35.000 тона литијум хидроксида, кључног материјала за произвођаче литијум-јонских батерија, саопштила је шведска компанија у уторак.
Нортволт, чији је највећи акционар Фолксваген (ВОВГ_п.ДЕ), рекао је да ће фабрика, која се налази у Португалу, бити највећа у Европи и да ће почети са комерцијалним радом 2026. године. Према проценама овом инвестицијом биће отворено чак 1.500 радних места.
Међутим, за нас је много битнија информација да је Европска унија, заједно са многим другим актерима са Запада, подржала протесте против рудника литијума у Србији (под плаштом бриге за природу) док истовремено користи прилику да исти такав рудник отвори на територији једне од своје чланица.
Треба ли бити наиван и веровати да је Бриселу више стало до природе у Србији него на својој територији? Или се иза свега крило нешто сасвим друго?
Подсетимо, план је био да се пројекат „Јадар“ за вађење јадарита (литијума) код Лознице спроведе на одржив начин, уз поштовање свих мера заштите животне средине, што би за резултат имало огромну економску корист за Србију. Међутим, убрзо су покренути протести (које је, из незнања, подржао и одређени број грађана, уплашен за екологију) које су предводиле неколико невладиних организација, а подржала и опозицијиа.
Убрзо се открило да практично све НВО које су биле укључене у протесте примају донације од разних фондова са запада, а између осталог и ЕУ. Наравно, о контактима опозиције са Западом не треба трошити превише речи јер је сада већ свима јасно у чије амбасаде опозиционари иду по своје мишљење.
Ипак, оно што је најважније јесте да полако излази на видело да је ЕУ док је подржавала протесте у Србији због литијума, истовремено радила на томе да преузме исте послове и профит. Тако је у Србији угушена инвестиција која је могла значајно да се одрази на буџет наше земље, а у исто време покушана и дестабилизација земље, која на срећу није дала резултата.
Овај пример је, још једном, показао да у међународној политици и економији не постоје пријатељства, него само борба за сопствене интересе. Суверенистичка политика коју Србија води последњих година много смета некима који би врло радо вратили време када су они одлучивали о свему у нашој земљи.
На њихову жалост прилике у свету, па и у нашој земљи, нису као пре десет година. Претње и укори из Брисела одавно не дају резултате, тако да им остаје да организују подмукле акције манипулације, које у Србији спроводе њихови играчи. Срећом њихов утицај је сваким даном све мањи и мањи.