Ево који су разлози за враћање обавезног војног рока у Србији и КОЛИКО БИ ТРАЈАЛО служење
Вучевић је рекао да ће се Војска Србије и Министарство одбране спремати за имплементацију, уколико се донесе одлука за реактивирањем.
Министар одбране Србије Милош Вучевић рекао је данас да иницијатива за реактивирањем обавезног служења војног рока није покренута како би се Србија спремала за ратове и сукобе, већ да ће то бити од користи за друштво, као и за појединце који ће војни рок служити.
- Мислимо да је ово нешто што је од користи за целу државу, за цело друштво, а користиће и тим момцима који ће сутра служити војни рок. Они ће се боље осећати и бити кориснији чланови друштва, целе заједнице и понос целе отаџбине и њихових породица - рекао је Вучевић у изјави за медије поводом иницијативе Генералштаба Војске Србије и предлога председнику Републике и врховном команданту Александру Вучићу да се поново уведе обавезе служења војног рока.
"РАДО ИДЕ СРБИН У ВОЈНИКЕ" Данас се покреће иницијатива за увођење ОБАВЕЗНОГ војног рока у Србији
МИНИСТАР ВУЧЕВИЋ ОБРАДОВАО ПРИПАДНИКЕ ВОЈСКЕ: Обезбеђена већа примања снагама безбедности, посебно за ОВЕ јединице
НАЈБОЉА СТВАР КОЈА МИ СЕ ДЕСИЛА: Након овог текста сваки младић пожелеће да иде у ВОЈСКУ - Исповест о најлепших 12 месеци
Вучевић је додао да је предложено да служење војног рока траје четири месеца.
- Мислим да је значајан моменат да после 13 година Србија поново одлучује о томе да ли треба реактивирати обавезно служење војног рока. У значајно краћем временском интервалу него што је то било раније - рекао је Вучевић.
Вучевић је оценио да би кроз војну обуку од четири месеца било могуће добити обученог војника.
- Министарство одбране прати све ствари које карактеришу данашње војске у свету, Европи, нашем окружењу и наравно прати савремену војну опрему. Другачији модерни начини обуке дозвољавају да се у краћем временском интервалу регрути обуче и буду способни за обављање војничких дужности - рекао је Вучевић.
Он је додао и да је данас могуће обучити војника у далеко краћем временском интервалу него раније.
- Наш предлог је да и они који заврше основну обуку, имају периодично тзв. кондиционирање као припадници резервног састава, како би наравно одржали ниво њихове обучености, који се односи на савремено наоружање и војну опрему - рекао је Вучевић и додао да ће професионални састав Војске Србије остати као носилац кључних активности.
Вучевић је рекао да ће се Војска Србије и Министарство одбране спремати за имплементацију, уколико се донесе одлука за реактивирањем.
- Нама је потребно одређено време да се инфраструктура покрене, да касарне буду припремљене, да регрутни центри опет раде у том нивоу. Потребно је да имамо ново регрутовање резервног састава, бољу попуњеност, обученост - нагласио је Вучевић.
Трајало би до четири месеца
У циљу подизања одбрамбених способности Војске Србије, кроз подмлађивање и унапређење попуне и обучености активног и резервног састава, Генералштаб Војске Србије као највиши стручни и штабни орган за припрему и употребу Војске Србије у миру и рату покренуо је иницијативу и предложио председнику Републике и врховном команданту Војске Србије Александру Вучићу поновно увођење обавезе служења војног рока, у трајању до четири месеца, саопштило је Министарство одбране.
- Предлог Генералштаба Војске Србије долази након детаљног разматрања опште безбедносне ситуације и савремених изазова са којима се суочава Република Србија као војно неутрална земља, који су наметнули потребу за прилагођавањем модела попуне Војске Србије, а који би омогућио јачање укупног регрутног потенцијала и оспособљавање већег броја грађана за одбрану наше земље - навели су у Министарству одбране.
Вучевић је истакао да су Војска и Министарство спремни да у врло кратком року прошире касарне, центре за обуку, како би биле спремне за пријем регрута. Нагласио је да одлука о реактивирању обавезног служења војног рока није могућа без формирања нове владе и Скупштине.
- Нама је потребан и став и мишљење председника Републике као врховног команданта, а коначна одлука је на Народној скупштини, односно Влади Србије - објаснио је Вучевић.
Министар је подсетио да су неке земље Европе разговарају о враћању служења војног рока, а да су неке већ вратиле.
- Немачка увелико расправља о враћању војног рока. Њихов министар одбране је најавио чак датуме када би требали да врате војни рок. Скандинавске, нордијске државе имају обавезни војни рок. Аустрија и Грчка имају војни рок. Само одлучују колико људи регрутују годишње - рекао је Вучевић. Вучевић је нагласио да да је јака војска највећи гарант мира и слободе.
- Србија побеђује у миру, Србија се развија у миру. Ми се спремамо за EXPO, спремамо се за велике инфраструктурне пројекте. Нико се не спрема за сукобе, али свакако размишљамо о безбедности и одбрани своје државе, јер кад не бисмо то радили и не бисмо о томе размишљали, понашали бисмо се неодговорно - нагласио је Вучевић.
Вучевић је оценио да трошкови увођења обавезног војног рока нису ни мали, али ни велики и да је Србија може да их изнесе.
- Ја мислим да је увек боље улагати у своју војску, него хранити туђу - закључио је Вучевић.