Колинда НЕГИРАЛА геноцид у Јасеновцу: Пола милиона закланих Срба доживљава као прљаву кампању?!
Китаровићева затражила да се формира међународна комисија која би утврдила "истину" о највећем логору смрти у усташкој НДХ
Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић и званично је јуче негирала геноцид у Јасеновцу у коме је убијено више од пола милиона Срба и готово 100.000 Јевреја и Рома!
Прочитајте и:
Китаровићева је затражила да се формира међународна комисија која би утврдила "праву истину" о највећем логору смрти у усташкој НДХ. Председница Хрватске каже да се већ годинама манипулише бројем жртава у "циљу спровођења прљаве кампање" против Загреба. Држава ће према њеним речима и даље одавати почаст жртвама логора, али не треба дозволити да се те жртве користе за кампању против Хрватске?!
Китаровићева је истакла да истина о Јасеновцу не сме бити "оружје у рукама било кога ко жели да промовише нешто против Хрватске".
- У 21. веку модерном форензиком може да се утврди не само тачан број жртава, који је нажалост, увек био оруђе у рукама разних кампања, већ и истина шта се заиста догађало у Јасеновцу – рекла је Китаровић.
У септембру прошле године пензионисани хрватски пуковник Марко Скејо изнео је скандалозну тврдњу, коју је званични Загреб прихватио, да су логори у Јасеновцу и Градишци заправо били болнице отвореног типа у којима су настрадали само доказани непријатељи хрватске државе и најтежи болесници?!
Лидер СНВ и посланик у Сабору Милорад Пуповац каже да су Колиндине изјаве невиђени скандал:
- Добро је да се још не тражи и комисија о томе да ли је НДХ била квинслиншка творевина са програмом истребљења и прогона. Добро је што се не испитује да ли је у програму НДХ било то да има логоре за децу – ироничан је Пуповац.
Директор "Веритаса" Саво Штрбац сматра да је Колиндина идеја прихватљива само кад је у питању број жртава.
- С обзиром на то да постоје супротстављени ставови о броју жртава, прихватљива је идеја да се формира мешовита комисија. Међутим, поставља се питање ко треба да предложи чланове. Можда председници Србије и Хрватске или неки ауторитет попут Савета безбедности УН, па чак можда и папа, који је формирао комисију за Степинца – подвлачи Штрбац.
Аналитичар и филозоф Жарко Пуховски, на другој страни, сматра да је овај предлог рационалан, али без резултата.
- Ово је прихватљив предлог, за разлику од многих које је председница износила претходних година. Ипак, резултати такве комисиије не би решили проблем, јер их никад не би прихватиле и хрватска и српска страна. Обе државе су у одређеним тренуцима манипулисале бројем жртава, а истина је негде између – закључује Пуховски.