Коначан договор великих сила: Запад нацртао НОВУ МАПУ Косова
Променила се и позиција Берлина
Србија добија север Косова, али и донације и убрзани пут у ЕУ!
Прочитајте и:
То је део плана за решавање косовског питања иза којег стоје Вашингтон и Брисел.
- Администрација Доналда Трампа нема ригидан став према Србији као што је био случај са претходним америчким званичницима. Саслушали су ставове Београда и подржавају напоре Србије да се питање покрајине реши, али не науштрб једне стране. То значи да ће Срби на КиМ бити заштићени и да ће се део са већинским српским живљем на северу повезати са централном Србијом – наводи извор Српског телеграфа из дипломатских кругова.
Он додаје да ни Албанци неће изгубити све:
- Приштина неће остати празних руку новом линијом разграничења или поделом, како год назвали то решење. Албанци ће добити део општине Прешево и то узак појас уз административну линију. Већи део Прешева, Бујановац и Медвеђа остају у Србији.
Американци су спремни да "помогну" Приштини да прихвати овакво решење.
- Хашим Тачи је отворен за такву могућност, с тим да он поделу крсти другим именом и говори о корекцији граница. Проблем су Харадинај и остатак екипе коју Вашингтон жели да усмери и охрабри у прихватању компромиса. Нико ту не очекује веће проблеме с обзиром на то да је сам Харадинај рекао да приштинску политику води Вашингтон – подсећа извор из дипломатских кругова.
Говорећи о тренутним позицијама великих сила открива да су се ствари мало промениле кад је у питању позиција Европе.
- Немачка је била главни кочничар, стално су понављали да је проглашавањем независности за њих то питање решено. Међутим, сада се и позиција Берлина мења. Сада желе као Вашингтон и Париз да се питање Косова реши компромисом – наводи извор из дипломатских кругова.
Шеф дипломатије Ивица Дачић сматра да су главна препрека максималистички циљеви Приштине.
- Они не желе компромис већ да ми признамо независност, али и да добију још нешто, како они зову, "источно Косово" које обухвата Прешево и Бујановац - рекао је Дачић истичући да је то покушај стварања "велике Албаније".