КОНАЧНО ПОВЛАЧЕЊЕ ГРАНИЦЕ ИЗМЕЂУ СРБИЈЕ И БиХ: Добра намера Београда, наћи ће се најбоље решење
Промене граница сежу дубоко у прошлост, још за време турске владавине
Председник Србије Александар Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик пре неколико дана одржали су састанак у Председништву Србије, на ком су разговарали о више важних тема као што су декларација о очувању српског националног идентитета, инфраструктурни пројекти, али и разграничење Србије и БиХ.
Граница БиХ и Србије дуга је 335 километара, а спорни су делови око Зворника, Бајине Баште, део кроз који пролази пруга Београд – Бар, као и део око општине Прибој, која је раздвојена територијом општине Рудо. Спорно је око 40 квадратних километара границе.
Подсећамо, председник Србије Александар Вучић је на конференцији за медије после састанка са Додиком рекао да ће “дати све од себе да разговори буду компромисни и конструктивни, а да се не науди интересима ни српског ни других народа, како у БиХ, тако и у Србији“.
Вучић и Додик сагласни: Случај Каталоније је недоследност међународне заједнице
Политички аналитичар Душан Јањић за SrbijaDanas.com сматра да је реч о доброј намери Београда, а да ће се ићи на то да се нађе најбоље решење.
- Ради се о питању које се може третирати као демаркација, али и као одређивање нове границе. Разговор је ишао на то да се постигне сагласност са Милорадом Додиком и са Федерацијом БиХ, односно да то буде питање демаркације. Граница је својевремено повлачена својевремно на основу територије општина, а сада се повлачи на основу катастра. Сада кад су то две одвојене државе, један од захтева ЕУ је и да се јасно одреди где је граница. Тај проблем није велики у политичком смислу. Ипак, када се ради демаркација, неће моћи да се задовоље захтеви свих људи који ту живе. Неким људима се имовина налази у БиХ, па морају да путују преко границе да би обрађивали тај крај. Свакако, ради се о доброј намери Београда, а постоји и на другој страни тенденција да се проблем скине, а да се не нанесе штета ни грађанима. Верујем да је састанак више био усмерен ка томе да се Република Српска сложи збоге дела око Увца, а не да се не подстичу сукоби јер их заиста нема - поручује наш аналитичар.
Јањић: Према Мађарској, Румунији и Бугарској немамо граничних проблема
Како је навео Јањић проблеми постоје и на другим територијама које су биле у саставу бивше Југославије.
- Са Македонијом један од проблема је са пашњацима, за који никад није дефинисало где заиста припадају. Са Хрватском имамо проблема око тока реке Дунав. Важило је правило да је средина реке граница. Сад се то променило, па је река обуватила хиљаде хектара и на једној и на другој страни. Са Црном Гором постоји проблем код Зубиног потока, а код Прибоја је проблематично место Јабука. Према Мађарској, Румунији и Бугарској немамо проблема - рекао је Јањић.
Како каже Јањић, промене граница сежу дубоко у прошлост, још за време турске владавине.
- Иначе, проблематична граница са БиХ датира од давнина, она се мењала још у доба Турске империје, кад је створен Новопазарски санџакат. Па и у јединственој Краљевини СРЈ, кад су постојале бановине. Та граница се стално мењала, али никад није фиксно утврђена. То траје дуго. У време Краљевине, унутар земље су биле честе територијалне промене. У ново доба, ЕУ намеће катастар као приватну својину - поручио је Јањић.