Кубуровић најавила: Предлози тужилаца за измене Устава на разматрању
Пре више месеци започета јавна расправа о изменама у овој области
Министарка правде Нела Кубуровић изјавила је данас да ће предлози тужилаштва о изменама Устава Србије које се тичу њиховог положаја бити размотрени, напоменињући да о тој теми треба да постоји шири друштвени консензус.
Председник Србије из Њујорка поручио опозицији: Они нека нападају, ја се борим за нашу земљу!
Обраћање председника Александра Вучића у УН: Мир и стабилност на Западном Балкану услов за развој
- Тужиоци чине део учесника у јавној расправи за измене Устава и свакако ћемо узети у разматрање оно што су доставили, али тужиоци нису једини који треба да дају реч о томе како треба да буде регулисан њихов положај, будући да је реч о уставном акту поводом којег треба да постоји шири друштвени консензус, а не само да се чује једна страна - рекла је Кубуровић одговарајући на питања новинара у Палати Србија.
Она је подсетила да је пре више месеци почела јавна расправа о изменама Устава које се тичу правосуђа, односно процеса избора носилаца правосудних функција, избора чланова и састава Високог савета судства и Државног већа тужилаштва.
- Консултативни састанци заједно са Канцеларијом за цивилно друштво се редовно одвијају и сви заинтересовани актери су позвани да доставе своја мишљења и да учествују у јавним расправама. Удружење тужилаца је само један од актера који учествују у овом процесу - напоменула је Кубуровић.
Дачић на састанку са новим секретаром ОЕБС: Најважније да третман КиМ остане непромењен
Она је додала да ће по оконсчању конслутативног процеса Министарство правде израдити предлог измена Устава који ће бити достављен Венецијанској комисији на мишљење.
- Тек након тога можемо да усагласимо коначан текст предлога који може да се упути на даље разматрање - напоменула је министарка.
Вучић у Њујорку са Ердоганом утврдио тачан датум: Турски председник у Србији 10. октобра
Четири струковна удружења, међу којима је и Удружење тужилаца Србије доставила су Министарству правде заједнички предлог за промене 11 чланова Устава, с циљем да се тужилаштву обезбеди пуна независност и да функционише као правосудни, а не државни орган.
Такође, једна од предложених новина је да се прошири надлежност јавног тужилаштва на заштиту људских права и грађанских слобода, у случају када државни органи, односно њихови припадници, крше права и слободе грађана.