"Кум илегалних махинација на Косову": Тачи у Берлину, Немци га НЕ ЖЕЛЕ
Угледни немачки лист оплео по ратном злочинцу
Самозвани председник Хашим Тачи данас се састаје са немачком канцеларком Ангелом Меркел, први пут од када је на тој функцији, а тај сусрет , како оцењује Дојче веле, неће бити једноставан због Тачијеве прошлости и репутације да је био кључни фактор за повезивање организованог криминала и политике на Косову.
Прочитајте и:
DW преноси да је Немачка, после САД, најјачи политички, војни и финансијски помагач Приштине, о чему говори то што је, како наводи овај медиј, Берлин један од главних спонзора бриселског дијалога, као и то да канцеларка Ангела Меркел дуже од деценије и лично познаје Тачија.
Како се наводи, међународна јавност је први пут чула његово име почетком 1999. године, када је као политички представник ОВК, заједно са Ибрахимом Руговом, предводио делегацију у мировним преговорима са СР Југославијом у Рамбујеу.
БОНУС ВИДЕО: Погледајте како изгледа модерно српско наоружање!
DW подсећа и на његову ратну и политичку прошлост и наводи да упркос томе многи Албанци на Косову виде у њему хероја због тога што је што је 17. фебруара 2008. неуставно прогласио независност Косова.
- Но, Тачијево обећање да ће (лажну државу) Косово врло брзо признати све земље света и да ће оно постати члан УН, још је у далекој будућности. Између осталог Србија, Русија и Кина не признају најмлађу европску државу. За њих је посебно проблематично што га не признају државе Европске уније - Шпанија, Румунија, Словачка, Кипар и Грчка. За разлику од осталих земаља Западног Балкана, за самозвано Косово и даље важе визе за шенгенски простор - пише DW.
Како се наводи, Тачи који предводи приштинску делегацију у дијалогу са Београдом, у априлу 2011. године потписао је и Споразум о нормализацији односа - најпре у Бечу, а потом и у Бриселу, међутим, комплетне нормализације тих односа још нема на видику.
Осим тога, повећало се и незадовољство становништва, те Тачи није успео да сакупи довољно гласова за чланство у УН, УНЕСЦО или Интерполу.
- Под његовим вођством, (самопрокламовано) Косово је постало најсиромашнија земља Европе, са стопом незапослености већом од 30 одсто. У актуелној влади, најмање пет министара је осумњичено за корупцију, а истовремено ову малу балканску земљу мучи и организовани криминал. Тачијеви критичари тврде да је он кум илегалних махинација на Косову - пише немачки медиј.
DW подсећа и да је Тачија "због препада и терористичких напада" на југословенску полицију и армију, Србија у одсуству осудила на 10 година затвора и та пресуда до данас није стављена ван снаге, а касније је расписана још једна потерница "због терористичких активности и напада" због које се име председника лажног Косова налази и на Интерполовој потерници.
Ипак, много већу тежину имају оптужбе немачке обавештајне службе БНД из 2005. године, које помињу медији на немачком, а у којима се Тачи означава као једна од кључних фигура за повезивање организованог криминала и политике на Косову.
Медији пишу и да Тачи има "директне контакте са организованим криминалом у Чешкој и Албанији", као и да је био умешан у "послове са дрогом и оружјем".
Амери верно штите Албанце: НАТО због Косова прети Русији РАТОМ
- Још теже оптужбе су уследиле 2010. После двогодишње истраге Савета Европе коју је предводио Швајцарац Дик Марти, Тачи и други бивши чланови (ОВК) УЧК су оптужени да су умешани у трговину органима и друге ратне злочине. Те оптужбе је требало да истражи и расветли Специјални суд у Хагу. Али још нема оптужнице - наводи DW.
Питање је да ли ће Тачи уопште бити оптужен због ратних злочина, пише DW и закључује да оне не би требало да баце сенку на разговоре са канцеларком Меркел, јер осим Тачија, многи грађани самозваног Косова очекују визну либерализацију.