КУРТИЈУ И ДОЈУЧЕРАШЊИ САВЕЗНИЦИ ОКРЕНУЛИ ЛЕЂА! Италија и Француска против Приштине у ПС НАТО
Делегација Скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО саопштила је данас да је делегација Мађарске гласала против одлуке да тзв. скупштина Косова добије статус придруженог чланства, а да поред посланика из земаља које нису признале једнострано проглашену независност тзв. Косова – Шпаније, Румуније, Словачке и Грчке, одлуку нису подржали ни посланици из Француске и Италије.
Делегација Скупштине Србије истакла је у саопштењу и да није била консултована током процеса доношења данашње одлуке да тзв. скупштина Косова постане придружени члан као и да резултати гласања показују да није било консензуса у оквиру Парламентарне скупштине НАТО.
У саопштењу се истиче и да представницима наше делегације није било омогућено да се јаве за реч пре гласања о додељивању статуса придруженог члана тзв. скупштини Косова, нити након потврђивања ове одлуке.
Српска делегација је захвалила делегацијама које су показале разумевање за наше аргументе, које су, како се наводи, одолеле притисцима и које су се заложиле да таква одлука не буде усвојена.
- Данас смо сви сведочили веома опасном преседану који се догодио у Парламентарној скупштини НАТО - истиче се у саопштењу.
Делегација Србије указује да су одлуком да тзв. скуштина Косова добије статус придруженог члана, додатно погоршани услови за живот Срба на Косову и Метохији, а да они већ живе у условима који су у потпуности неприхватљиви у данашњој Европи, као у гету.
Делегација је оценила и да је одлуком ПС НАТО премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти награђен за све једностране потезе које је спроводио током последњих неколико година, на које су га, како се додаје, упозоравали и ЕУ и НАТО и други међународни фактори.
- Награђени су добро планирани, континуирани, систематски и широко распрострањени етнички мотивисани напади на српско цивилно становништво, због којих је 15 одсто српског становништва напустило територију Косова и Метохије у последњих годину дана, а због којих се 212.000 српских и других неалбанских интерно расељених лица никада није вратило - указује се у саопштењу.
Делегација Скупштине Србије оцењује и да су овом одлуком ПС НАТО додатно охрабрене привремене институције у Приштини да не спроводе постигнуте договоре, укључујући и формирање Заједнице српских општина, што је обавеза која је успостављена пре више од 11 година.
- Оваквом одлуком прекршена је Резолуција 1244 Савета безбедности УН и сви до сада постигнути договори у оквиру дијалога Београда и Приштине - закључује се у саопштењу делегације Србије.
Извор: Танјуг