ЛАЖНА ОЧИНСТВА ДРМАЈУ СРБИЈУ: Сваки трећи мушкарац није ОТАЦ детета!
Анализе очинства путем ДНК теста показују да сваки трећи мушкарац у Србији није отац детета
Сваки трећи мушкарац у Србији који се одлучи на проверу очинства сазна да није отац детета, а захтев за проверу очинства поред њих подносе и бабе и деде малишана.
Овако тврди проф. др Оливер Стојковић, руководилац ДНК лабораторије Института за судску медицину Медицинског факултета Универзитета у Београду.
- Овај број наравно не говори о проценту "лажног очинства" у становништву наше земље, већ се односи на оне мушкарце који имају неки разлог да сумњају у своје очинство. У нашој земљи нису рађене студије којима би се утврдило који број деце има погрешно име оца уписано у матичну књигу рођених, али се сматра да се овај број креће од два одсто, колико је утврђено у Швајцарској, до 10 одсто у САД или 14 одсто у Мексику. Тачне проценте је тешко утврдити - објашњава проф. др Стојковић.
ДАНАС СУ ЗИМСКЕ ЗАДУШНИЦЕ: Ову МОЛИТВУ обавезно изговорите за ВЕЧНИ МИР ваших умрлих
ДНК анализа за утврђивање очинства у нашој земљи примењују се већ скоро 20 година. Напредак генетичке технологије и смањење трошкова генетичких анализа на око 30.000 динара, довео је до тога да ове анализе постану све доступније, па и траженије.
- У последњих неколико година број анализа се усталио на око 200 анализа годишње, при чему треба узети у обзир и чињеницу да се ове анализе данас обављају и у многим приватним лабораторијама - каже професор Стојковић.
Тестови очинства се раде по судском решењу или по приватном захтеву. Занимљиво је да су приватни захтеви два-три пута чешћи од судских.
ОПЕТ НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАЂЕЊЕ: Ево какво нас време очекује наредних дана
- У вансудским анализама најчешће нарушени емотивни односи између партнера почињу да уносе сумњу код мушкарца да је он заиста природни, биолошки отац детета. Некада ту сумњу пријављују баке и деке за своју унучад. У готово 50 одсто тестова очинства по приватном захтеву, странка инсистира да се тестови обаве на узорцима узетим код куће, будући да за такве узорке не морају да објашњавају својој деци који су разлози овог тестирања - закључује проф. др. Стојковић.