Подизање лекова на рецепт ускоро неће бити исто
Стижу промене
Лекови ће се од маја издавати на електронски рецепт. Да ли ће тада папирни рецепти отићи у историју или ће паралелно са електронским опстати још неко време, Министарство здравља и Републички фонд за здравствено осигурање тек треба да се договоре.
Према ономе што се за сада зна, електронски рецепт имаће исти рок важења као садашњи папирни, а то је за већину лекова седам дана, рачунајући и дан издавања. Изузетак су једино антибиотици, за које рецепт важи три дана, као и лекови са Д листе, које пацијент може да подигне у року од 30 дана.
4 ИНОВАТИВНА ЛЕКА СТИГЛА У СРБИЈУ: Ево о којим је болестима реч
Мирослав Певац, задужен за интеграцију Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС), каже да је од припрема за увођење електронског рецепта остало још да се на ИЗИС-у покрене апликација и да апотеке интегришу софтвер.
- Једна од великих предности електронског рецепта биће та што ће се терапија за хроничне болеснике прописивати за шест месеци - објашњава Певац.
Рецепти ће аутоматски бити издавани за шест месеци, а сукцесивно ће пристизати на реализацију за 30 дана. Пацијенти ће, значи, по терапију код изабравног лекара ићи само једном у пола године. У Србији се годишње изда 60 милиона рецепата, па је пројекција да ће се само на штампању образаца за терапију уштедети два милиона евра годишње.
- После посете изабраном лекару који је сам, или по препоруци специјалисте, прописао терапију, пацијент ће ићи у било коју апотеку и здравственом картицом подићи лек - објашњава Певац.
Апотекар неће имати увид у здравствени картон пацијента, него само у рецепте, реализоване и нереализоване. У мрежи је око 1.000 апотека. Оне, каже Певац, имају софтвер, само треба да се интегришу, а са електронским рецептима радиће и приватне апотеке које имају уговор са РФЗО.
- Ми сад помоћу информационог система евидентирамо око 13.000 рецепата у установама које су повезане. То је око пет одсто укупног броја прописаних рецепата - каже Певац.