Лончар најавио БАНКУ РЕПРОДУКТИВНИХ ЋЕЛИЈА и ТКИВА: Ево због чега је то ДОБРО за грађане Србије!
Министар здравља и даље против сурогат материнства
Новим законом о поступцима биомедицински потпомогнуте оплодње предвиђено је оснивање банке репродуктивних ћелија и ткива, као и чување ембриона, изјавио је данас министар здравља Златибор Лончар.
ЛОНЧАР: Српско чланство у Еуротранспланту је велики успех
Образлажући посланицима у Скупштини Србије тај законски предлог, Лончар рекао да се одредбе овог закона односе на брачне и ванбрачне партнере, жене без партнера или појединце који чувају своје полне ћелије за будућу потпомогнуту оплодњу.
Наводећи да је вантелесна оплодња према садашњим решењима бесплатна само за неплодне парове који испуњавају низ услова, и то у ограниченом броју покушаја, Лончар каже да биомедицински потпомогнута оплодња мора бити што доступнија, мада не и кључна, у борби за демографски опоравак земље.
Предложена решења, каже, утрђују правила рада и државних и приватних клиника, такозваних центара за биомедицински потпомогнуту оплодњу, банака дарованих репродуктивних ћелија и ембриона, управе за биомедицине и инспекцијске службе.
Навео је да је предвиђено да супружници или ванбрачни партнери имају могућност даровања ембриона који су настали у поступку вантелесне оплодње, а од којих су одустали, уз обавезно спровођење јасне процедуре.
ЛОНЧАР О СЛУЧАЈУ РАДЕНКА НИКОДИНОВИЋА: Нису испоштоване све процедуре и правила
Та процедура, додаје, подразумева пристанак оба супружника, односно ванбрачна партнера за давање ембриона, као и правно и психо-социјално саветовање.
Нагласио је да је даривање репродуктивних ћелија или ембриона добровољан и несебична чин, те да се репродуктивне ћелије и ембриони неће плаћати.
ЛОНЧАР: Не сме се поновити трагичан догађај из Лознице
Министар каже да ће право на чување репродуктивних ћелија, односно ткива имати и малолетници за које постоји опасност да ће трајно остати неплодни из медицинских разлога.
Говорећи о замрзавању ембриона, Лончар је нацео да ће тај поступак непосредно смањити стопу близаначких трудноћа, која са собом носи повећан ризик по мајку и плод, с озбиром на то да ће парови имати могућност да чувају ембрионе из претходних покушаја вантелесне оплодње.
ЛОНЧАР: Смене у здравству због недопустивих пропуста!
Прецизирао је да се парови тако могу одлучити за враћање мањег броја ембирона приликом првог поступка вантелесне оплодње, а да преостале замрзну и искористе у наредном постуку.
Лончар каже и да је новим законом и даље предвиђена забрана сурогат материнства, пре свега због могућности злоуптребе.
Образлажући предложени закон о трансфузијској медицини, Лончар каже да је предвиђено да ће, уместо досадашњих 47 болничких банака крви трансфузиолошких служби, убудуће постојати четири овлашћена центра за прикупљање, обраду, тестирање и дистрибуцију крви.
Ти центри ће бити у Нишу, Новом Саду, Београду и Крагујевцу, међусобно ће бити повезани информационим системом, ал и са свим болницама.
КАТАСТРОФАЛНА ТРАНСФУЗИЈА У НИШУ: Убризгали му погрешну крвну групу, сад се бори за живот!
- Држава овим законом дефинише количину крвних потреба у здравству према броју становника. Годишње мора да се обезбеди 250.000 јединца крви. Сада се прикупља између 230.000 до 240.000 јединица - каже Лончар.