Лоше утиче на ментално здравље: Девојчице падају у депресију због лајкова на Фејсу
Страшно
Све више девојчица у Србији има озбиљне психичке проблеме због недовољне популарности на друштвеним мрежама. Веровали или не, наши психолози се последњих година суочавају са великим бројем случајева тинејџерки које су запале у депресију, и то само зато јер њихове слике или статуси на Фејсбуку и Инстаграму нису добили очекивани број лајкова.
Кад славимо Ђурђевдан, а када Ђурђиц? Знате ли КОМ свецу су посвећени ови дани?
Захлађење у целој Србији: Данас облачно са кишом, на планинама СЛАБ СНЕГ
Многе од тих девојчица, незадовољне статусом у друштву, почињу да се отуђују, губе самопоуздање, а то даље води у болести као што је анорексија, па чак и ка самоубиству.
У прилог овој тези говори и светска статистика, која показује да је у последњих пет година депресија међу девојчицама порасла за 58 одсто, а међу дечацима само девет одсто.
Драгана Ћорић из Удружења "Родитељ" упозорава да оптерећеност тинејџерки својом популарношћу на друштвеним мрежама поприма облике патологије и представља све већи проблем.
- Младима се читава реалност преселила на друштвене мреже и све што је битно дешава се тамо. Девојчице на Фејсбуку и Инстаграму објављују шта су обукле, радиле, мислиле, јеле или читале тог дана, а суд пријатеља, оличен кроз лајкове, једино је мерило за успех и популарност. Ако лајкови изостану, тинејџерка која је у осетљивим годинама повлачи се у себе, мисли да је безвредна, престаје да се дружи са пријатељима, губи самопоуздање, а то даље води у класичну депресију и друге озбиљне психичке проблеме. Сведоци смо све више таквих случајева и у Србији. Можда ствари на први поглед делују безазлено и наивно, али нимало нису - наглашава Ћорићева.
Она сматра да у таквим ситуацијама једино родитељи могу да помогну деци, али они се често укључе у проблем када постане прекасно.
- Родитељи, пре него што деци купе телефон, морају да им објасне и да их убеде да праве вредности нису на друштвеним мрежама. Ако то пропусте, деца ће присвојити став свог друштва, које каже да си успешан онолико колико се другима свиђају твоје позерске слике или статуси - објашњава саговорница.
С њом је сагласна и психотерапеут Марко Браковић из саветовалишта "Ентера". Према његовим речима, лајкови су често потврда да је неко вредан или омиљен, што је тинејџерима једна од најбитнијих потреба у том узрасту.
- Данашње девојчице имају потребу да свакодневно објављују нешто на друштвеним мрежама, јер тако скрећу пажњу на себе. Ако оно што објаве не буде прихваћено у мери у којој оне то очекују, настаје озбиљан проблем. Популарност је доминантан тренд у данашњем друштву, манифестује се преко Фејсбука и Инстаграма, и ако изостане, главни је разлог за пад у депресију или за психичке проблеме. Некад су се тинејџерке оптерећивале љубавним проблемима или оценама, а данас бројем лајкова - прича Браковић.