"Мали Шенген" ВЕЛИКИ КОРАК ЗА ВУЧИЋА: "Много тога се мора мењати јер је стање НЕИДРЖИВО!"
Први корак је учињен!
Директор Међународног института за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) из Љубљане, Зијад Бећировић, изјавио је да је председник Србије Александар Вучић, уз подршку премијера Северне Македоније и Албаније направио велики искорак иницијативом "мали Шенген" и истакао да Црна Гора нема разлога да је избегава.
11 ГОДИНА СРПСКЕ НАПРЕДНЕ СТРАНКЕ: Вучић поручио младима: "Останите овде, створићемо СРПСКИ САН!"(ФОТО/ВИДЕО)
ЕУ КРЕЋЕ У СТРАТЕШКУ КАТАСТРОФУ: Да ли вето за Северну Македонију и Албенију, може да се прелије и на Србију
Србислав Филиповић за СД: СНС пружа стабилност Србији, бојкот опозиције је бесмислена ствар!
Поводом недавне декларације Србије, Северне Македоније и Албаније о "малом Шенгену", Бећировић каже да се много тога мора мењати јер је постојеће стање неодрживо и истакао да Црна Гора нема разлога да избегава ту иницијативу.
- Овако више не иде. Робна размена у региону износи 70-80 одсто укупне размене. Годишње се на задржавањима на границама у региону, према подацима Светске банке, губи 26 милиона сати, а сама размена се може повећати на 10 милијарди евра. Имамо много неискориштених потенцијала, које је потребно да искористимо и рационализирамо на многим подручјима. То није одустајање од европског пута како можда мисле црногорске власти. Нема потребе да Црна Гора избегава ''мали Сћенген'', односно да у њему не учествује - истиче Бећировић.
Сматра да ће на крају морати због притиска домаће јавности да буде у њега укључена, јер он доноси добро свим житељима региона.
- Ту је председник Србије Александар Вучић уз подршку премијера Северне Македоније и Албаније, Зорана Заева и Едија Раме, направио велики искорак. Наредни састанак у вези имплементације ''малог Сћенгена'' је 10. новембра у Охриду. Ту засад не видим демагогију, него непосредну корист за све - рекао је. Бећировић сматра да Србија, Албанија и БиХ заслужују шансу да добију датум за почетак преговора са ЕУ. Према његовим речима, Преспански споразум отворио је пут ка решавању отворених питања у региону.
Следи, како каже, решавање питања тзв. Косова, односно окончање дијалога између Београда и Приштине потписивањем правно обавезујућег споразума о нормализацији односа, а касније решавање и ситуације у Босни и Херцеговини.Албанија, каже, има унутрашњу кризу, подељено друштво, које је посебно дошло до изражаја доласком Еди Раме на власт и енормним повећањем криминала и корупције.
- Ту је посебно изражена нелегална трговина наркотицима, њега називају европски (Пабло) Есцобар, као што су некада у Републици Српској Милорада Додика звали ''Миле Ronhill'' - навео је Бећировић, уз оцену да је Србија направила велике искораке у преговорима са ЕУ, а посебно на економском плану и према оценама аналитичара њена влада је најбоље оцењена у региону, следи Влада Северне Македоније, док је Влада Црне Горе негђе на зачељу.
На констатацију да Црна Гора добија похвале као "лидер у региону", а у држави хапсе посланике, крше законе, Устав, Бећировић каже да су те похвале поприлично олако изречене без озбиљније и дубље анализе. "По наведеним питањима Црна Гора односно њене власти имају изражен дефицит. Црна Гора јесте отворила 32 поглавља и затворила три. Међутим, шта ћемо када су у питању 23. и 24. поглавље, која третирају области правосуђа и темељних права те правде, слободе и сигурности, јер будуће државе чланице морају бити спремне да постану дио заједничког система ЕУ", навео је.
Додао је да поглавља 23. и 24. отварају се прва.
- У Бриселу испостављају и проблем 1/3 грађана Црне Горе српске националности, који нису довољно интегрисани у политички живот или тачније у структуре власти. То је забрињавајуће. При томе у Бриселу наглашавају да је председник Србије Александар Вучић интегрисао све мањинске заједнице у систем власти, тако да нико није занемарен или дискримисан. То је још увек велики изазов за Црну Гору - каже Бећировић.
Сматра да ту Црна Гора мора да промени досадашње понашање и увести европске стандарде, вредности и понашање, јер се ради о мултиетничкој држави.
Потребно је, указује, учинити много више, неки у ЕУ чак сматрају да се по том питању не ради ништа. Док на другој страни ЕУ треба, пре свега, да покаже своју ширину цивилизацијског миленијског пројекта удруживања Европе кроз своју политику проширења, сматра Бећировић.
Говорећи о утицају Русије на земље региона, Бећировић каже да мисли да се то преувеличава и да званична Москва без сарадње домаћих политичких структура не може тек тако да оствари своје интересе.
- Са Русијом се сада конфронтирају појединци, који су некада највише сарађивали са том земљом, мислим да још увек сарађују. Тако да Русија често дође као добар изговор да се оправдају властити пропусти па и грешке - казао је Бећировић у интервјуу за пдгоричке Вијести.
Он је оценио да је свако одуговлачење чланства у ЕУ држава западног Балкана гурање тих држава у ''загрљај'' Русије, Кине, Турске или чак Евроазијске уније.
СРБИ, УНАЈМИТЕ АМЕРЕ И ДОБИЋЕТЕ СЛЕДЕЋИ РАТ! Канадски генерал Мекензи о деведесетим: Желим ЛИЧНО ДА СЕ ИЗВИНИМ!
СНС обележила славу: Ми смо странка обичних људи (ФОТО)
ДОК ЈЕ С-400 У СРБИЈИ, НАТО ДРХТИ и ШАПУЋЕ: Изненадиће вас саопштење алијансе о војној вежби са Русима!
ИЗНЕНАДНА ПОСЕТА: Председник Вучић обишао галерију "Сава Шумановић" у Шиду
ОПКОЉАВАЊЕ СРБИЈЕ ЈЕ ПОСТАЛО ПОТПУНО: Хрвати са још ТРИ ЗЕМЉЕ формирају заједничку НАТО КОМАНДУ
БОНУС ВИДЕО:
Нико до сада београдском Победнику није пришао БЛИЖЕ: Невероватни детаљи које досад нисте могли да видите (ВИДЕО)