МАРКО ЂУРИЋ ПОРУЧИО: 2018. мора да буде развојна година за српски народ на Косову и Метохији
Ђурић пожелео да 2018. грађанима Србије у покрајини донесе бољи и квалитетнији живот и да буде година у којој ће деца постати најважнија и највећи приориет
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић поручио је вечерас да 2018. мора да буде развојна година за српски народ на КиМ, како у политичком, тако и у економском и културном смислу.
- То мора бити година у којој ће бити ревитализоване наше институције у свим сегментима - рекао је Ђурић у инервјуу телевизији Мост из Звечана, пожелевши и да 2018. грађанима Србије у покрајини донесе бољи и квалитетнији живот и да буде година у којој ће деца постати најважнија и највећи приориет.
Прочитајте и:
- Успели смо да сачувамо језгро нашег система на КиМ, да сачувамо радна места наших људи на КиМ, и да томе придодамо радна места у приштинском систему. Дакле, егзистенцијалне услове смо стабилизовали и за нас би нормалност била да ти услови у 2018. години наставе да се побољшавају - рекао је Ђурић одговарајући на питање шта би за њега у 2018. години значила “нормализација односа”.
- За нас је нормализација односа то што желимо да живимо у миру, да живимо тако да можемо да планирмо своју будућност и да се осећамо као своји на своме, то је за нас нормалност. Нормализација би требало да буде све што нас води ка остваривању тог циља - објаснио је Ђурић.
Констатујући да у Приштини неке политичке структуре под нормализацијом подразумевају нешто сасвим друго, Ђурић је казао да се два концепта нормализације морају помирити на начин који ће заштитити интересе Срба и осталих грађана Србије на КиМ.
Прошла година је, како је оценио, била година борбе да српски народ на КиМ оснажи свој политички капацитет и створи политичко јединство својих представника.
- Шта је то што нам је потребно да бисмо овде опстали? Један од првих предуслова је политичко јединство српских представника, да будемо организовани и да делујемо у политичком смислу као војска. У 2017 години смо се приближили том циљу, иако имамо још много посла - рекао је Ђурић.
Према његовим речима, у односу са приштинским привременим институцијама српски представници данас делују хармоничније и компактније, усаглашено са политиком државе Србије, и то што имају такозвани "златни глас" у тим институцијама ствара потенцијал да се у 2018. години остваре још значајниј резултати у одбрани српских државних и националних интереса.
Српски политички представници се данас у Приштини, како је констатовао, третирају са много више озбиљности и поштовања, добрим делом и због тога што је свима јасно да они своје деловање заснивају на сарадњи са Владом Србије и државом Србијом.
- Док буде Србије, биће и нашег КиМ, са нашим људима и институцијама на њему, са нашом борбом да овде останемо и опстанемо. Ми ћемо се трудити да јачамо нашу виталну животну снагу на КиМ, да искористимо све што нам се пружа из оба система да би нас овде било што више - рекао је Ђурић.
Он је изразио уверење да ће у 2018. години, захваљујући унутрашњем дијалогу, јачати српске позиције када је реч о КиМ.
- Иницијатива председника Вучића за унутрашњи дијалог подстакла је далеко већи број људи него икада до сада да почну да се баве КиМ и мислим да је то веома важно за наш укупни капацитет да се бавимо овим проблемом. Иницијатива председника Вучића је подстакла стваралаштво и стваралачки рад по питању проналажења решења и мобилисала нашу јавност да почне да се далеко више интересује за КиМ - рекао је Ђурић.
Унутрашњи дијалог је, такође, како је нагласио, показао и ко заправо нема став и ко има потпуно одсуство политике по том питању
- Поједини опозициони политички представници буквално су побегли од ове дебате, чиме су демонстрирали да су се све време сакривали иза слогана и парола - закључио је Ђурић.