Мере због епидемије морбила: Деца без вакцине не могу у вртић
Ову одлуку први су почели да спроводе домови здравља у Београду
Педијатри у Србији, у страху од епидемије, не издају више дозволе за вртић деци која нису примила вакцину против малих богиња. Биће спроведена и накнадна контрола невакцинисаних малишана који већ иду у обданиште.
Деца која нису примила MMR вакцину против малих богиња убудуће неће моћи да се упишу у вртиће! Педијатри у домовима здравља у Србији, у страху од надолазеће епидемије морбила, престали су да издају дозволе за полазак у обданиште невакцинисаној деци.
ЕПИДЕМИЈА МАЛИХ БОГИЊА СТИЖЕ СА КиМ: Најновији случај заразе се појавио у Нишу
Нема више ударања печата у пасошима: ОВАКО ћемо одсад путовати!
Ову одлуку први су почели да спроводе домови здравља у Београду, где има најмање вакцинисане деце. Забрана уписа у вртиће деце која нису примила MMR вакцину иначе већ постоји у Закону о заштити становништва од заразних болести (члан 32 став 3 тачка 1), али се она до сада није ажурно примењивала у пракси.
Начелница педијатрије у Дому здравља "Звездара", докторка Радмила Косић за Информер објашњава како ће се од сада спроводити ова мера, која је "добро упозорење за родитеље да вакцинишу децу".
- Сваки родитељ који одбије да вакцинише дете треба да буде свестан да тако не ризикује здравље само свог детета, већ све деце у његовом окружењу. Приликом уписивања у вртић, родитељ мора да доведе малишана на систематски преглед и да донесе сву потребну документацију која садржи и податке о вакцинацији. Уколико дете није примило вакцину, родитељима се на лицу места саветује да то ураде. Ако ипак одбију, педијатар неће издати потврду неопходну за упис. То је мера која постоји у закону већ неко време, али се сада строже примењује како би се утицало на свест родитеља о важности вакцинације - напомиње Косићева.
Чињенице о MMR вакцини:
- штити од рубеола, заушака, малих богиња
- имунитет за мале богиње траје најмање 18 година
- на месту убода може да се јави бол
- нежељене реакције су веома ретке
- (чворић на месту убода, температура, алергијска реакција, оток лица, кашаљ, осип, менингитис)
- препоручен опрез за децу алрегичну на јаја, антибиотик неомицин и носиоце ХИВ вируса
- две дозе су неопходне да би се створио имунитет
- 95 одсто вакцинисаних је неопходно за колективни имунитет
Заменик председника Удружења педијатара Србије професор др Георгиос Константинидис сматра да ће ригорзније мере педијатара у домовима здравља натерати родитеље да обаве дужност и вакцинишу децу.
- Важно је напоменути да је до сада било обавезно да дете прими све потребне вакцине по календару како би се издала потврда за вртић, али морам признати да се то правило баш и није строго поштовало. Издавала се потврда само ако је дете здраво, уз напомену да није вакцинисано, а коначну одлуку о пријему детета доносио је вртић. Међутим, сада ће одлука лекара бити обавезујућа. То је превентива и опомена родитељима да схвате озбиљност ситуације и да обаве своју законску дужност. Мислим да се могло очекивати да се нешто овако уради. Нарочито имајући у виду да епидемија малих богиња не јењава - објашњава др Константинидис, и додаје да данас не бисмо страховали од епидемије малих богиња да се Закон о заштити становништва од заразних болести поштовао како треба.