Мирослав и Марко Мишковић проглашени кривим
Одбрана је поново затражила ослобађајућу пресуду и истакла да ће она бити мера "независности правосуђа".
Веће Специјалног суда, после шест година од почетка суђења, у поновљеном поступку прогласило је кривим председника компаније Делта Холдинг Мирослава Мишковића и његовог сина Марка за пореску утају. Кривим је проглашен и власник Нибенс корпорације Мило Ђурашковић. Одлука о кривици је донета већином гласова.
Мирослав Мишковић није дошао у суд, за разлику од његовог сина Марка и Ђурашковића.
"Чезнуо је за ЊЕНИМ ГЛАСОМ, волео је да му Барбара ПЕВА" Родитељи НЕСТАЛЕ ДЕВОЈЧИЦЕ отворили ДУШУ о СМРТИ СИНА (ФОТО)
Подсетимо, Апелациони суд је прихватио ослобађајући део првостепене пресуде за малверзације са путарским предузећима ради извлачења противправне финансијске користи, што је био централни део оптужнице, и наложио поновно суђење за део пресуде којим су осуђени за утају пореза.
Тужилаштво за организовани криминал затражило је у завршној речи да суд осуди Мирослава Мишковића на пет година затвора, на колико му је изречена казна на првобитном суђењу, а његовог сина Марка на четири године, пола године више него што је претходно пресуђено.
И у поновљеном суђењу Мирослав Мишковић је навео да је за њега "порез светиња" и да је Делта само у години која се помиње у оптужници платила држави 100 пута већи порез од износа за који се терети да је утајен.
КАМЕРЕ СНИМИЛЕ ДЕТАЉ КОЈИ МЕЊА СВЕ? Мистериозан црни аутомобил у време убиства Јелене крије тајну
Одбрана је поново затражила ослобађајућу пресуду и истакла да ће она бити мера "независности правосуђа".
Судско веће је осудило строже Мирослава Мишковића него његовог сина, иако је квалификован у оптужници као помагач, јер је он "осмислио кривично дело и био тај који се за све питао", а не Марко Мишковић којег је, тврди Веће, саветовао како да избегне плаћање пореза.
Тужилаштво тврди да је Мирослав Мишковић саветовао сина како да његова фирма Мера Инвестмент Б.В. Фунд, са Холандских Антила, раније купљене акције Предузећа за путеве Ниш унесе у фирму Мера инвест, регистровану у Србији, а затим их прода Нибенс корпорацији, тако да се при трансакцији избегне плаћање пореза.
Обојици је пресудом наложено да плате по осам милиона динара, а Марку Мишковићу да његова фирма уплати 320 милиона динара у буџет државе, јер тужилаштво тврди да је толики износ утајеног пореза.
Апелациони суд је, између осталог, оценио да осуђујући део пресуде садржи битну повреду одредаба кривичног поступка и навео да првостепени суд није "јасно и несумњиво" навео којим је то саветима Мирослав Мишковић помогао свом сину да утаји порез имајући у виду његову и одбрану саоптужених у конкретном пословању.
У овом поступку на седам година затвора осуђен је и власник Нибенс корпорације Мило Ђурашковић због утаје пореза и због тога што је оштетио Фабрику мазива из Крушевца (ФАМ) у корист своје Шер корпорације, а тужилаштво је у поновљеном поступку затражило казну од десет година и плаћање десет милиона динара.
Мирослав Мишковић је ухапшен крајем 2012. године, у притвору је провео седам месец, а одређено му је јемство, највеће икад изречено у Србији, од 12 милиона евра као гаранција да ће присуствовати суђењима.
У званичној биографији пише да је Мишковић од Делта Холдинга створио највећу компанију у Србији што је "по укупном приходу потврђено 2009. када је запошљавао 25.000 људи и остваривао десет одсто бруто домаћег производа у Србији".
Прошле године изашла је аутобиографија Мирослава Мишковића под називом "Ја, тајкун" уз рекламу "исповест о успеху који се не прашта".
Мишковића су 2001. отели припадници земунског клана који су га пустили након што је им је плаћено седам милиона марака. Неки од њих касније су осуђени и за убиство премијера Зорана Ђинђића.