Мистерија пронађеног Дејтонског споразума: Шаиновић открива колико има ПРИМЕРАКА и да ли је нађени ОРИГИНАЛ
Од 2000. године Дејтонском споразуму се губи траг
Као гром јуче је одјекнула вест да је пронађен оригинални примерак Дејтонског споразума. Наиме, инспектори Управе за организовани и тешки криминалитет МУП-а Републике Српске ухапсили су Жељка Кунтоша након што су у претресу његове куће на Палама пронашли оригиналну верзију Дејтонског мировног споразума на енглеском језику.
Бивши премијер Србије, потпредседник владе Југославије, а садашњи члан главног одбора СПС-а Никола Шаиновић за портал SrbijaDanas.com каже да примерака Дејтона има онолико колико има и потписника, тачније 3 примерка у потпису Слободана Милошевића, Алије Изетбеговића и Фрање Туђмана. Што се тиче конкретно овог који је пронађен, наш саговорник верује полицији Републике Српске.
- Овај примерак који је пронађен, нисам га видео, али МУП РС који га је пронашао каже да је оригинал, тако да претпостављам да они знају - каже Шаиновић.
Он наглашава, да уколико је поменути примерак заиста нађен код човека који је пратио Алексу Буху, а Алекса Буха је тада као министар спољних послова Републике Српске био у Дејтону, онда је могуће да се ради о оригиналу.
- Делегација Републике Српске у Дејтону била је супотписник, парафирала је споразум у Дејтону, тако да је могуће да је оригинал. Ослањам се на оно што је службено објављено - истиче Шаиновић за наш портал.
Подсећања ради, године 2008. била је покренута истрага нестанку Дејтонског споразума, али је обустављена због застаре. Тадашњи председавајући Председништва БиХ Жељко Комшић тврдио је да је оригинал нестао из архива Председништва БиХ па је посредством Амбасаде Француске 2009. године у БиХ достављена оверена копија.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић у августу је рекао да Србија нема оригинал Дејтонског мировног споразума, а да је након 5. октобра 2000. године нестао и папир на којем је бивши амерички изасланик Ричард Холбрук потписао да Американци никада неће признати независност самопроглашеног Косова.
Горан Свилановић, министар спољних послова Србије у време ДОС-а, радније је изјавио да оригинал Дејтонског споразума није затекао када је преузео ресор 2000. године, а да су му службеници рекли да је можда изгубљен када је архива склањана за време бомбардовања 1999. године.
Дејтонски споразум
Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини, познатији као Дејтонски мировни споразум, мировни је договор постигнут у ваздухопловној бази Рајт-Патерсон код Дејтона, у америчкој држави Охајо, а којим је прекинут рат у Босни и Херцеговини (1992—1995). По овом споразуму, БиХ подељена на два дела: муслиманско-хрватску федерацију и Републику Српску.
Конференција је трајала од 1. до 21. новембра 1995. године. Главни учесници су били тадашњи председник Србије Слободан Милошевић, председник Републике Босне и Херцеговине Алија Изетбеговић, председник Хрватске Фрањо Туђман, амерички посредник Ричард Холбрук и генерал Весли Кларк. Споразум је званично потписан у Паризу 14. децембра.