МОЋНО: Србија сачувала неутралност и постала центар Балкана за светске лидере, у Београд стижу Путин, Трамп и Си
И познаваоци међународних прилика указују на то да и Русија, и Америка, и Кина имају сопствене интересе због којих им је стало до добрих односа са Србијом
Ниједна земља не може да се похвали да у исто време има уговорене посете лидера Русије, Америке и Кине, што потврђује да смо и за Москву, и за Вашингтон, и за Пекинг кључни играч за безбедан и миран регион.
Online клађење какво нисте искусили: БетОле, добитак на клик од вас!
"Нека тајкунска пудлица на суду докаже лажи" Весић најавио ТУЖБУ ПРОТИВ ИВАНОВИЋА због навода о летовању од 80.000 евра
ВУЧЕВИЋ ОСУО ПАЈБУ ПО МАРИНИКИ ТЕПИЋ: "Ноторним лажима прави крими филм у свом болесном имагинаријуму"
Србија је једина земља која ће у свега неколико месеци угостити тројицу најутицајнијих светских државника - Владимира Путина, Доналда Трампа и Си Ђинпинга. Србија је захваљујући својој политици неутралности дошла у ситуацију да у исто време има уговорене доласке председника Русије, Америке и Кине, што само говори о томе колико је у Москви, Вашингтону и Пекингу уважавају као главни центар за безбедан и миран Балкан.
Новинар и политички коментатор Милован Јовановић каже да је Србија постала најважнија и најутицајнија земља западног Балкана, а њен председник Александар Вучић кључна политичка личност целог региона.
- Расподела моћи у свету је таква да се велике силе боре за доминантан утицај свуда у свету, па самим тим и на Балкану. САД, Немачка, Француска, Кина, Русија, Турска, као и поједине земље Блиског истока, покушавају да придобију балканске државе на своју страну. То је изазов за Србију, која се труди да балансира између једне и друге стране. Ако Трамп освоји други мандат, реално је да посети Београд, јер је председник Вучић споразумом у Вашингтону успео да обнови савезништво с Америком, које је за Србију и све њене грађане животно важан - наглашава Јовановић.
Бивши дипломата Милисав Паић сматра да ће долазак најмоћнијих светских лидера јачати међународни положај Србије и да би то требало искористити.
- Овим се потврђује улога Србије као државе која је окосница мира и стабилности на Балкану. Ово је шанса за нас и показатељ да се без удовољавања интересима Србије ниједно питање не може дугорочно решити. Русији, Америци и Кини је очигледно стало да Србија не оде на једну, другу или трећу страну, што нама даје одређени маневарски простор да сами одлучујемо о својој спољној политици. Мудром спољном политиком Србија је успела да са подједнаким уважавањем гледа на све три стране - каже Паић.
Специјални изасланик америчког председника Ричард Гренел јуче је потврдио да се посета Трампа Србији увелико планира и да се тренутно ради на проналажењу датума његовог доласка. Владимир Путин требало би да у октобру дође у радну посету Србији, током које ће присуствовати централној државној церемонији поводом завршетка радова у Храму Светог Саве на Врачару. Си Ђинпинг је у априлу имао телефонски разговор са српским председником, у којем је, између осталог, прихватио Вучићев позив да ускоро поново посети Србију.
НАТО, ГАС, КОСОВО, ИНВЕСТИЦИЈЕ...
И познаваоци међународних прилика указују на то да и Русија, и Америка, и Кина имају сопствене интересе због којих им је стало до добрих односа са Србијом. Сарадња у енергетици, блокада за ширење НАТО у Европи, али и принципијелно руско "њет" у Савету безбедности УН за независно Косова чине главну полугу у стратешком партнерству Москве и Београда. Српско-кинески односи учвршћују се великим инфраструктурним пројектима и геостратешком значају Србије, која је постала упориште трговинске експанзије Кине ка Европи. САД су, након споразума Београда и Приштине потписаног у Белој кући, постале поново заинтересоване за овај део Европе, пре свега због тога што је Србија, уз БиХ, једина земља западног Балкана која је остала изван НАТО.