Модеран српски аеродром спреман за све светске путнике - Пројекат вредан 730 милиона евра
У нови изглед аеродрома „Никола Тесла“ у Београду уложено је 730 милиона евра.
Јачање ваздухопловног саобраћаја показатељ је раста туризма, али и снажнијих међународних односа, који су кључни за економски развој Србије.
Захваљујући уговору о концесији са компанијом Винци Аирпортс, у року од 3 године београдски аеродром постаће најважније транспортно и путничко чвориште у југоисточној Европи.
На Аеродрому је недалеко од аеродромског робног терминала на путу према Сурчину, отворен паркинг „Тесла“ – издвојено паркиралиште за аутомобиле са бесплатним аутобуским превозом до терминала.
Паркинг се простире на 36.400 квадратних метара и има 1.500 паркинг места, од чега 798 за путнике. Преостала паркинг места намењена су возилима особа са инвалидитетом, такси возилима, рент-а-кар агенцијама и возилима запослених.
Паркиралиште је опремљено ЛЕД осветљењем, видео надзором, најмодернијим системом контроле приступа, а у плану су и паркинг места са пуњачима за електрична возила као и перионица.
Компанија Винци Аирпортс врши обимне радове на реконструкцији површина испред зграде терминала, који обухватају модернизацију приступних путева и паркиралишта, а изводе се паралелно са обимним радовима на модернизацији целокупног аеродрома.
Радови подразумевају потпуну реконфигурацију, надоградњу и побољшање система приступних путева испред путничког терминала, што ће омогућити бржи приступ и ефикаснији проток саобраћаја за путнике и посетиоце.
Аеродром „Константин Велики“ - 238% више путника него 2016. године
Године 2017. обновљена је зграда аеродрома. До краја 2022. овај аеродром добиће потпуно нову терминалну зграду чији ће капацитет бити милион и по путника годишње. У току 2019. године овим аеродромом прошло је више од 422.000 путника – чак 2,4 пута више у односу на 2016. годину.
Ово су још нека од значајних улагања у инфраструктуру:
Обновљен Жежељев мост
Железнички саобраћај преко новог Жежељевог моста успостављен је 19 година од рушења старог моста у НАТО бомбардовању, 23. 4. 1999. Путнички саобраћај је пуштен 1. септембра 2018. године.
Лучка делатност постаје важно чвориште
Од 2013. године покренуте су значајне инвестиције у ову грану транспорта. Основана је Агенција за управљање лукама и представља јединствену лучку управу за све луке, пристаништа и марине у Србији са циљем унапређења услова за обављање лучке делатности. Сви до сада постигнути резултати омогућили су интензиван наставак инвестиција у водни саобраћај како би се постигло да српске луке постану конкурентна и важна економска чворишта у Југоисточној Европи.
Модернизација железнице Србије
У протекле 4 године великим напорима рађено је на реализацији пројеката модернизације железничке инфраструктуре вредних преко милијарду и по евра. Србија има 48 нових возова, 1 брзи, а ускоро стижу још 2 нова воза за брзине до 200км/сат.
Од раније је већ познато да Србија и Мађарска одржавају одличне односе, а прављење брзе пруге Нови Сад - Келебија, још више ће ојачати односе јер ће на тај начин директно повезати Београд и Будимпешту. Пруга која повезује две престонице, износила би око 350 километара, од чега би се 184 километара налазило на територији Србије.
Подсетимо, пре два дана је у присуству председника Србије Александра Вучића и премијера Мађарске Виктора Орбана пуштена у саобраћај деоница пруге Београд - Нови Сад у оквиру међународне брзе пруге Београд - Будимпешта. Велика инвестиција у коју је уложено више од милијарду долара. Више од 10.000 људи дочекало је председника Александра Вучића у Новом Саду.
Све железничке станице дуж читаве пруге су реконструисане, неке од њих по први пут и након више деценија.
Србија из године у годину улаже све више новца како би што више изградила путеве, мостове, пруге и остале саобраћајнице и тако олакшала и убрзала пут нашим држављанима, али и странцима који су у транзиту кроз нашу државу или у дужој посети.