МОНСТРУОЗНИ МЕХАНИЗАМ У ХАГУ ДРЖИ СРБЕ КАО ТАОЦЕ: Испунили услове, али их не пуштају на слободу!
Неписано правило да се хашки осуђеници пуштају на слободу после одлежане две трећине казне престаје да се примењује у последњих годину дана, када су на ред за излазак из затвора дошли наши држављани.
На овај тренд недавно је на седници Савета безбедности Уједињених нација у Њујорку указао заменик министарке правде Неле Кубуровић, Чедомир Бацковић:
- Јасна је тенденција да се измени деценијска пракса ублажавања казни и превременог пуштања на слободу.
Ако сте СТВАРНО решили да смршате, ова цака ће вам бити вредна као злато
ДОКТОР СМРТ УБИЈА РАТКА МЛАДИЋА: Путин и Србија једини могући спас за српског генерала!
Младићево стање се погоршава, Русија ПОСТАВИЛА УСЛОВ ХАГУ: Ево на шта смо СПРЕМНИ ако не урадите ШТА КАЖЕМО
Пример генерала Радивоја Милетића, осуђеног због злочина у Сребреници, који је два пута тражио да буде пуштен, и ниједна од молби му није услишена, показује да врата ћелија где се налазе наши полицајци и војници неће лако бити откључана. У образложењу се наводи да Милетић, који је у мају прошле године стекао услов за превремени отпуст, остаје у затвору јер за време суђења није показивао знаке кајања и саосећања са жртвама, да још није време да изађе, као и да је злочин исувише тежак.
Коначну одлуку о захтевима осуђеника доноси председник Механизма за међународне кривичне судове. На тој позицији, крајем прошле године, када се разматрао Милетићев поднесак, био је судија Теодор Мерон, а сада је Кармел Ађијус. Он ће одлучивати о захтеву полицијског генерала Сретена Лукића, осуђеног на 20 година због злочина над косовским Албанцима.
Хашки отуженик покушао је први пут да се домогне слободе у августу, али је тада одбијен због, како је наведено, времена које је провео на привременој слободи. Одговора на други захтев, из априла 2019, још нема. У поднеску је наведено да су власти у Пољској, где служи казну, навеле да се примерено понашао, а да је од управе затвора добио и награде. Лукић је "запослен" у затворској библиотеци.
Вести од Ађијуса чека и српски политичар из Републике Српске Крајине Радослав Брђанин, којем је две трећине од тридесетогодишње казне за злочине против несрпског становништва истекло 6. јула.
Аргумент да није показао кајање, који је пресудио да Милетић остане у затвору, Ађијус неће моћи да искористи у случају генерала Властимира Ђорђевића. У молби коју је поднео и на коју чека одговор пет месеци, наводи се да је стар и да је током суђења рекао да му је жао свих жртава. Он је, иначе, 12 од укупно 18 година због ратних злочина на Косову и Метохији одслужио у Немачкој.
Према правилнику, захтев за превремено пуштање на слободу подноси одбрана осуђеника или држава у којој служи казну. Мишљење даје тужилаштво, земља где затвореник служи казну, али председник Механизма има дискреционо право до донесе одлуку. За 11 дана, генерал Небојша Павковић (осуђен на 22 године због злочина на КиМ), који је у затвору у Финској, стиче право да поднесе захтев за привремено пуштање на слободу.
Пред Трибуналом у Хагу подигнута је 161 оптужница. Осуђено је 90 људи, од којих је 59 издржало казне. До краја следеће године биће изречена правоснажна пресуда генералу Ратку Младићу и првостепена припадницима БИА, Франку Симатовићу и Јовици Станишићу. Срби су добили око 1.200 година затвора, а Бошњаци, Албанци, Македонци и Хрвати заједно укупно 370 година.
"Хватала се у свако издајничко коло" Шешељ због Хандкеа НАЈБРУТАЛНИЈЕ ИЗВРЕЂАО Биљану Србљановић
Хоће ли на иницијативу Србије стићи одговор? Пресуда Младићу до краја 2020. године
ОТКРИВАМО ШТА ЈЕ Лукашенко РЕКАО Шешељу после 20 година: Лидер радикала остао у ЧУДУ! (ВИДЕО)
"СВАКИ СРБИН би рекао - дајте да КУПИМО С-400!" Лазански руским медијима открио ШТА БИ СПАСИЛО Србију од НОВЕ АГРЕСИЈЕ
ЈОШ ЈЕДАН СРБИН СЕ ВРАЋА ИЗ ХАШКОГ КАЗАМАТА: Пензионисани генерал издржао две трећине казне!