Мрачни тренутак српске историје: Навршило се 14 година од убиства премијера Зорана Ђинђића
Политичка позадина убиства Зорана Ђинђица још није откривена
Од убиства премијера Зорана Ђинђића данас се навршава 14 година, а тим поводом чланови Владе Србије положиће венац на спомен-плочу у дворишту Владе, саопштено је из владе.
Како се у саопштењу наводи, на истом месту, данас ће пошту убијеном премијеру Зорану Ђинђићу одати и бивши чланови владе, тадашњи потпредседник Чедомир Јовановић, а затим и чланови владе Зорана Живковића.
НЕОБЈАВЉЕНИ ДЕТАЉИ - Звездан Јовановић: Ђинђића сам УБИО првим метком!
Премијер Зоран Ђиндић убијен је 12. марта 2003. године.
ЗАБРАЊЕНИ СНИМАК: Овако је Звездан Јовановић вежбао атентат на Ђинђића (ВИДЕО)
Као извршиоци одмах су осумњичени припадници земунског криминалног клана, а уведено је ванредно стање, које је трајало до 22. априла.
У полицијској акцији "Сабља", ухапшено је 11.665 особа, међу којима је било партијских функционера, високих војних официра, носилаца правосудних функција и естрадних звезда, а неки од њих су провели одређено време у притвору.
“СУВИШНИ ИЗВЕШТАЈ”, АТЕНТАТ НА ЂИНЂИЋА: Уклањање Веруовића
Осумњичени као главни у организовању убиства премијера били су некадашњи командант распуштене Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија и припадници земунског клана који су убијени у полицијској акцији, Душан Спасојевић Шиптар и Миле Луковић Кум.
"Оно што је оставио чини га бесмртним": Ђинђић постхумно добио ЦРНОГОРСКИ ОРДЕН
У "Сабљи" је ухапшен непосредни извршилац убиства Звездан Јовановић.
Августа 2003. подигнута је оптужница против 44 особе за учешће у организовању убиства, суђење је трајало од децембра 2003. година, а маја 2007. године проглашени су кривим и осуђени на вишегодишње затворске казне.
ДРЖАВНА ТАЈНА: Постоји и друга верзија Ђинђићевог убиства
Легија се скривао 14 месеци, предао се маја 2004. године и осуђен на 40 година затвора, колико је добио и Јовановић.
Политичка позадина убиства Зорана Ђинђица још није откривена.
Ђинђић је рођен 1. августа 1952. у Босанском Шамцу. Био је доктор филозофије и један од оснивача и дугогодишњи председник Демократске странке.
Функцију градоначелника Београда обављао је 1997. године, а председника Владе Србије од 2001. до убиства 2003. године.
ЧОВИЋ УПОЗОРИО ЂИНЂИЋА, А ОВАЈ МУ РЕКАО: „Чово, јел си видео, пи*ке не знају ни да убију“
Одиграо је важну улогу у председничким изборима СРЈ септембра 2000, и у петооктобарским демонстрацијама које су довеле до свргавања са власти Слободана Милошевића.
Предводио је ДОС који је чинило 18 странака. Та коалиција победила је на парламентарним изборима децембра 2000. године, и затим јануара 2001. постао премијер Србије.