НА ОВАЈ ДАН ЈЕ СЛОБА ОТИШАО У ПРОШЛОСТ: Навршава се 20 година од избора на којима је свргнут неприкосновени владар (ВИДЕО)
Тог 24. септембра 2000. Југославија је одлучила да раскрсти са свим што је представљао један човек, лидер Социјалистичке партије Србије Слободан Милошевић.
Братоублиачки рат са дојучерашњим сународницима, санкције, државна пљачка лаковерних штедиша, прогон и убиства политичких противника и новинара обележили су последњу деценију 20. века у Југославији. Бескрупулозна, у криминал огрезла, владавина једног човека, за коју се веровало да јој се не назире крај, окончана је на данашњи дан пре тачно 20 година.
Тог 24. септембра 2000. Југославија је одлучила да раскрсти са свим што је представљао један човек, лидер Социјалистичке партије Србије Слободан Милошевић.
ВЕЧНА СЛАВА СРПСКИМ ЈУНАЦИМА: Ђорђевић присуствовао обележавању годишњице Албанске голготе на острву Видо
ВУЧИЋЕВ ГОВОР У УН ОДУШЕВИО КИНЕЗЕ: Овако је државни медиј пренео речи српског председника
САРАДЊА ДВЕ ЗЕМЉЕ НАПРЕДОВАЛА: Вучић примио амбасадора Јапана у опроштајну посету (ФОТО)
Непосредни избор за председника Савезне Републике Југославије десио се само једном, и то управо 24. септембра 2000. године. На изборном листићу за 6.871.595 грађана са правом гласа налазила су се четири председничка кандидата.
У августу пред изборе владајућа коалиција СПС-ЈУЛ-СНП кандидовала је тадашњег председника Југославије и председника СПС-а Слободана Милошевића. Демократска опозиција Србије (ДОС) основана у јануару те године као свог кандидата одабрала је Војислава Коштуницу, председника Демократске странке Србије (DSS), једне од чланица коалиције.
Српски покрет обнове мало је пре избора напустио ДОС и изашао са самосталим кандидатом, председником странке Војиславом Михаиловићем, док је као четврти кандидат на изборном листићу био Томислав Николић, потпредседник Српске радикалне странке, која није подржала Милошевића.
Ипак, пре самих избора у Југославији су се дешавали озбиљни "тектонски поремећаји". ЦЕСИД је на основу анализе целокупног предизборног процеса тада утврдио низ мањкавости и донео закључак да изборни процеси нису испуњавали услове за фер изборе - већина главних медија је озбиљно и свакодневно све опозиционе актере "сатанизовала", док са друге стране, према процени ЦЕСИД-а била је нарушена и репрезентативност воље грађана у корист владајуће странке Слободана Милошевића.
Месец дана пред изборе за председника отет је и убијен Иван Стамболић, једно од главних лица Демократске опозиције Србије, за кога се причало увелико да би могао бити противкандидат Милошевићу на септембарским изборима. За отмицу, а потом и убиство одговорни су припадници ЈСО. То је додатно узбуркало јавност и пољуљало ауторитарну власт социјалиста.
Шта се десило 24. септембра 2000. године? Само неколико сати након што су биралишта затворена Центар за слободне изборе и демократију излази са првим прелиминарним проценама резултата, по којима је Коштуница био убедљиво испред Милошевића. Исто вече, те резултате признају ДОС, али и противкандидати СРС и СПО.
Ипак, потврде није било од Савезне изборне комисије, која је прелиминарне резултате изнела тек 26. септембра, два дана након самих избора. Тада су навели да Коштуница јесте добио у првом кругу, али испод 50 одсто неопходних гласова да се други круг избора не би одржао.
Још два дана касније, 28. септембра СИК излази са коначним резулатима - Милошевић освојио 40 одсто, док је Коштуница освојио 48 одсто, два процента мање од неопходног.
Са овим резултатима опозиција се није сложила и оптужила је Милошевића и његову коалицију за изборну крађу. Сва та дешавања су довела до кулминације која је резултат имала у протестима широм земље.
У њима ДОС позива на грађанску непослушност, рудари у колубарском басену угља ступају у штрајк, тражећи победу опозиције, у тим данима многе школе нису радиле, предузећа и фабрике су биле затваране.
ДОС 2. октобра грађанима упућује позив за три дана испред парламента. А онда се десио 5. октобар и дефинитивни крах Слободана Милошевића...
Милошевић је 11. марта 2006. умро у притвору Међународног трибунала у Хагу, где му је суђено за геноцид у Босни и Херцеговини (БиХ) ратне злочине против човечности у Хрватској и на Косову.
Од увођења вишепартијског система 1990. СПС, чији је Милошевић био неприкосновени лидер, била је непрекидно на власти до 2000. године, када је он изгубио председничке изборе.