"На Србију бачен ПРЉАВИ осиромашени уранијум": Комисија за истраживање последица БОМБАРДОВАЊА почиње са радом
Повећана радиоактивност забележена у Грчкој и Бугарској
Посланик СНС Дарко Лакетић, који је предложен за председника Комисије за истрагу последица НАТО бомбардовања по здравље људи и животну средину, открио је данас шта ће бити први задатак.
Прочитајте и:
- Италијан Доменико Леђеро открио ЈЕЗИВУ ИСТИНУ о бомбардовању 1999: НАТО је свесно сејао рак по Србији!
- СКАНДАЛОЗНА изјава амбасадора САД: "Срби не умиру од РАКА због нашег ОСИРОМАШЕНОГ УРАНИЈУМА, већ због НЕЗДРАВОГ ЖИВОТА"
- Зликовац Тачи одликовао генерала који је бацао ОСИРОМАШЕНИ УРАНИЈУМ на српску децу
Лакетић је рекао да ће први корак бити да се ажурира мапа локација које су погодиле бомбе, а паралелно ће се истраживати подаци из здравствених установа.
- Треба утврдити локације не само на основу НАТО података где су бачени пројектили са осиромашеним уранијом већ и на основу истраживања и података које има наша војска и држава - рекао је Лакетић.
За чланове Комисије, како каже, предложиће посланике из редова власти и опозиције.
- Време ће показати да ли ћемо успети или не да докажемо последице, али је суштинска ствар да имамо повећану стопу обољевања и да се морају наћи узроци те повећане стопе. Имамо пример италијанске комисије која је врло студиозно пришла том проблему и која је нашла ту узрочно-последичну везу - навео је Лакетић.
Србија ће усвојити италијанску методологију и начин истраге, а њихови сведоци биће значајни и за српску Комисију.
- Један од првих сведока биће председник италијанске комисије Ђан Пјеро Скану. Комисија ће подносити шестомесечне извештаје, а први прелиминарни извештај биће предат 2020. године – додаје Лакетић.
Он је упозорио да уранијумска прашина може зависно од временских услова веома далеко да допре.
- У данима најжешћег бомбардовања у Грчкој је измерена 25 пута већа радиоактивност него иначе, у Бугарској осам - навео је Лакетић и додао да је против Србије коришћен и "прљав осиромашени уранијум".
Дуготрајни ефекти осиморашеног уранијума на популацију су научно евидентирани, нагласио је Лакетић, а поводом "изјаве неких званичника да постоје студије где уранијум нема негативне ефекте по здравље", кратко је рекао да постоје такве студије, али "у мањем броју" и да је "дискутабилно њихово порекло".
Скупштина Србије почела је данас расправу о образовању комисије за истрагу последица НАТО бомбардовања Србије 1999. године по здравље људи и животну средину.