ТРИЛАТЕРАЛНИ САСТАНАК ГОТОВ: Вучић - оно што смо урадили, ово је за сваки могући НАПРЕДАК!
Премијери Албаније и Северне Македоније, Еди Рама и Зоран Заев допутовали су у Србију, уочи данашњег трилатералног састанка са председником Александром Вучићем, на којем ће главна тема бити боље повезивање тржишта у региону.
Прелазак граница без личне карте
После трилатералног састанка, Вучић се обратио медијима рекавши да се данас разговарало у корист грађана све три земље, те да је циљ све тројице да се до краја 2020. "границе наших земаља прелазе само уз личну карту".
- Документ који ћете видети заснован је на слободи протока средстава, робе, услуга и људи јер људи у нашим земљама заслужују бољи живот и мању незапосленост... Наш је циљ да до краја 2021. године створимо могућност да границу пређемо са личном картом, што са Албанијом сада није могуће, рекао је Вучић и додао да камиони на Западном Балкану губе 26 милиона сати само на чекању на границама - додао је Вучић и најавио следећи састанак већ за 10. новембар.
- Верујемо да можемо да скратимо чекање камиона на нашим границама, јер по анализи Светске банке 26 милиона сати наши камиону губе на граници. То би била велика уштеда, и имали би већи новац за веће плате, објаснио је он.
Рекао је да ће се баријере склањати кроз фромирање кластера којим би омогућии лакши прелаз, и олакшали промет роба и људи.
Вучић је поручио да је жеља да се спусти ниво незапослености за Западном Балкану, која је сада 19,1 одсто.
-Отворени смо за партене из западнобалканске шесторке, али ово смо иницирали и хоћемо да поставимо правила, а шви су добродошли, рекао је Вучић.
Истакао је да су три земље на ЕУ путу и у име Србије изразио очекивање и наду да ће Унија оворити преговоре са Северном Македонијом и Албанијом.
Заев кренуо да одговори на питање, а онда га је Вучић прекинуо: "Зоки, имаш 59 секунди" (ВИДЕО)
Вучић, Заев и Рама потписали ДЕКЛАРАЦИЈУ: Србија, Северна Македонија и Албанија имају ЗАЈЕДНИЧКИ ПЛАН
НОВОСАЂАНИ ПРИЈАТНО ИЗНЕНАЂЕНИ! Погледајте у чијем друштву је Вучић прошетао, а нашао се и један СПОРТИСТА (ФОТО/ВИДЕО)
-То је наша нада, очекивање и жеља, али и наша молба и захтев ЕУ, јер су грађани две земље то заслужили, рекао је Вучић и додао да ако овог пута и не буде отварања преговора, то није кривица грађана Северне Македоније и Албаније, већ ЕУ има своје унутрашње разлоге због којих одлука може да буде и другачија.
Он се захвалио Рами и Заеву што су провели дан и по у Србији и изразио уверење да ће међусобна сарадња бити све ближа и боља, на добробит грађанима.
-Можете ли да замислите да имамо једно тржиште рада? Повећава се конкурентност, лакше се долази до решења и нема проблема. Ко има радну дозволу у Скопљу, има је у Београду, ко је има у Београду има је у Тирани... То су фантастиочне ствари, ако то успемо да решимо... А, план је да решимо до 2021. године, рекао је Вучић.
Сва тројица након одржаноиг састанка изразили су захвалност један другом на драгоценом састанку са значајним исходом.
Договорили су се да подрже принципе заједничке декларације, чији наслов говори све - Спорођење четири фундаменталне слододе Европске Уније.
Мали Шенген отвара врата
Премијер Албаније Еди Рама поручио је данас, после трилатералног састанка са званичницима Србије и Северне Македоније у Новом Саду, да је региону очајнички потребно да иде напред и да је иницијатива, названа, иначе, "мали Шенген", отворена за све на Западном Балкану.
-Ово није изненадни састанак и нема никакве ексклузивности, то је корак који је уследио после низа договора и састанака. То је процес који је обавезао све нас да дамо подршку, научимо нешто ново и урадимо сами што можемо за добробити наших грађана, рекао је Еди Рама, након завршеног састанка.
Рама је рекао да отворена питања која постоје у самом срцу региона не би требало да спрече стране да се "сложе да се не слажу око неких питања", као и да се договоре око онога што се тиче свих грађана.
Рама је на конференцији након састанака захвалио председнику Србије Александру Вучићу и премијеру Зорану Заеву на састанку, за који је рекао да је драгоцен и да ће имати значајан исход.
Он је рекао да су се председници договорили да подрже принципе заједничке декларације, чији наслов, како је рекао, говори све, а то је спровођење четири фундаменталне слободе ЕУ на регион Западног Балкана.
Рама је рекао да све земље морају да ураде више ради својих грађана и на добробит слободног кретања људи, роба и услуга, као и капитала на овој територији.
-Довољно је само да вам кажем један пример да схватите колико нам је очајнички потребно да идемо ка напред, а то је 26 милона сати чекања које се потроше на граничним прелазима, истакао је Рама.
Заев: Имамо потенцијала - искористимо га!
Премијер Северне Македоније Зоран Заев поручио је данас да се заједно са Србијом и Албанијом покреће иницијатива о јачем регионалном повезивању и шаље порука да политички односи у региону постају једноставнији, да Балкан више није буре барута, већ регион мира, стабилности и економског развоја, 21. века, посвећен бољем животу.
Уверен је да ће уз помоћ ове иницијативе регион бити више поштован, конкурентнији у свету и привлачнији и гарђанима Балкана да остану и живе у региону, и страним инвеститорима да праве планове на основу широког опсега наших ресурса.
-Имамо доста потенцијала које можемо да искористимо, а тако ћемо стећи и више поштовања и од ЕУ, рекао је он.
Он је на заједничкој конференцији за новинаре са председником Србије Александром Вучићем и премијером Албаније Едијем Рамом у Новом Саду, позвао и друге са Балкана да се прикључе иницијативи јер је, како каже, Балкан инспирација за унапређење сарадње.
-Морамо да уложимо много више у интензиван рад а не да се задовољимо оним што је постигнуто до данас. Наш регион дефинитивно треба да унапреди сарадњу у погледу примене четири фундаменталне слободе - слободног кретања робе, услуга, радника и слободно кретање саобраћаја, истакао је он.
НА ИНИЦИЈАТИВУ ВУЧИЋА: Вучевић дочекао Зорана Заева и Едија Раму у Новом Саду, све је спремно за састанак!
Након дуге болести ПРЕМИНУО ПРОСЛАВЉЕНИ СРПСКИ ГЕНЕРАЛ!
Најава из Њујорка постаје реалност: Рама и Заев стижу у Београд, сутра о "Малом Шенгену"
Састанак трилатерале у току
Данас ће бити потписана декларација о намерама, а након састанка, тројица званичника ће се обратити медијима.
Вучић, Рама и Заев су о тој теми већ неформално разговарали током Генералне скупштине УН у Њујорку у септембру, а српски председник је тада најавио да ће на састанку у Новом Саду бити конкретизовани планови о повезивању тржишта у региону, односно о креирању својеврсног "малог шенгена".
Вучић је рекао да је за ту идеју добио "пун консензус" премијера Северне Македоније и Албаније.
Намера је и да се оде корак напред у односу на ЦЕФТА споразум, који је доведен у питање након што је Приштина увела таксе на робу из централне Србије и БиХ.
Економисти оцењују да би успостављањем "малог шенгена" на Западном Балкану компаније из целог региона добиле веће регионално, заједничко тржиште са готово 20 милиона потрошаца.
Иницијативу су поздравиле регионалне коморе свих земаља Западног Балкана, које окупљају више од 350.000 компанија.
Ова, али и друге, колико економске, толико и политичке иницијативе српског председника навеле су недавно љубљански ИФИМЕС на оцену да је Србија, захваљујући Вучићу, постала епицентар дешавања у региону и кључна за мир и стабилност, а он сам - кључни политички лидер.
Ту позицију му је, указује љубљански Институт, на својеврстан начин признала и потврдила немачка канцеларка Ангела Меркел (ЦДУ), која је тражила сусрета са Вучићем на маргинама заседања Генералне скупштине УН у Њујорку, а није се, додају, састала ни са једним другим челником из региона.
Ураво Меркел и Вучић најзаслужнији су, наводи ИФИМЕС, за покретање Берлинског процеса, у августу 2014. године, који се показао као до сада најважнија иницијатива за јачање регионалне сарадње земаља Западног Балкана и њихове европске интеграције.
Сусрет са Заевом и Рамом, иначе, долази после трилатералног састанка са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом и члановима Председништва БиХ, који је такође био у функцији чвршћег регионалног повезивања и сарадње на заједничким пројектима.
Корак у том смеру је било и отварање интегрисаног граничног прелаза Прешево - Табановце између Србије и Северне Македоније.
Заједнички економски развој и успостављање малог Шенгена су приоритети у регионалној сарадњи, јер мале земље, појединачно, не могу да привуку глобалне инвеститоре и теже могу да осигурају одржив економски раст и развој.
Вучић се, промовишући идеју о "малом Шенгену" у Њујорку позвао управо на те аргументе.
- За нас би било важно, због слободног протока робе и услуга, да се у то ''увуче'' и Приштина, да све буде на још вишем нивоу економских интеграција него у оквиру ЦЕФТА и да се привуку и Босна и Црна Гора - навео је тада српски председник.
Управо питање укључивања Приштине вероватно ће бити високо на агенди албанског премијера Едија Раме током сутрашњих разговора у Новом Саду.
Из Кабинета председника владе поручено је да је њена реализација јединствена могућност да се међусобно повезивање земаља региона интензивира и тиме убрза и интеграција у ЕУ.
И председник Привредне коморе Албаније Николин Јака сматра да је идеја Вучића о укидању трговинских баријера између Србије, Северне Македоније и Албаније добра, да њена реализација може да убрза процес интеграција земаља на Западном Балкану, али сматра да би она продубила политичку нестабилност на Западном Балкану уколико би било која земља из региона била искључена из ове иницијативе.
За албанску економију је јако битно да идеја о креирању такозваног "малог шенгена" укључује све земље на Западном Балкану, јер би то донело политичку и економску стабилност региона, поручио је Јака.