НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА ПОКАЗАЛА: СНС на историјском максимуму, ДС је прошлост - само две странке изнад "старог цензуса"
Рејтинг Социјалистичке партије Србије, у благом је паду, у овом тренутку најјача странка опозиције је "Доста је било" са подршком од 3,8 одсто.
Да се парламентарни избори одржавају у недељу, листа око Српске напредне странке освојила би око 60 процената гласова, а "стари" цензус од 5 процената прешла би само још Социјалистичка партија Србије, показује истраживање које је урадила агенција Фактор плус.
Криза изазвана корона вирусом, све у вези са вакцинацијом, али и вакуум унутар опозиције учинили су да напредњацима рејтинг додатно скочи.
Фотографија какву немамо често прилику да видимо: Председник Србије у подруму свог оца, уз чашу најбољег вина (ФОТО)
САЗВАНА ХИТНА СЕДНИЦА ПРЕДСЕДНИШТВА СНС: Вучић разговара са врхом странке - једна тема КЉУЧНА
ЂИЛАС САМ СЕБЕ ОДАО: Случајно открио када је направио ПРВЕ ПАРЕ, појавио се снимак који то потврђује! (ВИДЕО)
- Не сећам се да је СНС имала овако висок проценат подршке. Томе свако доприноси и утисак да политичка сцена не постоји. За њих је то добро, али се поставља питање шта је зенит и колико дуго могу да се задрже. За друштво је свакако боље да имамо више јаких учесника, то је принцип демократије. Добро је да имамо избор, али проценти се не могу додељивати декретом, па је потребно да остале странке понуде нешто више - наводи Владимир Пејић, директор агенције Фактор плус.
Рејтинг Социјалистичке партије Србије, у благом је паду и та странка би, да се избори одржавају у недељу освојила 8,3 одсто подршке. У постојећим условима је, како каже саговорник, то добар резултат.
Занимљиво је да је трећа по снази још једна странка на власти - Српски патриотски савез са 4,3 одсто подршке, уједно и последња странка, ако се не рачунају националне мањине, која је на јунским изборима ушла у парламент.
- Многи су СПАС потцењивали пре избора. Њихова партиципација у власти није се још материјализовала кроз проценте. Нису до краја препознати као чланови владајуће коалиције и биће занимљиво како ће се поставити и како ће бранити ставове коалиционих партнера - наводи Пејић.
У овом тренутку, најјача странка опозиције је Доста је било са подршком од 3,8 одсто.
- ДЈБ није препознат као сарадник власти, имају политику коју нема ни остатак опозиције, а ни власт и која је на ивици с теоријама завере по многим питањима. Нашли су своју нишу и имају резултат за сада - објашнава Пејић.
Демократска странка Србије и ПОКС у савезу имају отприлике исто као у простом збиру на изборима, ако се изузме бојкот. Наступају заједнички, имају сличне политике и то би, како Пејић каже, могло да се покаже корисним.
- Странку слободе и правде, Народну странку, ПСГ и Двери посматрао бих као целину. Резултат који постижу показује да нису за њих баш сви који су против Александра Вучића. Нису до сада успели да анимирају већи број бирача. Делује и да су Двери одбачене, нема их нигде, а не бих искључио да је ово само њихово затишје пред буру - каже Пејић.
Он наводи да је "најтужније што Демократске странке (ДС) већ по ко зна који пут нема у истраживању".
Чак четвртина испитаника као разлог зашто неће гласати, наводи да не постоји опција за коју би се определили, 22 одсто каже да никад не гласа, 19 чека да се кандидује неко коме верују, док гађење према политици и политичарима осећа 12 процената.
На питање "која од јавних личности вам улива поверење, а да се не бави политиком", највише испитаника поменуло је контроверзног лекара Бранимира Несторовића, њих 28 одсто, а на другом месту је др Даница Грујичић са 10 процената.
- Иако др Несторовић и др Грујичић нису изразили политичке амбиције, већ дуго су у првом плану. Несторовић је контроверзан, очигледно да то што прича прија неким ушима и има га у медијима. За разлику од њега др Грујичић има неретко политичке ставове, а уз то је успешна и такође присутна у медијима - наводи Пејић.