Ђаци у Србији полагаће тест на ком ће бити питање из предмета који нису имали у школи!
У ПИСА тестирању учествују ученици првог разреда средње школе, а кандидати за овогодишње пробно тестирање су ученици рођени 2001. године
Пробно ПИСА тестирање у Србији почиње почетком априла, а новина је да ће ученици први пут решавати тест из финансијске писмености и да ће тестове радити електронским путем.
ПОНЕСИТЕ КИШОБРАНЕ: Данас могуће падавине, увече ЈОШ ВЕЋЕ ЗАХЛАЂЕЊЕ
КУРШЛУС У СРПСКОЈ ПОРОДИЦИ: Кад је Бобан чуо ко је отац није могао да се суздржи (ВИДЕО)
Министар просвете Младен Шарчевић рекао је да ће се пробно тестирање радити у 61 школи, по методологији коју ће одредити Савет за ПИСА тестирање.
– Ми смо прво формирали тим, који је сада прерастао у Савет и то је озбиљно, експертско тело које има четири радне групе које се баве разним областима у оквиру ПИСА тестирања – појаснио је Шарчевић.
Следеће ПИСА тестирање заказано је за 2018. годину, а министар каже да предстоји кратак период за припрему, да се кренуло са озбиљним обукама наставника, те да се уз напоран рад може направити добар резултат који може бити видљив тек 2021. године.
Тестирање је до сада обухватало три области – разумевање прочитаног текста, математичку и научну писменост, а у будуће ће се радити и тест из финансијске писмености.
Финансијска писменост – шта су кредити, картице, како штедети, рационално трошити новац, до сада није било заступљена у плановима и програмима школа у Србији, те је Министарство просвете у сарадњи са Народном банком Србије организовало радионице за финансијску писменост које ће почети крајем месеца.
– ПИСА је одличан индикатор који говори о функционалној писмености ученика. Наши ђаци су и раније били солидни у решавању неких проблема, али су били лоши у областима математике и језичке писмености – појаснио је министар и додао да резултати тестирања најбоље говоре о постигнуцима и квалитету образовања у једној земљи.
Пробно тестирање послужиће да се ученици упознају какви су тестови, да се види у којим областима лоше стоје, како би се на томе порадило до званичног тестирања заказаног за наредну годину.
Србија у ПИСА тестирању учествује од 2001. године, тестирање се ради сваке три године, а наша земља прескочила је тестирање 2015. године, јер за то нису била обезбеђена средства.
У ПИСА тестирању учествују ученици првог разреда средње школе, а кандидати за овогодишње пробно тестирање су ученици рођени 2001. године.
На последњем ПИСА тестирању на коме су учествовали ученици из Србије, 2012. годину, постигнути су резултати који су испод просека. Србија је заузела 43. место од 65 земаља.