НАЈПЛАЋЕНИЈИ ФУНКЦИОНЕР У ИСТОРИЈИ СРБИЈЕ: Бајатовићев месечни приход износи 66 просечних радничких плата!
Међу рекордерима по примањима у Србији, налази се и супруга лидера СПО Вука Драшковића
Социјалиста и директор "Србијагаса" апсолутни је рекордер по примањима већ годинама, а од најновије повишице од чак 1,7 милиона и са укупним примањима од 3,9 милиона динара обичним смртницима буквално се заврти у глави
Бил Гејтс расписао оглас у Србији: Погледајте кога тражи (ФОТО)
ЧЕДА СЕ ОПЕТ БОРИ СА УПАЛОМ ПЛУЋА Раније га је корона "бацила" у болнички кревет - поново пролази КРОЗ ИСТО
"ОД СРЦА, У ИМЕ ГРАЂАНА СРБИЈЕ И У СВОЈЕ ИМЕ..." Вучић упутио снажне речи поводом Дана Републике Српске
Функционери попут социјалисте и директора ЈП "Србијагас" Душана Бајатовића - који обавља укупно осам функција, захваљујући којима сваког месеца инкасира чак 66 просечних српских плата - те чланова Одбора директора НИС, који сваког месеца узму готово по 13 просечних зарада, пример су партијских профитера који су се у својој осионости отргли било каквој контроли, оцењују стручњаци.
Они поручују да управо због таквих систем мора под хитно да се мења. Наиме, Бајатовић месечно "заради" цирка 3,9 милиона динара (поред тога, према подацима из имовинске карте која је објављена на сајту Агенције за борбу против корупције, он је јуна 2019. примио и једнократну годишњу награду као члан НО "Југоросгаза" у износу од чак 1,47 милиона динара), а имајући у виду да је просечна нето зарада у Србији у октобру износила 60.109 динара, проста рачуница показује да сваког месеца инкасира невероватних 66 плата.
Међу рекордерима по примањима у Србији, налази се и супруга лидера СПО Вука Драшковића, пензионерка Даница Драшковић, која прима пензију од 40.000 динара, а као члан Одбора директора НИС сваког месеца инкасира још 771.000 динара. Укупно Даница месечно прими 811.000 динара, илити 13,5 просечних плата.
Даничин колега Драгутин Матановић, такође члан Одбора директор НИС, прима месечно 784.000 динара на име те функције, то јест 13 просечних плата.
Драган Добрашиновић, председник Коалиције за надзор јавних финансија, поручује да ствари морају да се мењају.
- Једини нормалан принцип је "један функционер, једна функција и једна плата", када се говори о јавном сектору. И наравно, компетентност и долазак путем јавних конкурса. То мора тако да функционише да би се систем учинио нормалним, а то је на крају крајева и законом прописано. Све док има ових партијских варијанти, имаћемо ову ситуацију - оценио је он.
Београдски адвокат Иван Нинић поручује да постоје и људи и институције који су се потпуно отргли контроли.
- Они очито сматрају да могу да одреде сами своју плату и често то правдају чињеницом да нису корисници буџета. С обзиром на то да се ово већ деценијама понавља, треба донети пропис који ће регулисати све зараде у јавном сектору и у свим институцијама чији је оснивач Република, а врши јавна овлашћења. Такође, у зависности од тога каква ће ова година бити економски, треба размотрити и ограничење зарада у јавном сектору - сматра Нинић.
Нинић додаје да је питање плата у јавном сектору увек велика демагогија.
- Нити могу министри да раде за 1.000 евра, укључујући и директоре јавних предузећа, јер је у питању одговоран и сложен посао, а да очекујемо да неће бити подложни корупцији. Али исто тако не може ни судија који суди најопаснијим криминалним групама да има плату од око 1.000 до 2.000 евра. То све говори колико је систем наопако постављен - закључио је он.