Долазак Си Ђинпинга од ВЕЛИКОГ ЗНАЧАЈА за нашу земљу, ево и ЗАШТО: Ово су највеће инвестиције Кине у Србији!
Председник Кине Си Ђинпинг боравиће 7. и 8. маја у званичној посети Србији, а угостиће га председник Србије Александар Вучић. Свечани дочек биће организован и испред Палате Србија, а током посете ће бити потписано и тридесетак споразума.
Председник Србије Александар Вучић састао се јутрос са кинеским амбасадором Ли Мингом.
- Част коју својим доласком чини нашој земљи, немерљива је за све нас, поготово имајући у виду планове Србије за снажно убрзање свеопштег развоја, као и глобални геополитички контекст - поручио је, између осталог, Вучић.
Ако имамо у виду које су највеће кинеске инвестиције у Србији, према подацима Развојне агенције Србије, онда нам је јасно колико је посета Си Ђинпинга значајна за нашу земљу.
Највеће кинеске инвестиције (цифре су изражене у милионима евра):
1. Зијин Миниинг - рударство - 1.260
2. Линглонг Тире - аутомобилска индустрија - 800
3. Хбис Гроуп - металско-машинска индустрија - 466
4. Minth Гроуп - аутомобилска индустрија и хотелијерство - 370,9
5. Меи Та (Кина-Тајван) - аутомобилска индустрија - 124
6. Хисенсе Гроуп - електроиндустрија - 101,2
7. Јохнсон Елецтриц (Кина-Хонг Конг) - аутомобилска индустрија - 65
8. Xingyu Аутомативе(Кина -Хонг Конг) - аутомобилска индустрија - 60
9. Yanfeng - аутомобилска индустрија - 47,1
10. БМТС - (Кина-Хонг Конг) - аутомобилска индустрија - 22,5
Пројекти у оквиру Експа 2027
Бојан Станић из Привредне коморе Србије рекао је јуче за РТС да је долазак кинеског председника Си Ђинпинга велика част за Србију и да ће на столу бити широк спектар тема о којима ће се разговарати, од политичких до економских, али и оних из домена културе.
Оно што предстоји, каже Станић, јесте и почетак примене Споразума о слободној трговини са Кином, који се очекује од јула ове године.
- Вероватно ће се говорити и о пројектима у Србији у оквиру Експа 2027 и ширег инвестиционог циклуса који се односи на Скок у будућност 2027, како је то влада најавила, где ће доста радова изводити, управо, кинеске компаније - рекао је он.
С друге стране, каже Станић, један од наших највећих извозника су управо компаније у већинском кинеском власништву, тако да је то широк спектар тема.
Извор: Србија Данас/Курир/Јелена Скендерија