Највреднија српска реликвија приказана у ''Немањићима'': Шта је ''Мирослављево јеванђеље'' и где се чува
Чувени ћирилички споменик у серији ''Немањићи - рађање краљевине''
Мирослављево јеванђеље представља најбитнији ћирилички споменик српске средњовековне књижевности. Овај свети запис поручио је хумски кнез Мирослав, брат српског великог жупана Стефана Немање. Јеванђеље је вероватно било намењено Мирослављевој задужбини, епископској цркви св. Петра и Павла у Бијелом Пољу на Лиму, данашња Црна Гора, а највероватније је тамо било и рукописано.
Прочитајте и:
Мирослављево јеванђеље је писано на старословенском језику. По својој садржини је јеванђелистар - богослужбена књига која има делове четири јеванђеља распоређења према редоследу читања у току једне црквене године. Писано је на пергаменту и има 181 лист.
Приликом рукописања коришћено је перо, а свака страница је подељена у две колоне. У самом јеванђељу налази се 296 минијатура (фигурална сцена или портрет малог формата).
У овом спису изразит је спој развијен систем књижног украса, заснован на западњачкој и византиској средњовековној традицији.
На последњој страници јеванђеља стоји име дијака Глигорија, који се потписао на још једној страници списа овог пута као Григорије. Заступљене су многе тезе да ли је он заиста и рукописао овај свети спис. Сматра се да би он заиста могао да буде писар или минијатуриста.
Мирослављево јеванђеље се чувало у Хиландару све до 1896. године када га је братство манастира уручило српском краљу Александру Обреновићу.
Највреднији споменик српске средњовековне књижевности чува се данас у Народном музеју у Београду под инвентарским бројем 1536. Мирослављево јеванђеље уписано је у Унескову листу ''Памћење света''.
Подсетимо, синоћ је приказана друга епизода "Немањића" која носи назив "Мирослављево јеванђеље". У серији је приказано како је мали Растко Немањић био задивљен књигом, а више утисака о овој епизоди Немањића читајте КЛИКОМ ОВДЕ!