Сутра славимо СВЕТОГ САВУ: Ако се ОВО деси Србима се не пише добро
У народу одвајкада важи ово правило
Ово вишевековно веровање налазимо и у народној поезији. У "Почетку буне на дахије" стихови су посвећени грмљавини на дан посвећен првом српском светитељу и патријарху: "Гром загрми на Светога Саву, усред зиме кад му време није, сину муња на Часне вериге, потресе се земља од истока...".
Прочитајте и:
Кад загрми на Светога Саву, верује се, чекају нас бурни догађаји. У народу одвајкада важи не само ово "предсказање". Некада слути да ће бити ратова, а постоји и оно, које наговештава позитивне догађаје.
У народу, али и у народној поезији, постоје посебна веровања везана за време на крају јануара. Последњи пут грмело је 27. јануара 1995. године, а тог лета били су хрватска "Олуја" и егзодус Срба из Крајине.
Сигурно је да је грмљавина на крају јануара код обичног народа изазивала стрепњу и доносила "црне" мисли. Метеоролози, пак, на ову појаву гледају мирно, с научне стране. Ма како било чудно, није ретко да се громови над Србијом разбесне у ово доба године.
Такође, грмљавина крајем јануара се дешава услед развоја ђеновског циклона из Средоземног мора и његовог брзог премештања преко југа Италије на наше просторе.
Тада се топао ваздух издиже као да је лето и развијају се облаци кумулонимбуси. С њима стигне и интензивна грмљавина, пошто их овде чека судар с хладним ваздухом. Ова појава се посебно осећа на северу Црне Горе, али и западним и југозападним деловима Србије. Честа је на Пештеру, Тари, Голији, Златару, стиже до Златибора објашњавају метеоролози.
Последњи пут у Београду је грмљавина у ово доба године унела немир 1995. године.
Да ли су народне слутње везане за јануарску грмљавину основане или не - тешко ће ко поткрепити научним или каквим другим објашњењем. Па ипак, те 1995. године у лето је почела хрватска акција "Олуја" и страшни погром српског народа, који је био протеран из Хрватске, да би касније претрпане запреге и колоне несрећника из Крајине још дуго бесциљно тумарале улицама Србије.
НЕК БАР НАУЧЕ ШТА НАМ ОТИМАЈУ! У поноћ пред Видовдан све реке теку КРВАВЕ!
Записи М. М. Вукићевића с почетка 19. века кажу да је у Београду "27. јануара 1801. године тутањ многи и грмљавина би, и земља се тресла и пукше три грома".
Зимских грмљавина у Београду било је и 2. јануара 1917. године, 17. јануара 1955, на Божић 1982. и 16. јануара 1983. године. Тих година зиме су биле блаже од просечних, а температуре су понекад биле изузетно високе.