НАТО: Разматраћемо однос према косовским снагама безбедности!
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг саопштио је у среду приштинским властима озбиљну забринутост Алијансе
Неименовани високи званичник НАТО рекао је да ће Алијанса морати да размотри однос према косовским снагама безбедности (КСБ) уколико се оне буду развијале на начин како је то предложио сампроглашени председник Косова Хашим Тачи.
Овај званичник је прецизирао да би НАТО морао да размотри свој ниво одлучности према овим снагама (КСБ), посебно у погледу изградње капацитета.
НИКОЛИЋ СА САВЕТНИКОМ РУСКОГ ПРЕДСЕДНИКА: Србија има велики интерес да очува мир и стабилност
Овако изгледа прва РУСКА основна школа у Београду (ФОТО)
Такође наводи да експерти за безбедност тврде да инсистирање на трансформацији КСБ у војску само путем амандмана на закон, а не променом устава може да наштети односима са САД. Наводи се оцена бившег заменика изасланика УН током преговора о статусу Косова у Бечу, Алберта Роана да су "КСБ реално војска".
Према његовим речима, било какве промене у том смеру требало би да буду урађене путем устава.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг саопштио је у среду приштинским властима озбиљну забринутост Алијансе због предложене трансформације (КСБ) у оружане снаге.
Данас сам причао са (самоизгласаним косовским председником) Хашимом Тачијем и (самоизгласаним премијером) Исом Мустафом како би им пренео озбиљну забринутост НАТО савезника због недавних предлога самоизгласаних косовских власти за трансформацију КСБ у оружане снаге, без промене Устава - навео је Столтенберг.
ТРЕСАО СЕ БАЛКАН: Низ земљотреса погодило неколико држава
Јасно им је, казао је, ставио до знања да унилатерални кораци попут ових нису од помоћи и затражио од самопроглашених косовских власти да остану у блиском контакту са Београдом.
Столтенберг је додао да је последњих година НАТО подржао развој КСБ као професионалних и све више мултиетничких снага.
Структура, мандат и мисија КСБ су у надлежности локалних самоизгласаних косовских институција у складу са њиховим уставним правом. Ипак, уколико се мандат КСБ сада развије како је предложено, НАТО ће морати да поново размотри ниво своје посвећености, посебно у погледу изградње капацитета. То сам јасно ставио до знања током моје посете самозваној држави Косову у фебруару и поновио у телефонским разговорима које сам имао данас - истакао је Столтенберг.
Он је додао да остаје у блиском контакту са колегама у Европској унији.