"Нема мање земље која је са већим угледом боравила у Давосу": Како је Србија постала равноправан члан Форума?
Светски економски форум у Давосу, који је трајао од 22. до 25. јануара, и ове године је окупио утицајне људе из света економије и политике, међу којима је био и председник Србије Александар Вучић.
Од уторка је одржано низ панела и сесија, на којима су учесници говорили о актуелним питањима из економије и других подручја.
Председник Србије имао је велики број билатералних састанака са представницима светске политичке и бизнис заједнице, укључујући и нове потенцијалне партнере наше земље, и то је била прилика, како је новинарима пренео Александар Вучић, да се чује доста тога о Србији, њеним изазовима и плановима.
Овако су српски пилоти дочекали Путина: Испричали ЦЕЛУ ПРОЦЕДУРУ, па открили СТРОГО ЧУВАНУ ТАЈНУ
Вучић се тако сусрео са веома значајним личностима, међу којима предњачи Ангела Меркел. То је био њихов 15. сусрет до сада, укључујући и време када је био премијер.
На састанку Вучића и немачке канцеларке Ангеле Меркел поред Косова, економске сарадње и евроинтеграција Србије, разговарли су и о поновном доласку "најмоћније жене Европе" у Београд, а канцеларка Ангела Меркел позвала је председника Србије да поново посети Берлин.
Вучић је додао да су разговарали о свим важним питањима у односима Србије и Немачке и констатовали да су се две земље приближиле трговинској размени од готово пет милијарди евра, као и да је Немачка убедљиво најзначајнији трговински партнер Србије.
Ништа мање важан сусрет, председник је имао и са Анегрет Крамп Каренбауер, партијском наследницом Ангеле Меркел, од које је затражио даљу подршку Немачке Србији:
- Чини ми се да она разуме колико ми очекујемо од Немачке и колико се надамо да нам помогне, не само на нашем евроском путу, већ и у подршци и стабилизацији прилика на Балкану - истакао је председник.
Такође, један од важнијих сусрета био је свакако и са аустријским канцеларом Себастијном Курцом, а у сусрету са Вучићем, пренео је поруку да је Аустрија заговорник укидања такси које је самопроглашено Косово увело Србији.
Истом путањом ишао је и сусрет са Европским комесаром за преговоре о проширењу и суседску политику Јоханесом Ханом о ситуацији у региону и европском путу Србије.
Двојица саговорника сагласили су се да је добро што је западни Балкан поново у фокусу ЕУ, посебно током бугарског председавања Унијом.
Вучић и Хан су разговарали и о дијалогу Београда и Приштине, наводећи да је важно да у будућности и Београд и Приштина имају реалан, озбиљан и одговоран приступ.
Посебно треба истаћи састанаке са представницима светске политичке и бизнис заједнице, укључујући и нове потенцијалне партнере наше земље, као и са представницима Европске банке за обнову и развој, која финасира изградњу појединих путева у Србији, као и са представницима компаније Ал Дахра и то је била прилика, како је новинарима пренео Александар Вучић, да се чује доста тога о Србији, њеним изазовима и плановима.
Вучић је казао да се састао са представницима ЕБРД која има удео у Комерцијалној банци:
- Било је несугласица у прошлости и гледамо да то све решимо. ЕБРД нам финансира са 64 милина евра пут према Плочнику, то је Ниш - Белољин и гледамо како да урадимо урадимо осталих 37 километара аутопута до Мердара.
Председник Србије се састао и са Европском инвестиционом банком која нас такође финансира, како каже, са 91 милион евра, а од којих смо добили и инвестициони грант захаваљујући залагању Ангеле Меркел од 41 милон евра, плус комплетну пројектна документацију.
- Тај аутопут ће много значити за нашу Топлицу и наш народ на КиМ - истакао је Вучић.
Такође, састао се и са представницима компаније "Рио Тинто", који су га обавестили да се добро реализује пројекат "Јадар", на којем раде у Србији, а да их је он замолио да наставе и убрзају радове, јер је то од огромног значаја за нашу земљу.
Вучић је истакао да процене показују да би од 2024. године, када се, иначе, очекује почетак прозиводње у руднику јадарита, у западној Србији могао да ради велики број људи.
Председник Вучић сусрео се у Давосу и са Волфгангом Ишингером, немачким дипломатом и амбасадором Немачке у Великој Британији, са бившим секретаром САД, Џоном Керијем, као и са македонским премијером Зораним Заевим, а учествовао је и на панелу о медијима уз водећа имена из те сфере.
Аналитичар Божидар Спасић каже да је Давос 5 дана представљао светски центар, не само политичке и економске моћи, већ и генерално центар светске моћи у којима се доносе закључци, одлуке и договарају ствари које су од општег значаја.
- Ми можемо са сигурношћу тврдити да је овај почетак године фантастичан. Председник Вучић је на Давосу само потврдио свој велики међународни углед и репутацуију коју је стекао. Доказ тога је што се Давос догодио неколико дана након посете председника Путина, чиме је још једном потврђен велики значај који светски државници, па и светски форуми дају Србији - рекао је Спасић.
Посебно се осврнуо на састанак са Ангелом Меркел, за који је рекао да је то била "редовна била консултација са немачким економским, а успут и политички значајним партнерима, иако се политике разликују по питању КиМ".
- Из разговора са Меркеловом неспорна је чињеница да је председник Вучић добио подршку за наставак економских реформи, осуђене су таксе које је Приштина увела, а то што Приштина не реагује на те таксе чак ни на упозорење Ангеле Меркел, то ће се кад тад њима обити о главу. Сама чињеница да се Вучић веома комонтно понаша међу великим државницима, а овде узимо за пример његово присуство предавању великог пријатеља Србије јапанског премијера Шинзо Абеа, је доказ да Србија има пријатеље и ван ЕУ и поред Русије и Кине - објашњава наш саговорник.
Према његовим речима, сви сусрети, па и са представницима ЕУ, од којих се издваја сусрет са Ханом, су од велике важности, али поред састанка са Меркел, посебно се истиче сусрет са представницима банкарских система који оцењују економску моћ држава.
- Управо положај Србије на листама економских система даје за право да Вучић може равноправно и без икаквог „мољакања“ већ на равноправној бази да захтева или да тражи и договара се око тога који би били наши даљи економски потези који би омогућили порат БДП-а - оцењује аналитичар и додаје:
- Нема мање земље на свету која је са већим угледом боравила у Давосу, захваљујући управо лидеру какав је Александр Вучић који је, збиља, потврдио да је дефинитивно лидер читавог Балкана. Мислим да је ово одличан почетак за међународни положај и углед Србије - истакао је Спасић