НЕМАЧКИ ЈАВНИ СЕРВИС О ПОСЕТИ ШОЛЦА: Канцелар инсистирао на санкцијама Русији - Вучић АНТОЛОГИЈСКОМ реченицом одбранио интересе Србије
Председник се држао принципијелно и до краја доследно заступао српске ставове
Председник Србије Александар Вучић је јак лидер, а канцелар Олаф Шолц га је својом посетом и порукама само додатно позиционирао и ојачао. Сада је сасвим јасно и да је проблем више са друге стране, да је проблем, пре свега, у ЕУ и Немачкој, знатно више него што је тај проблем у Србији, закључио је дописник немачког медијског сервиса “Дојче веле”, Хрват Срећко Матић.
ДРЖАВНИЧКИ ПРИСТУП ВУЧИЋА! "Председник одлучно саопштио своје ставове пред немачким канцеларом"
"ШОЛЦ НЕМА ИНСТРУМЕНТ ДА КОНТРОЛИШЕ ВУЧИЋА" Хрватски медији брује о посети немачког канцелара, Србија је ГЛАВНА ТЕМА
ДАНАС ВАЖАН САСТАНАК: Вучић ће разговарати са Шаленбергом
- Шолц је у Београд практично дошао са захтевом: "Господине Вучићу, признајте Косово и ући ћете у ЕУ", али Вучић је искусан политичар који зна да тако нешто није реално. Вучић се показао као јак лидер и дословно је одбрусио немачком канцелару: "Ништа од признавања Косова, нећемо се продати за улазак у ЕУ, задржаћемо добре односе с Русијом!" - рекао је новинар "Дојче велеа" у укључењу за хрватску ТВ Н1.
Срећко Матић је, такође, навео и да Шолц, Немачка и читава Европска унија у овом тренутку немају јасну визију како проширити Европску унију, како приближити Србију, односно како је приволети ближе ЕУ.
- Све то из једноставног разлога што проблем лежи више на другој страни него у самој Србији - нагласио је новинар немачког јавног медијског сервиса.
И сви остали немачки новинари, извештачи из Београда слажу се у оцени да је канцелар Шолц био "врло оштар" у инсистирању на санкцијама Русији, а председник Србије смирен и одлучан да не прихвати било какве и било чије наредбе.
- За Немачку је српско одбијање санкција врло непријатно јер долази у тренутку када је Берлин такорећи поново открио Балкан и увидео да не може вечно да замајава шест западнобалканских земаља уколико заиста жели да сузбије руски утицај у региону - оцена је немачког јавног сервиса АРД, који је детаљно пратио све поруке Шолца на балканској турнеји у Србији, Грчкој и Северној Македонији.
Угледни "Франкфуртер алгемајне цајтунг" пише да је канцелар "коначно схватио да је ЕУ скоро сасвим прокоцкала свој кредит и веродостојност у земљама Западног Балкана".
- Канцелар је дао себи задатак да оживи приступни процес. Шолц жели да искористи политичку тежину Берлина тако да перспектива приступања буде реална опција, свакако реалније него што је сада случај. Али то ће бити ђаволски тежак посао… - пише франкфуртски лист.
Као најпикантнији детаљ заједничке конференције за медије, "Дојче веле" наводи моменат када је немачки лидер споменуо "међусобно признање" Србије и лажне државе Косово, на шта је Вучић оштро реаговао сада већ антологијском реченицом:
- Колико ви волите територијални интегритет Украјине, толико ми волимо и бранимо територијални интегритет Србије - рекао је председник Србије на конференције за медије након састанка са немачким канцеларом у Београду.
Коментаришући неочекивано критичке медијске реакције у Немачкој након посете њиховог канцелара Србији, аналитичар Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност каже да је разочарање очигледно, јер су у Берлину очекивали много више од сусрета са Вучићем.
- Немци су били убеђени да ће Шолц мање-више лако натерати српског председника да Русији уведе санкције. То није ништа чудно јер су они навикли да је на Балкану довољно да они мало подвикну и да се сви повинују њиховим жељама. Међутим, испоставило се да овај пут то није тако, да са Александром Вучићем тако не могу разговарати и то је изазвало велико незадовољство, али и изненађење у немачким и страним медијима, који су Шолцову посету Србију оценили као неуспешну јер главни циљ није испуњен, а то је моментално увођење санкције Русији од стране Србије - каже Граовац.
Велики државник
Он додаје да се председник Србије Александар Вучић држао принципијелно и до краја доследно заступао српске ставове.
- Ти ставови су потпуно у складу са интересима српске државе и српског народа. Председник је врло јасно и децидно бранио државне позиције и заиста се у овој ситуацији понео као велики лидер и државник што је нама и најважније. Ипак, он тим својим понашањем од Немачке није створио непријатеља, већ је вешто дипломатски успео да са Немачком продуби сарадњу на другим пољима, пре свега, економском. Ту је било много више разумевања - закључује Граовац.