"Србију чекају огромни изазови..." Крихбаум изнео јасан став: Опозиција треба да преузме одговорност у парламенту, НЕ ван њега
Наводи да је ово био само неформални разговор.
Посланик Хришћанско-демократске уније и члан Одбора за европска питања Бундестага Гунтер Крихбаум, који је присуствовао састанку са српским опозиционим посланицима у Берлину, не види бојкот као добар потез и истиче да странке морају да преузму одговорност у парламенту, а не изван њега, јер изостанком из скупштине те партије саме себе чине сувишним.
Гунтер Крихбаум наводи и да се “не уклапа” што опозиционе странке сарађују са СНС у Народној скупштини, а не желе да разговарају са њима на регионалном нивоу, јер би, уверен је, било пожељно да се све стране мало више приближе једна другој, зато што Србију у наредних неколико година чекају огромни изазови.
Поводом састанка Одбора за европска питања Бундестага са српским опозиционим политичарима, Крихбаум за каже да то није био званични састанак, већ неформални разговор, а да је размена мишљења била колегијална, додајући да би волео да су били присутни и представници владајућих партија, јер би тада слика била уравнотеженија, али да то очигледно није било планирано.
На састанку је, преноси, било речи о наводима о нерегуларностима на прошлим изборима и притужбама ОДИХР-ових посматрача избора.
Крихбаум је истакао да избори морају бити спроведени по демократским стандардима, иначе ће резултат изгубити легитимитет, те да су транспарентност, правичност и беспрекорни бирачки спискови од суштинског значаја.
- Колико ја знам, извештај ОДХИР-а је сада детаљно анализиран и председница парламента Ана Брнабић покушава да спроведе препоруке у дијалогу са странкама. Након што ниједан политички табор није успео да формира владу у законском року, сада се морају одржати нови избори - додао је Крихбаум.
Не желећи да коментарише сам садржај интерног састанка, подсећа да је 2. јун, за када су расписани нови београдски избори, према српском законодавству, последњи могући датум.
- У сваком случају, каснији датум избора био би нелегалан - додао је он.
Коментаришући то што неке странке одбијају да учествују у разговорима, на које је позвала председница парламента, а неке су чак најавиле да желе да бојкотују изборе, истиче да партије имају одговорност, коју морају преузети у парламентима, а не изван њих.
- Као странке излазимо пред грађане у предизборним кампањама и промовишемо своје програме и идеје. Шта да кажу грађанима – ‘Изаберите нас! Али, ако сте гласали за нас, све је било узалуд јер ми не прихватамо мандате који су нам дати’. У сваком случају, то доводи до огромних разочарења - јасан је немачки посланик.
На констатацију да се то већ догодило 2020. године, примећује да то бојкот чини још екстремнијим.
- Ако је странка бојкотовала изборе 2020. и поновила то 2024. године, биће ван парламента осам година. При томе, она себе чини сувишном. Није џабе међународна секретарка Странке слободе и правде пре три дана поднела оставку на функцију, јер ни она не верује у бојкот - указао је Крихбаум.
Оцењује и да је чудно ако опозиционе странке сарађују са СНС у Народној скупштини, а не желе да разговарају са њима на регионалном нивоу.
- То се не уклапа. Било би пожељно да се све стране мало више приближе једна другој, јер Србију у наредних неколико година чекају огромни изазови - закључио је Крихбаум.
Извор: Србија Данас/Вести online/Аутор: З. Мирковић