НЕПРАВДА ДУГА 28 ГОДИНА ХАШКОГ ТРИБУНАЛА ДОБИЈА ЕПИЛОГ: Младић чека пресуду, Караџићу спремна самица у Британији
Међународни суд у Хагу 8. јуна ће изрећи правоснажну пресуду генералу Ратку Младићу
Уколико се потврди првостепена осуда на доживотни затвор, генерал ће бити шести оптуженик који је пред Хашким трибуналом осуђен на најтежу казну. Тиме ће бити заокружена једна, најблаже речено, турбулентна епоха дуга 28 година.
ВРЕМЕ ЈЕ ДА СЕ И ОСТАЛЕ ЧЛАНИЦЕ НАТО ИЗВИНЕ? "Велики гест" Земана отвара простор за полемику о бомбардовању
ПАТРИЈАРХ ПРВИ ПУТ НА ЧЕЛУ САБОРА СПЦ: У Храму Светог Саве дводневно заседање, ово ће бити главне теме
НАСТАВЉЕН "РАТ" КОНА И ОБРАДОВИЋА - КО КОМЕ ПРЕТИ? Епидемиолог поново одговорио лидеру Двери (ФОТО)
Међународни суд у Хагу 8. јуна ће изрећи правоснажну пресуду генералу Ратку Младићу (78) и биће то једна од последњих пресуда у 28 година дугој историји овог Трибунала, односно његовог наследника - Међународног резидуалног механизма за кривичне судове.
Уколико се потврди првостепена осуда на доживотни затвор, Младић ће бити шести оптуженик који је осуђен на најтежу казну. Међу њима је и лидер босанских Срба Радован Караџић (76), који се управо суочава с одлуком о премештању у неки од злогласних затвора у Великој Британији, где ће служити своју казну.
Младић ће 8. јуна, сходно очекивањима, бити правоснажно осуђен и постаће 84. осуђеник ког је Хаг процесуирао. Пред овим судом је до сада оптужена 161 особа, а свега 19 је ослобођено. Чак 17 оптуженика је умрло током процеса.
Лоше здравствено стање
Младићев син Дарко Младић уверен је да је лоше здравствено стање главни разлог због којег је суд пожурио да закаже пресуду. Он каже да још не зна да ли ће моћи да посети оца уочи изрицања пресуде.
- Публике највероватније неће бити на изрицању пресуде. Као породица, још чекамо та одобрења, али имало би смисла једино да нам дозволе да га посетимо пре и после изрицања пресуде. ТВ пренос из суднице могу да гледам и из Београда. Одбрана је тражила да цео тим буде присутан и очекујем да ће то бити одобрено. Што се тиче пресуде, очекујем ослобађајућу ако се у обзир узму докази. Уколико се потврди првостепена пресуда, биће то потврда да то нема везе с међународним правом и правдом - испричао нам је Младић.
Он објашњава и да његов отац дочекује изрицање ове пресуде у лошем здравственом стању.
- Очигледно је да су због тога и убрзали да закажу читање пресуде. Он је прошле недеље имао здравствену кризу, али нас као породицу не обавештавају о налазима испитивања. Једино од њега можемо да чујемо шта су му радили. Биле су и ситуације очигледног губитка памћења, када није могао да се сети неких основних ствари, па се то мало поправљало. Углавном, његово здравствено стање је лоше - напомиње Дарко Младић.
Осим Младића, који чека правоснажну пресуду, и Радован Караџић се ових дана налази у жижи јавности, и то због одлуке о премештању у други затвор. Кармел Адијус, председник Механизма за међународне кривичне судове у Хагу, који је наследио Хашки суд, одбио је прошле недеље приговор Караџићеве одбране на одлуку о издржавању казне доживотног затвора у Великој Британији. Адвокат Питер Робинсон, један од чланова његовог правног тима, упозорио је да је овим потезом Караџић заправо осуђен на казну самице до краја живота или смрт од муслиманских екстремиста у затворима у Великој Британији.
Трибунал је основан 25. маја 1993.
- формиран је Резолуцијом 827 Савета безбедности УН ради гоњења починилаца ратних злочина на територији бивше СФРЈ
- сматра се најскупљим међународним кривичним судом, који је потрошио око 2,5 милијарди долара
- 10 милиона долара у просеку трошено по оптуженом
- новац за рад добијали из буџета УН. Дародавци били и САД, Јапан, Немачка, Француска, Велика Британија...
- суд је запошљавао 569 службеника из 69 држава
- Хашки трибунал је 31. децембра 2017, после 24 године рада, званично престао да постоји
- поступке у току наследио је Механизам за кривичне судове
Шешељ се предао уочи убиства Ђинђића
Уочи атентата на премијера Зорана Ђинђића 2003, лидер радикала Војислав Шешељ добровољно се предао Хашком трибуналу. У јуну 2003, после Ђинђићевог убиства, уз протесте је ухапшен пензионисани пуковник Војске Југославије Веселин Шљиванчанин, који се теретио за ратне злочине у Вуковару.
Иза хапшења Радована Караџића крије се филмска прича. Светска вест 21. јула 2008. била је да је ухапшен извесни доктор Драган Давид Дабић, иза чијег лажног идентитета се крио један од најтраженијих бегунаца. Иако се претпоставља да се пуних 11 година крио по православним манастирима у Црној Гори и Србији, Караџић је откривен усред Београда, прерушен у егзотичног доктора Дабића, са дугом брадом и косом, који се шетао по медијима и трибинама као специјалиста природне медицине.
Лазарево, село надомак Зрењанина, било је подигнуто на ноге 29. маја 2011. јер је у зору кренула акција хапшења Ратка Младића. После више од деценије скривања, Младић је 31. маја изручен Хагу, да би се 4. јула исте године први пут појавио у судници.
Младић и Караџић осуђени за геноцид
1. Хашки трибунал је 22. новембра 2017. неправоснажно осудио ратног команданта Војске Републике Српске Ратка Младића на доживотни затвор. Он је осуђен по 10 од 11 тачака оптужнице. Ослобођен је оптужби за геноцид у шест општина (Кључ, Котор Варош, Сански Мост, Приједор, Власеница и Фоча током рата у БиХ), али је проглашен кривим за геноцид у Сребреници, прогон, истребљење, злочин против човечности, убиство, нехумано дело присилног премештања, депортацију, терорисање и противправне нападе на цивиле, узимање талаца. Одбрана је жалбом тражила да Младић буде ослобођен или да му се поново суди, тврдећи да тужилаштво није доказало његову кривицу.
2. Караџић се налази у притвору у Хагу од хапшења и изручења из Србије у јулу 2008 године. Он је правоснажно осуђен 20. марта 2019. на доживотни затвор. Том одлуком преиначена је казна првостепене пресуде Трибунала у Хагу којом је у марту 2016. био осуђен на 40 година затвора. Бивши лидер босанских Срба осуђен је због геноцида у Сребреници, прогон, истребљење, убиства, депортације, нехумана дела, терорисање цивилног становништва, незаконите нападе на цивиле и узимање међународних талаца. Та кривична дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја рата.
Хероји међу бегунцима и издајницима
Обавеза Србије да ће сарађивати с Хашким трибуналом није била ни једноставан, нити уједначен процес. Свака власт је преко воље сарађивала с Хагом. Они који су се бавили тиме редовно су у Србији били на мети националиста и антихашког лобија, оптуживани су за издајнике. С друге стране, Трибунал је повремено кажњавао Србију због фингирања потраге за хашким бегунцима, што се очитавало у застојима на њеном путу ка ЕУ.
Први оптуженик кога је Србија испоручила још 1996, док је на власти био Слободан Милошевић, био је Дражен Ердемовић, један од учесника у сребреничком геноциду, који је касније добио статус заштићеног сведока. Последњи су оптужени бивши командант Војске Републике Српске Ратко Младић, који је предат Хашком суду 2011, и неколико месеци касније Горан Хаџић, лидер непризнате Републике Српске Крајине, чиме је исцрпљен списак тражених од Србије.
Хаг тражи изручење Радете и Јојића
л Србија је и даље на листи дужника према Хашком трибуналу, јер наследник овог суда - Механизам за кривичне судове у Хагу - упорно тражи изручење радикала Вјерице Радете и Петра Јојића. Поступајући судија Механизма у овом предмету недавно је затражио од председника Механизма да обавести Савет безбедности УН да Србија није испунила своје обавезе према том суду.
Председник Александар Вучић поручио је да Србија неће испоручити Радету и Јојића јер они нису оптужени за ратне злочине, већ за непоштовање суда.
- Какво је то поверење у Србију када нећете да нам дате да им судимо на нашој територији - рекао је Вучић.