НЕРАЗЈАШЊЕНО! Момировић: "Како то да је један мост на Ади СКУПЉИ од целог Фрушкогорског коридора?" (ВИДЕО)
Још увек није разјашњено како је градња моста на Ади толико коштала
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић због многих спекулација о цени извођења радова на Фрушкогорском коридору, поменуо је и цену градње моста на Ади која је и даље под знаком питања. Момировић је истакао да му није јасно како је јефтинији цео коридор од једног моста у Београду.
Министар грађевине, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић је објаснио да је мост на Ади коштао више него што ће бити цена Фрушкогорског коридора, који има тунел и мост преко Дунава у Новом Саду, а скупљи је и од деонице аутопута од Прељине до Пожеге, чијих 40 дужине су мостови и тунели.
- И ја се питам како је могуће да један Фрушкогорски коридор који иде од Новог Сада до Руме има највећи мост у Новом Саду и јефтинији је од једног моста на Ади. Није ми јасно како ауто-пут са најдужим тунелом у Србији и највећим мостом у Новом Саду може да буде јефтинији од само једног моста у Београду? Како је јефитини коридор који ће спојити фактички пола Војводине и који ће решити кључно питање за грађане и који ће се еколошки исплатити? - рекао је министар Момировић у свом излагању у Скупштини Србије.
Колико кошта мост на Ади?
После силних полемика колико је коштао Мост на Ади, срачунати су и обелодањени сви трошкови. Цена ове грађевине са свим приступним саобраћајницама је папрена.
Сам мост преко реке је коштао много. Првобитно је 2008. године уговорена његова изградња за 124,5 милиона, али су трошкови током градње значајно нарасли. Тако је три године касније коригован уговор како би за мост било исплаћено 35 милиона евра више од планираног. На основу података, до сада је извођачима радова на изградњи плаћено 157,2 милиона евра, а преостало је да се плате још четири милиона.
Изградња београдског "Моста на Ади", у периоду од 2008 до 2013. године, у време власти Демократске странке, је са приступним саобраћајницама коштала 455 милиона евра за све објекте укупне дужине 17,8 километара - а то је значајније скупље од цене изградње целог Фрушкогорског коридора.
Изградња београдског моста и његових саобраћајница износила је 25,5 милиона евра по километру.
Вредност "Моста на Ади" представља 75 одсто вредности пројекта Фрушкогорског коридора који обухвата изградњу 48 километара брзе саобраћајнице, два тунела – један дужине 3,5 километра, као и 52 објекта, од чега 40 мостова и 12 надвожњака, укупне дужине око осам километара, укључујући и мост на највећој европској реци, Дунаву, дужине 1.800 метара и један тунел дужине 350 метара у градском језгру.
О Фрушкогорском коридору
Изградња Фрушкогорског коридора, брзе саобраћајнице Рума - Нови Сад у дужини од 47,7 километара почела је првог маја, а радове је започела кинеска компанија ЦРБЦ.
- Само бринем да ли ће кинеска компанија имати довољно радника, пошто градимо много аутопутева и брзих саобраћајница - рекао је једном приликом председник Вучић.
У оквиру брзе саобраћајнице биће изграђен и мост на Дунаву код Ковиља од 1,8 километара. Фрушкогорски коридор ће се наставити на аутопут Рума - Шабац који се гради, као и будућу брзу саобраћајницу од Шапца до Лознице.
Фрушкогорски коридор повезиваће Нови Сад, Ириг и Руму и настављаће се на аутопут Рума - Шабац, док би тај пут до 2024. године требао да добије и наставак у виду брзе саобраћајнице Шабац - Лозница.
Уговор о пројектовању и изградњи Фрушкогорског коридора у Председништву Србије потписали су 6. октобра 2020. представници владе и компаније ЦРБЦ, а у присуству председника Вучића и амбасадорке Кине у Србији у Чен Бо.