НЕУСПЕЛА СТРАТЕГИЈА, КРЕДИБИЛИТЕТ НАРУШЕН, СРБИЈА СТРЕПИ: ЕУ више неће давати гаранције за чланство државама на Балкану
Неусаглашеност око текста декларације земаља чланица ЕУ која би требало да буде усвојена на самиту лидера ЕУ и Балкана 6. октобра
Европска унија, плашећи се политичке реакције у државама чланицама, не може више гарантовати будуће чланство за земље Западног Балкана којима је претходно обећано место у ЕУ, према четири дипломате и интерном документу, објавила је агенција Ројтерс.
Битан састанак за председника и Србију: Вучић сутра са Урсулом фон дер Лајен
"ЛУДАК И НЕОПЕВАНИ ЛАЖОВ" Дачић одговорио на оптужбе Ђиласовог кума - ово је циљ
"ЈАДНО И БЕДНО" Ана Брнабић реаговала на оптужбе покрета "Ослобођење" (ВИДЕО)
Неусаглашеност око текста декларације земаља чланица ЕУ која би требало да буде усвојена на самиту лидера ЕУ и Балкана 6. октобра чини се као потврда неуспеле стратегије ЕУ за пријем Србије, Косова, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Албаније и Сјеверне Македоније у своје чланство. То се подудара с распламсавањем напетости између Косова и Србије.
На самиту је ЕУ планирала поновити своје обећање дато пре 18 година да ће дати "своју недвосмислену подршку европској перспективи Западног Балкана", према нацрту декларације о самиту од 11. септембра. Прошли су најмање два круга преговора, али без договора, преносе дипломате.
Државе ЕУ неће открити своје ставове, али богате северне земље попут Данске, Француске и Холандије страхују од понављања хитног приступања Румуније и Бугарске 2007. и миграције источноевропских радника у Британију која је многе Британце окренула против ЕУ.
Бугарска се противи придруживању Северне Македоније због језичког спора. Чак и ако се то питање коначно реши, успореност одражава парализу у плану ЕУ да изгради "прстен пријатеља" од Украјине до Туниса нудећи ближе везе, трговину и помоћ.
Уместо тога, Кина и Русија шире инвестиције и утицај. Србија је у јануару била прва европска држава која је примила кинеске вакцине против коронавируса за масовну вакцинацију.
ЕУ такођер индиректно погоршава тензије у региону од 20 милиона људи, кажу дипломате, јер су балкански грађани сањали о придруживању ЕУ након етничких ратова деведесетих година прошлог века када се Југославија распала.
Трупе НАТО-а појачале су у понедељак патроле на Косову у близини прелаза које су блокирали локални Срби гневни због забране уласка у државу аутомобила са српским таблицама. Србија не признаје проглашење независности Косова 2008. године и започела је војне маневре у близини границе.
- Морају се лоше понашати да би били примећени - рекао је високи дипломата ЕУ у Бриселу укључен у балканску политику и додао: - На Балкану постоји погоршање које произлази из изгубљеног интереса за престолнице ЕУ.
ЕУ и Сједињене Америчке Државе затражиле су смиреност, а председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен започела је у уторак тродневно путовање у шест балканских земаља како би показала преданост извршне власти ЕУ региону. У свом првом боравку у Албанији, фон дер Лајен је рекла да остаје при обећању да је "будућност Албаније у ЕУ".
Међутим, кредибилитет ЕУ је нарушен, посебно након што су Француска и Холандија привремено зауставиле процес проширења пре две године, а Бугарска га сада блокира.
Ttv. Косово и Србија осећају се изневереним од стране САД-а, након што их је пре годину дана позвао у Белу кућу тадашњи председник Доналд Трамп да потпишу споразум о нормализацији економских односа, да би то ипак успело. ЕУ није испунила обећање да ће дозволити путовање без виза на Косово.
Државе које се залажу за проширење, укључујући Аустрију, Италију, Хрватску, Словенију и балтичке земље, замерају Немачкој и Француској због тога што нису извршиле притисак на Бугарску да укине вето. Напредак Албаније је такођер заустављен јер је везан за Северну Македонију у процесу проширења.
- Све док имате толико држава чланица, из ових или оних разлога, које вјерују да није у реду даље проширивати заједницу ЕУ-а, онда ми заиста не идемо никуда - рекао је Џон О'Бренан, стручњак за европске интеграције на Универзитету Мејнот у Ирској.