НИ КАД СУНЦЕ ЗАЂЕ НЕМА НАМ ПРЕДАХА: Пред нама су ТРОПСКЕ НОЋИ које ће нас исцрпети
Неподношљиво
Ни када сунце зађе нећемо моћи да предахнемо од несношљиве врућине која нас је током дана исцрпела - пред нама је и шест тропских ноћи, које ће додатно све људе уморити, било да имају неку хроничну болест или су здрави.
УПОЗОРЕЊЕ ЗА УПОЗОРЕЊЕМ! И сутра ПАКАО у Србији, али прети нам још већа ОПАСНОСТ!
Најгора ситуација биће у Београду, мада према најавама метеоролога, тропске ноћи (оне са температурама већим од 20 степени) биће забележене у свим урбаним срединама и већим градовима у нашој земљи.
Измерено чак 65 СТЕПЕНИ! У овом ГРАДУ у Србији је прави ПАКАО
- У Београду ће током ноћи бити 25 степени. Треба очекивати и да ће висока температура када сунце зађе бити и широм Војводине, понегде и у западној Србији. У сваком случају, у свим великим градовима у Србији и урбаним срединама биће забележене тропске ноћи. То ће трајати све до среде, када се очекује пад температуре - објашњава Слободан Совиљ, метеоролог у Републичком хидрометеоролошком заводу.
С обзиром да ни током ноћи нећемо моћи да се одморимо, предстоји нам период када ћемо због високих температура постати негативнији и тужнији.
Психијатри објашњавају да најтоплије годишње доба код многих изазива бурне емоције и нервозу, што се објашњава тиме да врућина подстиче агресију, постајемо поспанији, уморнији и теже се концентришемо.
Због врућине смо танки са живцима
- Овакве врућине, које дуго трају, код људи изазивају осећај обамрлости. Топлота проширује крвне судове, обара притисак, због чега већина грађана осећа већу тромост. Код здравих људи врућине могу да изазову и психичке проблеме, односно да се повећа степен нервозе и осећај константног притиска изнутра. Није ретко да је лети смањен праг толеранције, који је лако уочљив и да нам се расположење мења од тромости до велике импулсивности - објашњава наш познати психијатар проф. др Милан Милић.
Врућина, објашњава пасихијатар, утиче на интелект, емоције и понашање, а реакције су различите и индивидуалне. Већина људи обично реагује појачаном нервозом, смањеном толеранцијом на фрустрацију, односно преосетљивошћу на спољне надражаје, брже реагујемо и раздражљиви смо зато што нас троше појачани захетви на адаптацију на високе температуре.
- Све ово је врста стреса који троши наше ресурсе и самим тим смо танки са живцима. А када ноћу не можемо да спавамо, због врућине, ствара се додатно оптерећење. Нашем мозгу је потребно да се током ноћи ресетује, поништи све тензије које су биле током дана, и припреми се за нови дан. Уколико до одмора не дође, постајемо додатно отерећени - објашњава проф. др Милић.
Високе температуре генерално утичу на несаницу, смањену вољу, замор, исцрпљеност те мотивацију у смислу да нам теже падају обавезе на послу и да нам треба више енергије да се покренемо.
Статистика тропских ноћи, 2012. рекордна година
2016.
- Највећи број тропских ноћи забележен је у Београду - 23 ноћи.
2015.
- И те године највећи број тропских ноћи било је у Београду и то чак 41 ноћ.
2014.
- Током лета у већем делу Србије забележене су тропске ноћи, изузев на југу, југоистоку, западним и централним планинским областима. Највећи број тропских ноћи забележен је у Београду и износио је 15 ноћи.
2013.
- Током лета у скоро целој Србији забележене су тропске ноћи. Највећи број тропских ноћи са минималном температуром ваздуха вишом од 20 степени забележен је у Београду и износио је 27 ноћи.
2012.
- Број тропских ноћи, са минималном температуром изнад 20 степени, превазиђен је у већем делу Србије. У Београду су забележене 52 тропске ноћи, што је највећи број од кад постоје мерења.