НИКОЛИЋ УПОЗОРИО: Европу треба да брину Тачијеве запаљиве изјаве!
Николић је рекао да није Србија послала наоружане људе на Албанце - већ обратно, као и да су власти у Приштини брутално прекршиле одредбе бриселског споразума.
Председник Србије Томислав Николић одбацио је наводе такозваног косовског председника Хашима Тачија да Србија жели да припоји северни део Косова.
Николић је рекао да Европу треба да брину Тачијеве запаљиве изјаве, али да ЕУ то лако може да реши.
-Апсолутно је апсурдно тврдити да Србија жели да анектира север Косова и Метохије. Суштински то је немогуће, јер се Косово и Метохија налази у Србији - рекао је Николић у интервјуу португалском дневнику "Диарио де нотисиаш" уочи посете тој земљи.
ОГЛАСИЛА СЕ И ФЕДЕРИКА МОГЕРИНИ: Ево шта је поручила Тачију и Вучићу
Упитан да ли Европа треба да страхује од могућег рата Србије и Косова, имајући у виду последње догађаје, Николић је рекао да није Србија послала наоружане људе на Албанце, већ обратно и да су слањем припадника специјалне јединице РОСУ на север Косова, насељен искључиво Србима, власти у Приштини брутално прекршиле одредбе бриселског споразума.
Он је додао да је Приштина прекршила и споразум о слободи кретања, јер је РОСУ послат на север Косова да "заустави воз, не тенк, ни блиндирано возило, већ воз са цивилима који је кренуо за Косовску Митровицу".
У данас објављеном интервјуу Николић је рекао да Србија испуњава све обавезе из Бриселског споразума и да "Европу треба да брину запаљиве изјаве Хашима Тачија и других званичника у Приштини", али да она то "сасвим лако може да реши тако што ће недвосмислено показати да то неће толерисати".
На питање да ли и даље верује да је Русија велики савезник Србије, како је рекао када је руски председник Владимир Путин присуствовао војној паради у Београду, Николић је рекао да и даље то мисли и да је то мишљење већине грађана Србије.
- То није само питање емоција, Србија континуирано добија велику помоћ и подршку од Русије и председника Владимира Путина у многим за њу важним путањима као што су одбрана суверенитета и територијалног интергитета. Зато смо им захвални, једнако као и свим државама које нам помажу у том смислу - рекао је Николић.
НИКОЛИЋ У ПОРТУГАЛУ: Преговара о инвестицији од 200 милиона евра
На питање да ли се слаже са онима који кажу да Путин и нови амерички председник Доналд Трамп покушавају да поделе ЕУ и НАТО, Николић је казао да такве тезе шире они који њихов могући договор, са циљем да се смањи напетост у свету, доживљавају као претњу сопственим себичним интересима.
- Сви људи добре воље треба да подрже приближавање и успостављање дијалога између Руске Федерације и САД. Радује ме да видим да председник Путин и председник Трамп показују спремност да коначно реше неке проблеме који већ дуго притискају нашу планету - рекао је Николић.
НОВА РУНДА! Вучић и Николић са Мустафом и Тачијем у Бриселу!
Упитан како Србија може да успостави равнотежу између односа а Русијом и чињенице да је у процесу приступања ЕУ, Николић је рекао да то "није лако" али да Србија неће уводити санкције Русији.
- Највећи проблем с којим се Србија суочава јесу стални притисци да усклади своју спољну политику с политиком ЕУ. То у преводу значи да бисмо морали да уведемо санкције Русији, што никада нећемо учинити - рекао је председник Србије.
Николић је казао да би увођење санкција Русији наудило српској економији и виталним националним интересима и да би остала "без главног савезника за бројне проблеме с којима се суочава, као што је одбрана српских интереса на Косову".
Он није хтео да одговори на питање да ли ће се кандидовати на изборима за председника док је поводом најаве да ће се на изборима кандидовати и лидер радикала Војсилав Шешељ рекао да "свака предизборна кампања у свакој земљи на свету изнедри и неке живописне ликове, али без стварних шанси да победе на изборима".
На питање какви су односи с Португалом, имајући у виду да је та земља учествовала у НАТО бомбардовању и да је признала Косово, Николић је рекао да је без обзира на несугласице из прошлости, Португал за Србију пријатељска земља и да данашњи "политичари на обе стране не треба превише да гледају у прошлост, већ да се окрену будућности да заједничким напорима трагају за модалитетима сарадње од које ће грађани две земље имати највише користи".