НИСУ МОГЛИ ДА ГЛЕДАЈУ ЗЛОЧИН: Четири земље одмах су прискочиле Србији у помоћ, о операцији "Фокус" се мало зна, а сада је њен организатор проговорио!
Јединствена велика хуманитарна операција одвијала се у Југославији одмах након почетка НАТО бомбардовања.
Руски спасиоци били су први који су пружили неопходну помоћ цивилном становништву, изјавио је Јуриј Бражњиков, који је у то време био део групе међународне коалиције "Фокус" која је пружала хуманитарну помоћ становништву.
Да би се пружила хуманитарна помоћ свим жртвама сукоба у Југославији Русија, Грчка и Швајцарска формирале су међународну коалицију "Фокус". Ускоро се овој групи придружила и Аустрија. Управо "Фокус" је испоручио прву хуманитарну помоћ Југославији након почетка бомбардовања.
Осим тога, експерти из четири земље документовали су последице напада НАТО-а, укључујући и на цивилне објекте. Они су открили и благовремено упозорили на еколошку катастрофу која прети читавом региону.
Конвоји под бомбама
Програм је радио скоро годину дана - од краја априла 1999. до пролећа 2000. године. За то време у Југославију је, без обзира на противљење низа земаља НАТО-а, практично под бомбама било достављено хиљаде тона хуманитарног терета, укључујући и шаторе, вреће за спавање за избеглице, лекови, намирнице и друге робе неопходне за живот.
- Прве снаге Министарства за ванредне ситуације Русије - две друмске транспортне групе и мобилна болница стигле су у Београд, маршом преко Софије, већ 12. маја, а први хуманитарни конвој стигао је у Србију 15. маја. Управо ови одреди, који су се састојали од неколико десетина камиона и неколико возила за пратњу, бавили су се превозом хуманитарне помоћи. У периоду од маја до новембра 1999. године испоручено је више од 1.650 тона хуманитарне помоћи, од чега је 800 тона испоручено на Косово - присећа се Бражњиков.
Прошло је ДВАДЕСЕТ ГОДИНА од АГРЕСИЈЕ НАД СРБИМА: Где су сада они који су наредили БОМБАРДОВАЊЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ?
Детаљи из радне свеске команде приштинског корпуса ПРВИХ ДАНА БОМБАРДОВАЊА: Американци Павковића хтели ОДМАХ да УБИЈУ?!
АУТОРСКИ ТЕКСТ АЛЕКСАНДРА ВУЧИЋА: Шта хоћете ИЗБОРЕ ИЛИ МОЈУ ГЛАВУ? СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ИСТИНУ, моћнија је ОД ВЕШАЛА!
Хуманитарна помоћ је укључивала основне потрепштине као што су шатори, вреће за спавање и ћебад за оне људе су остали без кровова над главом због бомбардовања и рата, лекове и храну. Помоћ се делила међу жртвама без обзира на етничку и верску припадност. Потешкоће у испоруци робе стварала је неспремност НАТО-а да прекине бомбардовање и пропушта хуманитарну помоћ.
- Приликом слања хуманитарних конвоја у Југославију треба имати на уму да се за летове НАТО-а нису предвиђали прекиди. Међутим, НАТО ће уложити максималне напоре да могуће ризике сведе на минимум. Али, на крају, ризик од слања конвоја у потпуности пада на страну која их шаље - овакве препоруке давало је НАТО хуманитарним мисијама.
Истовремено, НАТО је тражио да се шаљу 48-часовни подаци о кретању конвоја са хуманитарном помоћи, тачним временом уласка и изласка са територије Југославије и детаљима о размештању хуманитарних конвоја ноћу, навођењем места заустављања.
- Коалиционе снаге биле су спремне за то, јер су друмски конвоји у потпуности испуњавали захтеве Женевске конвенције и дипломатских протокола за њих - истакао је Бражњиков.
Заједнички успех
Стварање и покретање "Фокуса" је само по себи јединствена чињеница: четири различите земље су веома брзо сарађивале и прве почеле да достављају преко потребну хуманитарну помоћ.
- Допринос држава које су учествовале у "Фокусу" је различит. Међутим, успех припада свима нама. Резултати се нису одређивали финансијским доприносима, тонама хуманитарне помоћи и другим показатељима где су Швајцарска и Русија извеле већину посла. Резултати се одређују разумевањем да заједно тако различите земље као што су Грчка, Швајцарска, Аустрија и Русија могу да решавају најсложеније хуманитарне задатке као равноправни, достојни и узајамно корисни партнери - истакао је након завршетка операције Сергеј Шојгу који је тада био на челу Министарства за ванредне ситуације Русије.
Допринос држава заиста је био различит: на пример, Швајцарска је испоручила огроман део хуманитарне помоћи - 1.329 тона хране, шатора и лекова. Руски спасиоци развозили су тај терет у Југославију и, осим тога, пребацили на подручје града Ниша и распоредили мобилну болницу, која је у тим условима била изузетно потребна. Ова операција износила је 400 хиљада долара. Грчка је такође дала свој допринос слањем неколико десетина тона лекова и хране у Југославију.
ОВО ЈЕ ТРЕНУТАК КАДА ЈЕ ВУЧИЋ ЗАПЛАКАО: Обратио се ХЕРОЈУ који је изгубио обе руке и ногу! СУЗЕ САМЕ ПОТЕКЛЕ! (ВИДЕО)
Заставник који је изгубио обе руке расплакао Србију: Нисам бринуо за себе, војник сам! Крв ми се сливала низ лице... (ВИДЕО)
НЕМА ОПРОШТАЈА! Долазе наше године! Додик у сузама о настрадалој деци (ВИДЕО)
Осим тога, експерти из коалиције "Фокус" истраживали су еколошке последице бомбардовања НАТО-а, укључујући и нападе на економске објекте и последице бомбардовања муницијом са осиромашеним уранијумом.
"Стручњаци "Фокуса" били су ангажовани на деминирању неких критичних подручја и набавци грађевинског материјала за обнову цивилних кућа - нагласио је Бражњиков.
Привлачење пажње
Осим хуманитарног аспекта, задатак "Фокуса" био је да привуче пажњу светске заједнице на проблеме цивилног становништва - људи су губили своје домове, напуштали своја села и градове, нису имали најобичнију медицинску негу.
При томе, светска заједница није одмах реаговала на растућу хуманитарну кризу, а огроман замајац раду Уједињених нација и међународних хуманитарних организација одвијао се сувише споро.
Један од задатака "Фокуса" такође је био и давање подстицаја овом послу и скретање пажње на искушења обичних људи због неспремности да се проблеми у Југославији реше политички.
- Ми играмо улогу стимулуса све док цела огромна машина не почне исправно да функционише - рекао је представник Швајцарске у "Фокусу" и директор савезног одељења за сарадњу и развој Министарства спољних послова Швајцарске Волтер Фуст.
Улогу стимулуса "Фокус" је успео да испуни - већ сумирајући резултате рада коалиције. Шојгу је изјавио следеће: - Операција "Фокус" помогла је да се структуре Уједињених нација "подстакну" на покретање одговарајућих активности, створе предуслови за посткризну билатералне и мултилатералне хуманитарне активности у региону.
"НЕКА ИМ СУДИ БОГ! Нанели су нам велика зла!" Патријарх Иринеј служио молебан и упутио снажну поруку (ВИДЕО)
Двадесет година од НАТО агресије над Србима: Преживели смо АГРЕСОРЕ И ВАСКРСЛИ ДЕСЕТ ПУТА ЈАЧИ! (ВИДЕО/ФОТО)
"СРБИ, САМИ ВРАТИТЕ СВОЈЕ КОСОВО! НЕЋЕ ВАМ ГА НИКО ДАТИ!" Проф. др Рафаел Израели ексклузивно за Србију Данас
Рад "Фокуса" означио је почетак дугог процеса обнове Југославије - при чему је и тада било јасно, како је напоменуо Фуст, да ће бити потребне деценије како би се обновило рушење у Србији и суседним земљама, макар само да би се достигао предратни ниво.
Авијација НАТО-а је 24. марта 1999. почела бомбардовање територије Савезне Републике Југославије. Војна операција Алијансе спроведена је без одобрења Савета безбедности УН и на основу тврдњи западних земаља да власти СРЈ спроводе етничко чишћење на Косову и наводно тамо изазивају хуманитарну катастрофу. У нападима на војне циљеве НАТО је активно користио муницију са осиромашеним уранијумом. Такође су често коришћеме касетне и експлозивне ваздушне бомбе, од којих многе нису експлодирале и још увек леже у земљи.
Жртве агресије углавном су били цивили. За 78 дана ваздушних напада према различитим подацима погинуле су измеу две и по и три и по хиљаде људи, укључујући 89 деце. Рањено је 12.500 људи. Међу војницима и полицајцима је погинуло 1.031, а више од пет хиљада је рањено.